Úvod > Aktuality > Památky slaví svůj svátek

Památky slaví svůj svátek

Vydáno 12. dubna 2019 Památky
Mezinárodní den památek a sídel, který připadá na 18. dubna, inspiroval správy objektů ke zpřístupnění běžně nepřístupných prostor a k rozšířeným prohlídkám. Oslavy Mezinárodního dne památek probíhají na některých místech už tento víkend 13. a 14. dubna 2019. Návštěvníkům se otevřou některé běžně nepřístupné prostory, čekají je speciální komentované prohlídky i prohlídky bez průvodce či zajímavé výstavy.

Chodby Plášťového mostu, Bellarie a Paraplíčko v Krumlově

Český KrumlovNapříklad zámek v Českém Krumlově zve na prohlídky chodeb Plášťového mostu, a to v 10:00, 12:00, 13:00, 15:00 a 16:00 hodin. K prohlídce je nutno vyzvednout si volnou vstupenku v zámecké pokladně (na II. zámeckém nádvoří) dne 13. 4. a 14. 4. 2019 od 8:45 do vyčerpání kapacity.

Mimořádně přístupný bude také Letohrádek Bellarie, a to o víkendu od 10:00 do 16:00 hodin. Letohrádek Bellarie představuje vzácně dochovanou a současně velmi hodnotnou rokokovou zahradní stavbu, k níž můžeme v českých zemích jen těžko hledat obdobu. Letohrádek je situován mezi dvěma stromovými kulisami na západní straně nevelkého parteru disponovaného na příčnou osu zahrady.

Letohrádek BellarieNávštěvníky bude lákat také "Paraplíčko" - expozice zahradního muzea, zásobní zahradnictví. Otevřeno zde bude 13. a 14. 4. od 10:00 do 16:00 hodin. Pojem "Paraplíčko" označuje objekt situovaný v jižním cípu areálu zásobního zahradnictví zámku Český Krumlov. Unikátní je svým zdvihacím mechanismem ve sklepních prostorách objektu, kde zámečtí zahradníci skladovali rostlinné produkty a sazenice. Naopak v půdních prostorách uchovávali zahradnické náčiní. Dnes se zde připravuje expozice zahradního muzea.
 

Příběhy a osudy ze života obyvatel zámku Ratibořice

Zámek RatibořicePouze dvakrát v roce, na jaře a na podzim, ožívají ve vyprávění během procházky zámkem Ratibořice málo známé, nebo již zapomenuté děje, příběhy a osudy ze života obyvatel zámku a jejich příbuzenstva. Délka prohlídky je cca 120 minut, kapacita prohlídky maximálně 25 osob.

Začátky prohlídek jsou v 16:00 a v 17:00 hodin, jednotné vstupné stojí 150 Kč. Vstupenky je nutno rezervovat předem. Rezervace prohlídek a podrobné informace na telefonním čísle 491 452 123 (pouze v pracovních dnech v čase od 7 do 14 hodin), mail ratiborice@npu.cz
 

Speciální prohlídky moravského Šternberka

V sobotu 13. 4. 2019 se na moravském hradě Šternberk uskuteční speciální komentované prohlídky s restaurátory.  V prostorách hradu budou mimo průvodců připraveni odborníci, kteří návštěvníky seznámí s tajemstvím obnovy historického mobiliáře. Výklad bude zaměřen na historický nábytek, vitráže, kachlová kamna či technická zařízení. Návštěvníci uvidí konkrétní výsledky práce restaurátorů na mobiliáři hradu.

Prohlídky budou pro tento den také exkluzivně rozšířeny o okruh „Od kuchyně po půdu“, který představí návštěvníkům technické zázemí hradu. Jeho součástí je i nově zrekonstruovaná Liechtensteinské kuchyně, která byla „provozním srdcem" šlechtického sídla.

Po celý den bude k dispozici sleva na vstupné. Za cenu základního okruhu absolvují návštěvníci navíc zdarma i technický okruh „Od kuchyně po půdu“. Za vstupné zaplatí dospělé osoby 150 Kč. Hrad Šternberk bude otevřen od 10 do 16 hodin, kdy začíná poslední prohlídka.
 

Na důl Michal historickými vozidly

Důl MichalDůl Michal v Ostravě nabízí v sobotu 13. dubna projížďku historickými vozidly. Trasa vede od stanice Hulváky k Pivovaru, Mostu Pionýrů, Zoo, do Michálkovic a zpět. Odjezdy od zastávky Hulváky jsou v 8:20, 10:20, 14:20 a 16:20 hodin. Odjezdy ze zastávky Michálkovice jsou v 9:00, 11:00, 13:00, 15:00 a 17:00 hodin. Jízdenky zakoupíte u průvodčího ve voze. Dospělí se svezou za 30 Kč, děti za 15 Kč.

Na návštěvníky bude na dole Michal čekat parta ostřílených havířů, kteří jim přiblíží těžkou práci horníka a historii této autentické národní kulturní památky.
 

13. komnata zámku Hluboká

Zámek HlubokáU příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel zámek Hluboká otevře v sobotu 13. dubna svoji 13. komnatu, běžně nepřístupné prostory části suterénu. Návštěvníci si prohlédnou historické kotle a sestoupí do sklepa vytesaného do skály. Začátky prohlídek jsou v 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00 hodin.

V rámci Mezinárodního dne památek budou mít návštěvníci prvního okruhu výjimečně možnost nahlédnout do zámeckého divadla, tato trasa je však zpoplatněna!
 

Mezinárodní den památek na zámku Stekník

Zámek StekníkU příležitosti letošního Mezinárodního dne památek ve dnech 13. a 14. 4. 2019 pro návštěvníky připravil zámek Stekník možnost navštívit prostory, které prošly v roce 2017 – 2018 restaurováním a to pouze v 10:30 a 12:30 hodin. Obnovou  prošly všechny prvky, které se zde nacházejí: kachlová kamna a krby, vitráže v oknech jídelny, parketové podlahy, dřevěné obklady stěndveře, okna, včetně kování a zámků a samozřejmě nástěnné malby.

Současně budou na zámku o víkendu probíhat klasické prohlídky na okruzích I.,II. a III.
 

Speciání společné vstupenky na Plzeňsku a v jižních Čechách

Červené PoříčíMezinárodní den památek a sídel slaví hrady a zámky na Plzeňsku tzv. reciproční vstupenkou. Zakoupíte-li si jednu vstupenku o víkendu 13. a 14. dubna pro určitý objekt, budete mít vstup zdarma do dalšího. V Plzeňském kraji lákají k návštěvě zámky Červené Poříčí, Nebílovy, Kozel a hrad Švihov. Vstup zdarma můžete uplatnit pouze o tomto víkendu po předložení zakoupené vstupenky na jednom ze zmíněných objektů.

Stejným způsobem můžete navštívit jihočeské objekty. Letos se do reciproční vstupenky zapojil zámek Kratochvíle, Červená Lhota, Jindřichův Hradec, Landštejn, Rožmberk, Zvíkov, Dačice a Zlatá Koruna. Nechybí ani hrad Nové Hrady, kde uvidíte běžně nepřístupné hospodářské sklepy hradu. Naopak již zmíněné památky - zámek Hluboká a hrad Čecký Krumlov nejsou do reciproční vstupenky zahrnuty.