!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Památky ve Zlínském kraji letos prodlouží sezónu až do listopadu
Památky ve Zlínském kraji letos prodlouží sezónu až do listopadu
"> "> "> "> ">
Památky

Památky ve Zlínském kraji letos prodlouží sezónu až do listopadu

Vydáno 21. dubna 2020
Kvůli epidemii koronaviru se letos zpozdí návštěvnická sezóna na hradech a zámcích. Ve Zlínském kraji proto chtějí památkáři turistům situaci kompenzovat prodloužením sezóny. Ta by měla letos trvat do listopadu a je možné, že bude na památkách otevřeno i v pondělí, které je v běžném režimu zavíracím dnem.
KroměřížZámky, hrady a zahrady ve Zlínském kraji budou letos pravděpodobně prodlužovat nyní již opožděnou turistickou sezónu. Kvůli pandemii koronavirové infekce se památky otevřou v omezeném režimu až 8. června, do venkovních prostor (zámeckých zahrad a parků) by mohli návštěvníci zavítat již od 25. května. O víkendu se tak otevře Květná zahrada, zámecký park v Buchovicích a nádvoří hradu Buchlova. Zámecký park ve Vizovicích je přístupný volně už nyní.

Národní památkový ústav letos plánuje prodloužit sezónu až do listopadu a zrušit „zavírací pondělí“. Návštěvníci v interiérech hradů a zámků budou muset dodržovat bezpečnostě-hygienická omezení, konkrétní opatření zveřejní NPÚ týden před otevřením památek.
Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Květná zahrada v Kroměříži – půvabný Libosad

Při obnově města, zničeného třicetiletou válkou, vybudovali italští architekti F. Luchese a P. G. Tencalla na neplodné a bažinaté půdě za hradbami půvabnou pozdně renesanční zahradu. Prostředí zahrady je využíváno k výstavám, koncertům, slavnostem a především návštěvám návštěvníků.

Zámecká zahrada ve Vizovicích ve francouzském stylu

Zámecká zahrada ve Vizovicích ve francouzském stylu

Zahrada byla vybudována současně s dostavbou zámku v 70. letech 18. století. Ve 20.letech 19. století došlo k přebudování původní klasicistní kompozice zahrady do podoby přírodně-krajinářského parku. Nová zahrada byla pojata v romantickém duchu.

Zámek Buchlovice - barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice - barokní klenot šlechtických sídel

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko hradu Buchlova, patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie.

Zámecký park Buchlovice

Zámecký park Buchlovice

Areál zámeckého parku a zahrady v Buchlovicích patří k nejvýznamnějším a nejdochovanějším v Čechách a na Moravě. Vzácnost historické zahrady spočívá zejména v dochování prvků italské barokní zahrady a ve velmi citlivém napojení přírodně krajinářského parku na pravidelnou část zahrady.

Hrad Buchlov - jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Hrad Buchlov - jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.