Úvod > Aktuality > Památky ve správě NPÚ opět ožívají
Památky ve správě NPÚ opět ožívají
">
Památky

Památky ve správě NPÚ opět ožívají

  • Vydáno30. března 2012
Zítra se otevírají hrady, zámky a památky ve správě Národního památkového ústavu. A s nimi je zahájen také 4. ročník oblíbeného projektu Oživlé památky 2012, založeného na interaktivních prohlídkách českých a moravských památek pro celé rodiny, jejichž témata se měsíc co měsíc mění. Prvním dubnovým tématem je „Jarní dobývání“.
Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu jsou „živé“. Ročně se na nich konají stovky kulturních akcí, správci připravují atraktivní výstavy, postupně se mění i expozice. Návštěvníci mohou využít noční prohlídky nebo třeba specializované programy pro děti. Přesto je často mezi lidmi zakořeněna představa, že památky jsou vlastně mrtvá muzea, a tak není důvod se na ně vracet. Koncept projektu „Oživlé památky“ se proto snaží oslovit tu populaci, která dosud neměla důvod se na ně vracet. Představení hradů a zámků jako „oživlých“ si klade za cíl budovat vztah s návštěvníky a vytvářet návštěvnickou frekvenci – tedy opakované návštěvy památek v době, kdy se na nich děje něco zajímavého – něco, co vás přímo vtáhne do děje.

Ve 4. ročníku projektu Oživlé památky bude Národní památkový ústav z kulturních akcí na daná témata pro rok 2012 vybírat vždy jednu nebo dvě stěžejní. Návštěvníkům tak bude usnadněn výběr, pokud velké kulturní akce ještě neznají. Doporučená akce každého měsíce bude jakousi známkou kvality pro návštěvníky, že když se na ni vypraví, čeká na ně báječný zážitek.

Hlavními akcemi na měsíc duben jsou:

Hrad Pernštejn (Jihomoravský kraj) – 31.3.2012
Otevírání návštěvnické sezóny s Českým rozhlasem

Slavnostní odpoledne s doprovodným programem, divadelním představením, dobrotami z černé hradní kuchyně a živým vysílání pořadu českého rozhlasu 2 „Výlety s Českým rozhlasem“ od 14 hodin.

Hrad Bouzov (Olomoucký kraj) – 21.4.2012
Světci a světice   
Prohlídka hradu zpestřená výstupy světců a světic, jejichž podobizny se nachází v celém hradě.

Další tipy projektu Oživlé památky 2012 z hradů a zámků na měsíc duben:

Arcibiskupský zámek v Kroměříži (Zlínský kraj) – 30.3. – 1.4.2012
Dny poutníků - pouť k Panně Marii Bolestné – nejen pro poutníky připravujeme speciální "miniveletrh", prohlídky zámku a zámecké věže a další program.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě (Ústecký kraj) – 31.3.2012
Slavnostní zvonění zvonů s vernisáží výstavy Zničené kostely severních Čech 1945 – 1989 a přednáškou od 14 hodin k problematice sakrálních památek (kinosál kostela), přednášející PhDr. Marie Hladká.

SH Kunětická hora (Pardubický kraj) – 30. 3. 2012 od 19:30   
Lampionový průvod, noční prohlídka a slavnostní zahájení sezóny. Lampionový průvod z parkoviště na hrad, rozsvícení hradu, večerní prohlídka. Sraz účastníků v 19.30 na parkovišti pod hradem. Lampiony s sebou!

Zámek Veltrusy (Středočeský kraj) – 31. 3. 2012    
Vítání jara – stánky, divadlo, hudba, jarmark s kulturním programem

Zámek Krásný Dvůr
(Ústecký kraj) – 31. 3. 2012    
Dobývání zámku Krásný Dvůr – speciální oživené prohlídky. Otevírání bran do míst, kam se návštěvník běžně nedostane.

Zámek Velké Březno (Ústecký kraj) – 31. 3. 2012   
Zahájení nové sezóny tradičním Otevíráním okenic, od 10 hodin.

Hrad Házmburk (Ústecký kraj) – 31. 3. 2012    
Setkání Geocacherů

Hrad Buchlov
(Zlínský kraj) – 31. 3. 2012   
Odemykání hradu s jarmarkem, koncerty či muzikou středověkou.

Hrad Veveří
(Jihomoravský kraj) – 31. 3. 2012    
Slavnostní zahájení sezony s Veverským jarmarkem - trh tradičních řemesel, oživené prohlídky, divadelní program na tzv. Příhrádku, dětské programy

Zámek Bučovice
(Jihomoravský kraj) – 31. 3. – 9. 4. 2012    
Jaro s tulipánem – renesanční zámecké interiéry a barokní kaple v záplavě jarních květů a květinových vazeb.

Zámek Hradec nad Moravicí (Moravskoslezský kraj) – 31. 3. 2012   
Otevírání jara a návštěvnické sezóny s turistickým pochodem zámeckým parkem a mimořádným otevřením pivovarských sklepů.

Zámek Vizovice (Zlínský kraj) – 1. 4. 2012   
Odemykání zámku a slavnostní vernisáž putovní výstavy Poznej světové dědictví UNESCO.

Zámek Lysice (Jihomoravský kraj) – 5. – 9. 4. 2012     
Jaro na zámku – tradiční výstava květin a aranžmá, otevřeno včetně velikonočního pondělí vždy od10 – 17 hodin.

Zámek Lemberk
(Liberecký kraj) – 7. – 9. 4. 2012   
Jarní dobývání – prohlídky zámku obohaceny o návštěvu západního bastionu, od 9 – 15 hod.
 

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Zámek Veltrusy – barokní sídlo rodu Chotků

Barokní zámek rodiny Chotků z první poloviny 18. století, který byl později klasicistně upraven, stojí uprostřed krajinářského parku s romantickými stavbami.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě

Mostecký kostel Nanebevzetí Panny Marie je známý kvůli svému přesunu. Byl přemístěn o celých 841 metrů. Díky tomu je kostel dodnes považován za raritu světového formátu.

Zámek Velké Březno – poznejte život šlechtické rodiny Chotků

Zámek Velké Březno – poznejte život šlechtické rodiny Chotků

Státní zámek Velké Březno je jeden z nejmladších, nejmenších, ale zároveň i nejkrásnějších zámků v České republice. Zámek obklopuje nádherný, na Ústecku jedinečný přírodní anglický park s množstvím vzácných stromů a keřů.

Zámek Krásný Dvůr

Zámek Krásný Dvůr

Barokní rezidence s klasicistními prvky, zámek Krásný Dvůr, je spojen s jménem jednoho z předních šlechtických rodů 18. století, rodem Černínů z Chudenic. Prohlédnout si můžete jak interiéry zámku, tak zámecký park s průvodcem a dozvědět se mnoho zajímavostí z historie parku.

Renesanční zámek Bučovice

Renesanční zámek Bučovice

Zámek v Bučovicích je unikátní ukázkou renesančního stavitelství v České republice. K ojedinělým patří bohatá manýristická výzdoba interiérů a kašna na nádvoří. Zámek je unikátní stavbou italské renesance na sever od Alp.

Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Zámek Lysice – s novou expozicí Marie von Ebner Eschenbach

Tato barokní stavba na místě renesanční vodní tvrze, upravovaná ještě počátkem 19. století, vyniká skvostnými a bohatě zařízenými interiéry. Ty představují návštěvníkům životní prostředí a styl přední moravské hraběcí rodiny Dubských z Třebomyslic.

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk – domov léčitelky sv. Zdislavy

Zámek Lemberk leží v obci Lvová u Jablonného v Podještědí. Součástí zámku byl původně i raně barokní Bredovský letohrádek, který stojí nedaleko. Předchůdcem zámku Lemberk byl středověký hrad, založený snad ve 40. letech 13. století jako strážní pomezní pevnost na obchodní stezce z Čech do Žitavy.

Hrad Kunětická hora – Kuňka

Hrad Kunětická hora – Kuňka

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka.

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Státní hrad Veveří – perla na skalnatém ostrohu nad Brněnskou přehradou

Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradních areálů posazený na ostrohu nad soutokem řeky Svratky a potoka Veverky vznikl zřejmě již na přelomu 12. a 13. století jako lovecký hrad moravských markrabat.

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří

Hrad Házmburk – perla Českého středohoří

Pokud se při svých toulkách vypravíte do Českého středohoří, nemůžete Hazmburk minout – jeho silueta se dvěma věžemi, horní hranolovitou a dolní kulatou, je vidět ze všech světových stran na desítky kilometrů daleko.

Zámek Vizovice – bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů

Zámek Vizovice – bohaté interiéry se sbírkou děl nizozemských malířů

Zámek z poloviny 18. století nabízí prohlídku bohatě vybavených barokních a klasicistních interiérů s velmi významnou sbírkou obrazů a grafik. Součástí areálu je i volně přístupná zámecká zahrada.

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Romantický hrad Bouzov – hradní skvost střední Moravy

Pokud se vydáte na hrad Bouzov, jistě zavzpomínáte na řadu pohádek a filmů, v nichž se tento romantický hrad objevil. Hrad je oblíbeným místem turistů, pro které jsou přichystány také kostýmované a večerní prohlídky.

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Hrad Buchlov – jeden z nejstarších a nejmohutnějších královských hradů

Asi 3 kilometry severozápadně od Buchlovic stojí na vysokém kopci zdaleka viditelný a majestátný hrad Buchlov. Hrad je ukázkou středověké pevnostní architektury a hradní interiéry dokumentují vývoj bytové kultury od 15. do 19. století.

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

Arcibiskupský zámek Kroměříž – rezidence olomouckých biskupů

V minulosti letní sídlo olomouckých arcibiskupů s obrazárnou a rozsáhlou knihovnou, památka UNESCO. Sněmovní sál bývá označován za jeden z nejkrásnějších rokokových interiérů v České republice, natáčel se tu například film Amadeus režiséra Miloše Formana.

Pohádkový hrad Pernštejn

Pohádkový hrad Pernštejn

Jedním z nejnavštěvovanějších moravských hradů je hrad Pernštejn, který láká turisty ze širokého okolí. Na skále nad městysem Nedvědice se tyčí bezmála osm století a za celou svoji historii nebyl nikdy dobyt.

Další aktuality