Úvod > Aktuality > Hrady a zámky jižní Moravy po zimě opět ožívají
Zámek Kunštát
Památky

Hrady a zámky jižní Moravy po zimě opět ožívají

  • Vydáno15. března 2023
Hrady, zámky a památky ve správě Národního památkového ústavu pomalu zahajují turistickou sezónu. Portál Kudy z nudy vám přináší přehled těch nejzajímavějších míst, kam stojí za to vyrazit na výlet v Jihomoravském kraji.

Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu ožívají každoročně stovkami kulturních akcí, správci připravují atraktivní výstavy, postupně se mění i expozice. Návštěvníci mohou využít na jižní Moravě noční prohlídky nebo třeba specializované programy pro děti.

Mezi celoročně otevřené památky patří brněnská vila Stiassni, která má otevřeno vždy od pátku do pondělí. Vybírat lze ze tří prohlídkových okruhů – interiéry, zahrada a procházka Masarykovou čtvrtí (tento okruh má pevně stanovené termíny). I v letošním roce je na vile připraven bohatý program, např. Velikonoce u paní Hermíny, představení Nebezpečné známosti v kulisách vily, chystá se sportovní den či Víkend otevřených zahrad. Chybět nebudou ani akce pro rodiny s dětmi (Kašnobraní), výstavy květin a kostýmů a Hradozámecká noc.
 
Téměř po celý rok můžete zavítat i na zámek Lednice. Úplně zavřeno má tento zámek pouze v lednu. Od dubna si můžete vybírat ze čtyř prohlídkových okruhů a skleníku. Nezapomeňte navštívit i minaret, který je od roku 2017 otevřen pro veřejnost. Na letní sezónu se do Lednici můžete těšit na řadu koncertů, vystoupí zde například Jarek Nohavica či kapela No Name v rámci srpnové akce Hvězdný víkend.
 

O Velikonocích na zámek

Zámek ve Valticích otevřel prohlídkový okruh Knížecí byt: Apartmán Františka I. z Liechtensteinu již na začátku února a v pátek 24. března otevře i hlavní reprezentační okruh s více než dvaceti reprezentativními místnostmi někdejší rezidence lichtenštejnských knížat, jednoho ze tří nejbohatších rodů v rakousko-uherské monarchii. Ve středu 29. března můžete zažít divadlo na zámku, odehraje se zde představení Rytířova dcera.

Na Velikonoce je připraven bohatý program, navštívit můžete nejen prohlídkové trasy zámku, ale připraven bude i jarmark, cimbálová muzika, ochutnávky vína, Přehlídka historických kostýmů, výstava maxi vajíček a další.
 
Hrad Bítov, který nabízí od dubna dva prohlídkové okruhy (další jsou otevřeny v prázdninových měsících), zve své návštěvníky na Velikonoce do svátečně vyzdobených interiérů prvního patra hradního paláce. K vidění bude příprava staročeských jídel na starém kachlovém sporáku a některé pokrmy budou i k ochutnání. A během roku můžete na Bítově navštívit další tradiční akce.
 
Zámek Bučovice zahájí sezónu velikonoční prodejní výstavou a na konci dubna již tradiční výstavou bonsají. Těšit se můžete i na košt vín, noční prohlídky, zámecké filmové léto a koncerty v Dlouhém sále zámku.

Na zámku v Lysicích pokračuje obnova zahrady, ta zůstává i v letošní sezóně pro návštěvníky uzavřena. K vidění jsou na Lysicích tedy tři prohlídkové okruhy: reprezentační prostory, privátní a hostinské pokoje a stálá expozice o spisovatelce Marii von Ebner Eschenbach. Určitě si nenechte ujít akci Modrobílé jaro – velikonoční výstavu květin a modrotisku.


Neobvyklé prohlídky

I zámek Kunštát otevírá pro návštěvníky v sobotu 1. dubna 2023. Zpřístupněna bude prohlídková trasa V erbu tří pruhů a od května bude otevřen okruh reprezentační sály. A na květen je plánována noční kastelánská prohlídka: Privátní hraběcí pokoje v západním a severním křídle objektu Horního zámku. Noční kastelánské prohlídky pak proběhnou i v červnu, v červenci, v srpnu a v září. A na konci roku se Pilastrovým sálem rozezní adventní koncerty.
 
Zámek Milotice se návštěvníkům otevře až od soboty 29. dubna 2023, do té doby bude na zámku probíhat natáčení dalšího dílu o poslední aristokratce. Milovníci květin však nebudou ochuzeni o možnost nákupu v zámeckém zahradnictví, které bude otevřeno od 15. dubna 2023. Vstup do zahradnictví bude v termínu od 15. do 28. dubna možný pouze z milotické návsi od hlavní silnice. Jednotlivci a skupiny si na zámku mohou objednat prohlídku v kostýmech.
 
Hrad Pernštejn otevře svou bránu v sobotu 1. dubna. K dispozici budou dva prohlídkové okruhy, hradní nádvoří a Vrchnostenská zahrada.
 
Zámek Rájec nad Svitavou má již letos za sebou otevření zámeckých skleníků s výstavou kamélií a taky úspěšnou interiérovou výstavu (Kamélie – grafická inspirace) s květinovými aranžmá. Celkem se na kamélie a květinové vazby přišlo podívat skoro 7,5 tisíce návštěvníků. Na zámku v Rájci se můžete těšit na Květinové Velikonoce, charitativní běh zámeckým parkem, dětské i kastelánské prohlídky či na Hradozámeckou noc.
 
Prohlídkový okruh Apartmán knížete Odoarda, který byl otevřen v loňském roce na zámku Uherčice, bude zpřístupněn návštěvníkům od 1. dubna. V letních měsících, v červenci a v srpnu, bude otevřen i prohlídkový okruh hospodářské zázemí. K vidění je třeba zámecký lihovar, ve kterém se líh pálil až do roku 1969 a je zde zachováno původní vybavení včetně parního stroje a transmise sloužící k pohonu zařízení.
 
Hrad Veveří otevírá své brány v sobotu 1. dubna 2023 a otevřeny jsou dva prohlídkové okruhy (Apartmá prince Vasy a Stavebně historický vývoj hradu). Zpřístupněn je i celý areál hradu, jehož součástí je i expozice Lev a orlice, Moravští Lucemburkové a jejich hrad. Z připravovaných akcí zmíníme Sraz automobilových veteránů, Řeckou sobotu na hradě Veveří, Moravské hrady.cz a  Mezinárodní turnaj v pétanque. 
 
Zámek Vranov nad Dyjí otevírá 1. dubna dvě prohlídkové trasy – reprezentační interiéry a věž. Otevřeno bude mít i zřícenina Nový Hrádek u Lukova. V květnu se pak otevře i prohlídková trasa soukromé pokoje. Návštěvníci se mohou těšit na kastelánské prohlídky, noční prohlídky či koncert v rámci Hudebního festivalu Znojmo.

Zámek Lysice

Zámek Lysice

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů

Zámek Kunštát – jeden z nejstarších moravských hradů

Navštivte jeden z nejstarších moravských hradů ze 13. století, a seznamte se tak se zajímavými interiéry zámku, který vám nabídne hned několik okruhů. Projděte se po vzácných nejstarších parketách v Evropě a nezapomeňte poctít svou návštěvou i unikátní historický psí hřbitov.

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Zámek Milotice – perla jihovýchodní Moravy

Státní zámek Milotice, nazývaný perla jihovýchodní Moravy, je unikátně zachovaným komplexem barokních staveb a zahradní architektury v obci Milotice, asi 8 km od Kyjova, v regionu bohatých folklorních tradic a dobrého vína.

Pohádkový hrad Pernštejn

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Zámek Lednice – zámek s nádherným krajinářským parkem

Vydejte se za krásami zámku Lednice, který je součástí Lednicko-valtického areálu. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Zámek Rájec nad Svitavou  – architektonický skvost Moravy

Zámek Rájec nad Svitavou – architektonický skvost Moravy

Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763–1769, s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta Isidora Amanda Marcela Canevala. Zámek zaujme především jedinečnou architekturou, na Moravě zcela ojedinělou a přepychově vybavenými interiéry knížecí rodiny Salmů.

Kamélie, královny zimních květin, můžete obdivovat v Rájci na jižní Moravě

Kamélie, královny zimních květin, můžete obdivovat v Rájci na jižní Moravě

Bílé, červené i růžové květy kamélií, jednoduché i plné, připomínající pivoňky nebo čajové růže, rozkvétají každou zimu. Ke konci února nastává ta nejlepší možná chvíle, kdy je můžete obdivovat. Krásné rostliny si prohlédnete do 29. 2. v zámeckém skleníku v Rájci-Jestřebí a od 1. 3. se otevře výstava kamélií v zámeckých interiérech. Kamélie budou k vidění do neděle 10. 2. 2024.

Zřícenina hradu Nový Hrádek v Podyjí

Zřícenina hradu Nový Hrádek v Podyjí

Zřícenina Státního hradu Nový Hrádek se nachází v nádherném prostředí Národního parku Podyjí, západně od Znojma. Původní vojenský význam hradu po třicetileté válce ustoupil. Počátkem 19. století byla jeho přední část upravena jako lovecký hrádek.

Zámek Uherčice

Zámek Uherčice

Rozsáhlý renesanční areál zámku se zahradami a anglickým parkem, přestavěný ve stylu baroka významnými italskými architekty a umělci. Díky různým stavebním a uměleckým epochám je dodnes zámek označován jako "učebnice slohů".

Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn

Vrchnostenská zahrada na hradě Pernštejn

Hrad Pernštejn patří mezi naše nejzachovalejší a nejznámější památky, avšak málokdo zná zdejší komplex pernštejnských zahrad pod jeho hradbami. Ty prošly komplexní revitalizací a roku 2021 se otevřely veřejnosti.

Zámek Vranov nad Dyjí – klenot evropského baroka

Zámek Vranov nad Dyjí – klenot evropského baroka

K nejpozoruhodnějším světským stavbám středoevropského baroka patří zámek Vranov nad Dyjí. Vznikl přestavbou ze zeměpanského románskogotického hradu, který je poprvé připomínaný k roku 1100. Dnes je zámek národní kulturní památkou situovanou v západní části Národního parku Podyjí.

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu

Minaret Lednice – zajímavost maurského slohu

Nejstarší romantická stavba Lednicko-valtického areálu, z let 1797 – 1802, se nachází nedaleko zámku v Lednici. Jedná se o největší stavbu tohoto druhu v neislámských zemích. Výška je přes 60 metrů, z vrcholu si tak prohlédnete i daleké okolí. V 1. patře objevíte restaurované salonky.

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.

Renesanční zámek Bučovice

Renesanční zámek Bučovice

Zámek v Bučovicích je unikátní ukázkou renesančního stavitelství v České republice. K ojedinělým patří bohatá manýristická výzdoba interiérů a kašna na nádvoří. Zámek je unikátní stavbou italské renesance na sever od Alp.

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy

Hrad Bítov – hrad plný překvapení a zábavy

Jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů na českém území je hrad Bítov. První písemné zmínky o hradu pochází z počátku 11. století. Hrad leží v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska u Vranovské přehrady, zbudované v r. 1935.

Zámek Uherčice zve na nový prohlídkový okruh Apartmán knížete Odoarda

Zámek Uherčice zve na nový prohlídkový okruh Apartmán knížete Odoarda

Nejvýznamnější novinkou letošní turistické sezóny na Znojemsku je znovuotevření zámku Uherčice po několikaleté rekonstrukci. Zámek se návštěvníkům otevře již v sobotu 2. dubna 2022 a představí milovníkům památek apartmán knížete Odoarda. Nově opravené komnaty vypadají tak, jako na počátku 19. století.

Brněnskou vilu Stiassny lze navštívit i v zimě

Brněnskou vilu Stiassny lze navštívit i v zimě

Vila Stiassni je pro veřejnost otevřena po celý rok. Každý pátek, sobotu, neděli, pondělí a o státních svátcích si můžete vybrat ze tří nabízených prohlídkových okruhů – interiér vily, návštěvu zahrady nebo Masarykovy čtvrti. Komentované prohlídky interiérů vily začínají každou celou hodinu.

Zámek Valtice zve na nový okruh s knížecím bytem

Zámek Valtice zve na nový okruh s knížecím bytem

V patře hlavního zámeckého paláce ve Valticích se od června otevřel zcela nový prohlídkový okruh, jenž představuje byt posledního zde žijícího knížete, Františka I. z Lichtenštejnu. Vůbec poprvé zpřístupňuje zámek 10 místností, které prošly nákladnou rekonstrukcí. Nová prohlídková trasa je označena jako druhý základní okruh a jmenuje se "Knížecí byt: Apartmán Františka I. z Liechtensteinu".

Další aktuality

Brno pro mladé: 30 tipů na zábavná místa moravské metropole

V Brně je spousta velmi zajímavých míst, která se těší oblibě u kolemjdoucích. Zejména mladá generace ocení často bizarní turistické cíle, které se dají dobře sdílet na sociálních sítích. Například různé brněnské sochy spatřené ze zvláštních úhlů, získávají zcela jiný rozměr... Kromě památek v Brně objevíte ale také řadu skvělých kaváren, barů a míst, kde se určitě nebudete nudit.
Jihomoravský kraj | Památky

Oslavte Mezinárodní den průvodců zajímavými prohlídkami v Brně

Mezinárodní den průvodců můžete oslavit i vy! Samotní oslavenci totiž ani letos nezahálejí a na víkend 24. a 25. února 2024 připravují řadu zajímavých akcí. Město si zájemci projdou s profesionálními průvodci až na jednu výjimku za symbolické vstupné 30 korun.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Kamélie, královny zimních květin, můžete obdivovat v Rájci na jižní Moravě

Bílé, červené i růžové květy kamélií, jednoduché i plné, připomínající pivoňky nebo čajové růže, rozkvétají každou zimu. Ke konci února nastává ta nejlepší možná chvíle, kdy je můžete obdivovat. Krásné rostliny si prohlédnete do 29. 2. v zámeckém skleníku v Rájci-Jestřebí a od 1. 3. se otevře výstava kamélií v zámeckých interiérech. Kamélie budou k vidění do neděle 10. 2. 2024.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného a vína, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se opět uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 24. a 25. února 2024. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Projděte se vilou Tugendhat virtuálně

Z pohodlí vašeho domova si můžete zcela nerušeně a bez časových omezení projít brněnskou vilu Tugendhat. Muzeum města Brna během loňského roku připravilo zcela novou virtuální prohlídku, která nejen že zachytila současnou podobu vily Tugendhat, ale zároveň poutavou formou propojuje virtuální realitu s textovými, fotografickými a video materiály.
Jihomoravský kraj | Památky

Co letos nezmeškat ve Znojmě? Těšte se na komentované prohlídky, kulturní léto či okurkové slavnosti

Na jaké akce se mohou místní i turisté ve Znojmě těšit v roce 2024? Vedle největšího festivalu vína v České republice Znojemského historického vinobraní, které letos oslaví 40. ročník, je to například divadelní festival Znojmo žije divadlem, dvouměsíční Znojemské kulturní léto, Májové slavnosti, Hudební festival Znojmo, Slavnosti okurek, program Městského divadla Znojmo, ale i další dílčí koncerty a představení v různých koutech města. Ve středu 21. února jsou všichni zájemci zváni na speciální prohlídky města v rámci Mezinárodního dne průvodců.
Jihomoravský kraj | Památky

Moravský kras láká i v zimě – vydejte se do tajemných jeskynních komplexů

Ačkoliv se většina jeskyní na podzim ukládá k zimnímu spánku, některé přece jen rády uvítají návštěvníky i v těch nejchladnějších dnech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do Moravského krasu a poznejte krásu Sloupsko-šošůvských a Punkevních jeskyní na vlastní oči. Otevřena je také jeskyně Výpustek. Návštěva jeskyní v zimním období je příjemná, panuje v nich celoroční stálá teplota kolem + 8 °C, takže když je venku pořádná zima, během pobytu v jeskyni se vlastně i ohřejete. Na prohlídky však doporučujeme rezervace předem. Jeskyně Balcarka a jeskyně Kateřinská jsou až do konce února 2024 uzavřeny z důvodu ochrany zimujících netopýrů.
Jihomoravský kraj | Příroda

Navštivte národní kulturní památky jižní Moravy

Z nepřeberného množství historických památek jižní Moravy jich celá řada patří na seznam národních kulturních památek České republiky. V tipech Kudy z nudy se nechte inspirovat a podnikněte výlet do kraje slunce a vína, tentokrát však po stopách dávné historie.
Jihomoravský kraj | Památky