Úvod > Aktuality > Pálavské vinobraní ve vás probudí lásku k vínu ve všech podobách
Pálavské vinobraní ve vás probudí lásku k vínu ve všech podobách
"> Pálavské vinobraní ve vás probudí lásku k vínu ve všech podobách "> "> Novinkou letošního rocníku je projekce starých vinarských filmu "> "> V sobotu prijede na Námestí královský pruvod Václava IV. "> "> Pro návštevníky jsou zajišteny veškeré služby - od možností dopravy speciálne vypraveným vlakem pres ubytování ve stanovém mestecku "> ">
Gurmánská turistika

Pálavské vinobraní ve vás probudí lásku k vínu ve všech podobách

  • Vydáno8. září 2022
Na letošním 75. ročníku Pálavského vinobraní, které proběhne od 9. do 11. září 2022, bude opět hlavní hvězdou víno v rozmanitých podobách, které tu poteče proudem. Několik desítek tisíc návštěvníků opět zavítá do města s vůní jihu užít si krásné babí léto, hudební hvězdy všech žánrů a víno místních vinařů. Atmosféra letošního jubilejního ročníku Pálavského vinobraní bude jako vždy jedinečná.

VínoPálavské vinobraní se pravidelně koná druhý zářijový víkend. Na milovníky vybraných kulinářských lahůdek, dobrého pití a kultury čekají tři dny bujarého veselí s rozmanitým programem. Kromě tradičního folkloru, který je s vínem na jižní Moravě spjatý, nabízí organizátoři také koncerty populárních kapel různých žánrů, dechových hudeb i cimbálových muzik. Jedinečnou atmosféru ocenil i prestižní britský The Guardian, který čtou čtenáři po celém světě, když Pálavské vinobraní zařadil mezi 20 nejlepších tradičních festivalů Evropy. Vinobraní je především oslavou vína a práce vinařů. Návštěvníci si tak mohou užít víno v mnoha jeho podobách na všech místech Mikulova.

Pálavské vinobraní hrozenPo celé tři dny potrvá v zámeckém sále Národní soutěž vín mikulovské vinařské podoblasti s veřejnou ochutnávkou více než 650 vzorků nejlepších vín, vše za doprovodu cimbálové muziky. Víno ve všech podobách mohou návštěvníci degustovat na každém koutu Mikulova, ať už na zámku, jeho zahradě i celém okolí. Bločky k degustaci zakoupíte přímo při vstupu do hlavního zámeckého sálu, kde se soutěž celý víkend koná. Oblíbeným degustačním místem bude jako každý rok vinařské městečko. V Kapucínské ulici se představí nepřeberné množství vinařství doplněné o stánky s gastronomickými specialitami. Chybět nebude ani vystoupení cimbálových muzik a folklórních souborů. Gastronomické speciality by návštěvníci neměli minout ani v tzv. Gurmánské zóně, která přivítá food trucky.
 

Sobota s královnou Chantal

Pálavské vinobraníSobotní pódium na náměstí bude tradičně patřit lidovým a dechovým vystoupením umělců všech věkových kategorií. V poledne přivítají mikulovští poddaní svého krále Václav IV. s královnou Chantal Poullain, kteří pak budou pokračovat na své audience po celém Mikulově a nevynechají ani tradiční mletí pálavského hroznu a žehnání purkmistrovu vínu. Na horním nádvoří zámku byste si neměli nechat ujít rodinnou soutěž Po stopách vinaře. Mistrem vinařem se může stát každý, kdo se pustí do soutěže o historii vinařství, života a práce na vinici.

pálavské vinobraníVíno a burčák doslova poteče celým Mikulovem a degustovat se bude ve Vinařském městečku, na zámku i v podzámčí, a to vše pod dohledem krále Václava IV., jeho královny Chantal Poullain, boha vína Bakcha a početné družiny.  Odpoledne se návštěvníci na náměstí mohou těšit i na mluvené slovo v podobě stand-up comedy a vystoupení Miloše Knora. Závěr sobotního večera rozproudí koncert Melody Gentlemen, poté ALICE & Dan Bárta a úplně nakonec F-dur Jazzband.

Kdo si nestihl zakoupit vstupenku na Pálavské vinobraní předem, může ji získat na místě – na všechny tři dny stojí 1 200 korun. Děti do 12 let a ZTP/P vstupné neplatí.
 

Zábava při víně pod Pálavou

VínoA jaké hvězdy rozzáří mikulovské nebe Pálavského vinobraní 2022? Těšit se můžete na Mirai, Anetu Langerovou, Davida Kollera, Iné Kafe, Circus Brothers nebo Melody Gentlemen a mnoho, mnoho dalších... Žít to bude i na méně vytížených lokalitách, na horním nádvoří mikulovského zámku to rozpálí Clarinet Factory nebo maďarský Blues Radio Budapest Band.

Kdo dává přednost lidové notečce nebude zklamán – tradiční lidový, folklórní a dechový program se odehraje na náměstí, ve Vinařském městečku i dalších koutech Mikulova. Letos na vinobraní zahrají cimbálové muziky Slovácko, Osminka, Břeclavan, Klaret, Kasanica, Starobřeclavská nebo Píšťalenka.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Vinařství Paulus

Vinařství Paulus

Přijeďte ochutnat ta nejkrásnější vína, která se vyrábí z hroznů vypěstovaných na prosluněných svazích okolo Pavlova. Ochutnáte nejen vína, ale i nezapomenutelnou atmosféru historického habánského sklepa.

Vinařství Mikrosvín Mikulov

Vinařství Mikrosvín Mikulov

Vinařství Mikrosvín Mikulov se řadí k prestižním butikovým vinařstvím, jehož největším pokladem jsou viniční tratě v těch nejšpičkovějších lokalitách mikulovské podoblasti. Naše prestižní vína můžete ochutnat v naší nově zrekonstruované degustační místnosti v Dolních Dunajovicích.

Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem

Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem

Jeskyně Na Turoldu jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi v jurském vápenci v ČR a leží v přírodní rezervaci vrch Turold na okraji města Mikulova. Místo krápníků jeskyni zdobí unikátní "turoldská výzdoba" – korozní tvary, podobné korálovým útesům, které evokují procházku po dně jurského moře.

Vinařství Tanzberg Mikulov

Vinařství Tanzberg Mikulov

Vína z Tanzbergu Mikulov se těší prestiži mezi předními evropskými odborníky a vinaři. Přijeďte ochutnat!

Vinařství Zámečník v Dolních Dunajovicích – ochutnejte víno s vinařem

Vinařství Zámečník v Dolních Dunajovicích – ochutnejte víno s vinařem

Zastavte se na ochutnávku moravských vín s vinařem panem Jiřím Zámečníkem v Dolních Dunajovicích. Malé rodinné vinařství založené v roce 2003 navazuje na rodinnou tradici pěstování vinné révy a výroby vína.

Vinný sklep U Konšelů v Mikulově

Vinný sklep U Konšelů v Mikulově

Vinný sklípek U Konšelů v Mikulově na jižní Moravě nabízí nejen vynikající víno a domácí pohoštění, ale hlavně klidnou a harmonickou atmosféra vinného sklepa z konce 19.století. Sklep byl postaven v roce 1883 a díky vynikající řemeslné práci odolal zubu času a zachoval si svůj charakter.

Zřícenina Kozí hrádek u Mikulova

Zřícenina Kozí hrádek u Mikulova

Kozí hrádek patří k jedné ze tří skalnatých dominant města Mikulova. Odedávna se podílel na strategické kontrole cest spojujících Brno s Vídní a spoluzabezpečoval tak náležitou ochranu.

Vinařství U Kapličky v Zaječí – relax uprostřed vinohradů

Vinařství U Kapličky v Zaječí – relax uprostřed vinohradů

Vinařská obec Zaječí je odpradávna zajímavá svou polohou na rozhraní dvou největších vinařských podoblastí "Velkopavlovická" a "Mikulovská". Zdejší kraj je zcela protkán vinařskými stezkami a určitě nadchne každého milovníka vín. Zdejší sklepy skrývají mnohdy nádherná a zajímavá vína.

Vinařství Víno Marcinčák – objevte s námi kouzlo spojení vína a kulinářského umění

Vinařství Víno Marcinčák – objevte s námi kouzlo spojení vína a kulinářského umění

Prožijte nevšední zážitek při projížďce na kole po vinařských stezkách Mikulovska nebo tématickém zájezdu za kvalitním jiskřivým vínem, spojeným s prohlídkou vinařství (výroba slámových vín), řízenou degustací pod vedením zkušeného someliéra a kulinářský zážitek ve stylu slow food.

Vinné sklepy  – posezení, ochutnávky, degustace

Vinné sklepy – posezení, ochutnávky, degustace

Posezení, ochutnávky a degustace ve vinných sklepech a sklípcích nejen na jižní Moravě, ale i v Čechách, pro skupiny od 12 osob. Vhodné pro skupiny přátel nebo jako rodinné oslavy, firemní teambuldingy či jako součást různých školení, seminářů apod. Jednodenní i vícedenní akce.

Za vínem do Mikulova – vinný sklep V Jámě

Za vínem do Mikulova – vinný sklep V Jámě

Vinný sklep V Jámě spojuje vinařskou tradici Mikulova s krásou a lehkostí moderní architektury. Novostavba vinného sklepa s penzionem je realizována v moderním duchu, avšak je citlivě zasazena do původní zástavby širšího centra Mikulova.

Vinařství Kňourek

Vinařství Kňourek

V malebné vinařské vesničce Březí u Mikulova na Jihu Moravy leží rodinné vinařství Kňourek. Hlavním zaměřením našeho vinařství je výroba vysoce kvalitních Moravských vín a poskytování všech služeb souvisejících s poznáváním vín a vinařskou turistikou.

Další aktuality

29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika