Úvod > Aktuality > Památkáři v Telči zvou na Mezinárodní den archeologie – přijďte na komentovanou prohlídku
Památkáři v Telči zvou na Mezinárodní den archeologie - přijďte na komentovanou prohlídku
"> "> ">
Zážitky

Památkáři v Telči zvou na Mezinárodní den archeologie – přijďte na komentovanou prohlídku

  • Vydáno15. října 2019
Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Telči se i letos opět připojuje k Mezinárodnímu dni archeologie. Pro své návštěvníky připravili památkáři v sobotu 19. října 2019 od 14:00 hodin komentovanou procházku archeologických lokalit v centru Telče.
TelčU příležitosti Mezinárodního dne archeologie připravilo telčské pracoviště Národního památkového ústavu na sobotu 19. října archeologickou procházku po Telči, která začne ve 14:00 hodin na nádvoří před Lannerovým domem (Hradecká 6).

Komentovaná prohlídka archeologických lokalit v centru Telče se zaměří například na Lannerův dům, náměstí Zachariáše z Hradce či areál bývalého dvorce při kostelu sv. Ducha. Opomenuty nezůstanou ani nejnovější archeologické výzkumy v areálu zámku.

Prezentován bude stav archeologického poznání města, předpokládaný stav dochovaných situací na základě dosavadních výzkumů a možnost výpovědi archeologických nálezů k dějinám města. Mezinárodním dnem archeologie v Telči bude provázet Mgr. et Mgr. Stanislav Vohryzek, Ph.D. Vstup je zcela zdarma.

StředověkMezinárodní den archeologie (MDA) je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Každoročně třetí sobotu v říjnu různé archeologické organizace napříč celým světem nabízejí archeologický program a aktivity návštěvníkům všeho věku a všech zájmů. Organizací MDA usilují archeologové o zvýšení povědomí o archeologii tím, že veřejnosti nabízejí možnost zapojit se do mnoha různých aktivit. MDA je hlavně oslavou archeologie a zdůrazňuje myšlenku, že archeologie je všude kolem nás. Poprvé byl tento den slaven v USA v roce 2011, rychle však pronikl do zahraničí a v roce 2013 už jej slavilo přes 70 tisíc lidí v různých zemích světa. V roce 2014 se MDA poprvé konal i v České republice.
Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO

Náměstí Zachariáše z Hradce v Telči – renesanční perla na seznamu UNESCO

Telč, město s neopakovatelnou pohádkovou atmosférou, je na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsáno od roku 1992. Při procházce historickým centrem se snadno dokážete přenést o pár staletí zpět, kdy úzkými uličkami jezdily místo aut kočáry.

Věž sv. Ducha v Telči

Věž sv. Ducha v Telči

Pozdně románská věž z první poloviny 13. století je nejstarší dochovanou stavební památkou města. Původně byla postavena jako strážná věž při kostele sv. Ducha v sídle královského správce. Ve věži naleznete také expozici mapující vývoj města.

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Zámek Telč – klenot moravské renesance

Navštivte renesanční zámek v Telči, kde se natáčela celá řada pohádek. Nejznámější je bezesporu Pyšná princezna. Telčský zámek patří mezi klenoty moravské renesanční architektury.

Lannerův dům v Telči

Lannerův dům v Telči

Původně dvůr Jana z Veitmile, později jezuitský dispensář. Během 19. století zde byla zřízena textilní manufaktura. Dnes je sídlem Národního památkového ústavu.