Úvod > Aktuality > Pálavské vinobraní ve vás probudí lásku k vínu ve všech podobách
Gurmánská turistika

Pálavské vinobraní ve vás probudí lásku k vínu ve všech podobách

  • Vydáno6. září 2023
Na letošním 76. ročníku Pálavského vinobraní, které proběhne od 8. do 10. září 2023, bude opět hlavní hvězdou víno v rozmanitých podobách, které tu poteče proudem. Několik desítek tisíc návštěvníků opět zavítá do města s vůní jihu užít si krásné babí léto, hudební hvězdy všech žánrů a víno místních vinařů. Atmosféra Pálavského vinobraní bude jako vždy jedinečná.

VínoPálavské vinobraní se pravidelně koná druhý zářijový víkend. Na milovníky vybraných kulinářských lahůdek, dobrého pití a kultury čekají v Mikulově tři dny bujarého veselí s rozmanitým programem. Kromě tradičního folkloru, který je s vínem na jižní Moravě spjatý, nabízí organizátoři také koncerty populárních kapel různých žánrů, dechových hudeb i cimbálových muzik. Jedinečnou atmosféru ocenil i prestižní britský The Guardian, který čtou čtenáři po celém světě, když Pálavské vinobraní zařadil mezi 20 nejlepších tradičních festivalů Evropy. Vinobraní je především oslavou vína a práce vinařů. Návštěvníci si tak mohou užít víno v mnoha jeho podobách na všech místech Mikulova.

Pálavské vinobraní hrozenSlavnostní zahájení třídenního festivalu proběhne v pátek 8. září odpoledne, souběžně s tím na zámku ve Velkém zámeckém sále začne pro milovníky vína tzv. Národní soutěž vín mikulovské podoblasti. Na zámku budou k zakoupení degustační bločky, které posléze směníte za vybrané vzorky vín. Těch bude letos v Mikulově na Pálavském vinobraní úctyhodných 655, je tedy z čeho vybírat a každý si najde to své. Bločky k degustaci zakoupíte přímo při vstupu do hlavního zámeckého sálu, kde se soutěž celý víkend koná. Oblíbeným degustačním místem bude jako každý rok vinařské městečko. V Kapucínské ulici se představí nepřeberné množství vinařství doplněné o stánky s gastronomickými specialitami. Chybět nebude ani vystoupení cimbálových muzik a folklórních souborů. Gastronomické speciality by návštěvníci neměli minout ani v tzv. Gurmánské zóně, která přivítá food trucky.
 

Sobota s královnou Chantal

Pálavské vinobraníOchutnávat na zámku můžete víno po celý víkend, avšak co si určitě nenechte ujít, je sobotní příjezd historického průvodu v čele s králem Václavem IV. a královnou Chantal Poullain. Královský průvod projde městem od 12:30 do 13:00. Kromě průvodu, který je pomyslným hlavním bodem celého Pálavského vinobraní, jsou součástí také kejklířská vystoupení, přehlídky kostýmů, doprovodné programy pro děti i dospělé.

Víno a historii tedy na vinobraní dozajista najdete, ale co by to bylo za festival bez hudby? Do Mikulova se bšhem víkendu sjedou známá hudební jména jako Viktor Sheen, No Name, Jelen, Čechomor, Katarína Knechtová, Anna K., Slza, Eddie Stoilow, Botox, IMT Smile a desítky dalších skvělých účinkujících. Každá věková kategorie si tak určitě najde to své. Neholdujete popové hudbě? Nevadí, v programu jsou i spousty cimbálových a folklórních vystoupení.

pálavské vinobraníJak už jsme naznačili, kromě vína a hudebních koncertů je Pálavské vinobraní především o folkloru, proto se během víkendu představí hned několik cimbálových muzik na Náměstí a ve vinařské uličce Kapucínská. Na náměstí vystoupí během odpoledne například Cimbalband nebo cimbálová muzika Harafica, ve vinařském městečku v ulici Kapucínská bude vyhrávat cimbálová muzika Klaret, mužský pěvecký sbor z Pohořelic a cimbálová muzika Starobřeclavská.

Kdo si nestihl zakoupit vstupenku na Pálavské vinobraní předem, může ji získat na místě – na všechny tři dny stojí 1 200 korun. Děti do 12 let a ZTP/P vstupné neplatí.
 

Komentované prohlídky, doprovodný program a doprava

VínoTi z vás, co rádi objevují krásy zámků, si dozajista nenechají ujít komentované prohlídky, které jsou pro návštěvníky vinobraní zcela zdarma.

Na zámku se program doplní o tradiční kejklíře, komedianty, rytířské hry a další doprovodný program pro rodiny s dětmi. Na horním nádvoří zámku byste si neměli nechat ujít rodinnou soutěž Po stopách vinaře. Mistrem vinařem se může stát každý, kdo se pustí do soutěže o historii vinařství, života a práce na vinici.

Co se týče dopravy, nechejte auto na jednom ze sedmi pohodlných parkovišť v Mikulově a využijte zdarma kyvadlovou autobusovou dopravu, dostanete se tak vždy pohodlně na Nádraží, Náměstí, i na amfiteátr. A aby to bylo kompletní, nově se můžete těšit i na zajištěnou TAXI službu, která vás odveze za férovou a především pevně danou cenu předem.

Pálavské vinobraní 2024

6.9.
8.9.
Pálavské vinobraní 2024

Další ročník Pálavského vinobraní v Mikulově nabídne program plný hudebních hvězd, moravské víno ve všech podobách, folklór, dobové kejklíře, rytíře ve zbroji či sličné panny a především zábavu, ze které si vybere opravdu každý.

Vinařství U Kapličky v Zaječí – relax uprostřed vinohradů

Vinařství U Kapličky v Zaječí – relax uprostřed vinohradů

Vinařská obec Zaječí je odpradávna zajímavá svou polohou na rozhraní dvou největších vinařských podoblastí "Velkopavlovická" a "Mikulovská". Zdejší kraj je zcela protkán vinařskými stezkami a určitě nadchne každého milovníka vín. Zdejší sklepy skrývají mnohdy nádherná a zajímavá vína.

Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem

Jeskyně Na Turoldu – podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem

Jeskyně Na Turoldu jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi v jurském vápenci v ČR a leží v přírodní rezervaci vrch Turold na okraji města Mikulova. Místo krápníků jeskyni zdobí unikátní "turoldská výzdoba" – korozní tvary, podobné korálovým útesům, které evokují procházku po dně jurského moře.

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Zámek Mikulov – jeden z nejmalebnějších moravských zámků

Silueta mohutného zámku je v krajině Pálavy viditelná už dáli. V jeho zdech pobývala řada známých osobností, mezi jinými i císař Napoleon. Ozdobnou zámku jsou barokní zahrady. V zámku na návštěvníka čekají prohlídkové okruhy ke stálým expozicím i sezónní výstavy Regionálního muzea v Mikulově.

Vinařství Mikrosvín Mikulov

Vinařství Mikrosvín Mikulov

Vinařství Mikrosvín Mikulov se řadí k prestižním butikovým vinařstvím, jehož největším pokladem jsou viniční tratě v těch nejšpičkovějších lokalitách mikulovské podoblasti. Naše prestižní vína můžete ochutnat v naší nově zrekonstruované degustační místnosti v Dolních Dunajovicích.

Vinařství Paulus

Vinařství Paulus

Přijeďte ochutnat ta nejkrásnější vína, která se vyrábí z hroznů vypěstovaných na prosluněných svazích okolo Pavlova. Ochutnáte nejen vína, ale i nezapomenutelnou atmosféru historického habánského sklepa.

Vinařství Tanzberg Mikulov

Vinařství Tanzberg Mikulov

Vína z Tanzbergu Mikulov se těší prestiži mezi předními evropskými odborníky a vinaři.

Vinařství Zámečník v Dolních Dunajovicích – ochutnejte víno s vinařem

Vinařství Zámečník v Dolních Dunajovicích – ochutnejte víno s vinařem

Zastavte se na ochutnávku moravských vín s vinařem panem Jiřím Zámečníkem v Dolních Dunajovicích. Malé rodinné vinařství založené v roce 2003 navazuje na rodinnou tradici pěstování vinné révy a výroby vína.

Vinný sklep U Konšelů v Mikulově

Vinný sklep U Konšelů v Mikulově

Vinný sklípek U Konšelů v Mikulově na jižní Moravě nabízí nejen vynikající víno a domácí pohoštění, ale hlavně klidnou a harmonickou atmosféra vinného sklepa z konce 19.století. Sklep byl postaven v roce 1883 a díky vynikající řemeslné práci odolal zubu času a zachoval si svůj charakter.

Zřícenina Kozí hrádek u Mikulova

Zřícenina Kozí hrádek u Mikulova

Kozí hrádek patří k jedné ze tří skalnatých dominant města Mikulova. Odedávna se podílel na strategické kontrole cest spojujících Brno s Vídní a spoluzabezpečoval tak náležitou ochranu.

Vinařství Víno Marcinčák – objevte s námi kouzlo spojení vína a kulinářského umění

Vinařství Víno Marcinčák – objevte s námi kouzlo spojení vína a kulinářského umění

Prožijte nevšední zážitek při projížďce na kole po vinařských stezkách Mikulovska nebo tématickém zájezdu za kvalitním jiskřivým vínem, spojeným s prohlídkou vinařství (výroba slámových vín), řízenou degustací pod vedením zkušeného someliéra a kulinářský zážitek ve stylu slow food.

Vinné sklepy  – posezení, ochutnávky, degustace

Vinné sklepy – posezení, ochutnávky, degustace

Posezení, ochutnávky a degustace ve vinných sklepech a sklípcích nejen na jižní Moravě, ale i v Čechách, pro skupiny od 12 osob. Vhodné pro skupiny přátel nebo jako rodinné oslavy, firemní teambuldingy či jako součást různých školení, seminářů apod. Jednodenní i vícedenní akce.

Za vínem do Mikulova – vinný sklep V Jámě

Za vínem do Mikulova – vinný sklep V Jámě

Vinný sklep V Jámě spojuje vinařskou tradici Mikulova s krásou a lehkostí moderní architektury. Novostavba vinného sklepa s penzionem je realizována v moderním duchu, avšak je citlivě zasazena do původní zástavby širšího centra Mikulova.

Vinařství Kňourek

Vinařství Kňourek

V malebné vinařské vesničce Březí u Mikulova na Jihu Moravy leží rodinné vinařství Kňourek. Hlavním zaměřením našeho vinařství je výroba vysoce kvalitních Moravských vín a poskytování všech služeb souvisejících s poznáváním vín a vinařskou turistikou.

Další aktuality

Do Zoo Brno se po 30 letech vrátili pelikáni

Čtyři pelikáni bílí se nově zabydlují v brněnské zoo. Ptáci dorazili na Mniší horu ze Zoo Hluboká, která řešila jejich umístění po prosincové sněhové kalamitě, kdy tam některé voliéry spadly pod tíhou neobvyklého přívalu těžkého sněhu.
Jihomoravský kraj | Příroda

Jeskyně v Moravském krasu jsou po zimě otevřeny

Od března se po zimní přestávce otevírají milovníkům krasového podzemí všechny běžně zpřístupněné jeskyně Moravského krasu. Přes zimu byly otevřeny pouze Punkevní jeskyně, jeskyně Výpustek a speciální návštěvní okruhy ve Sloupsko-šošůvských jeskyních. K těmto stálicím se právě od března připojují jeskyně Balcarka a Kateřinská, které byly z důvodu ochrany zimujících netopýrů od prosince do konce února uzavřeny. Přijďte se podívat do podzemí.
Jihomoravský kraj | Příroda

Výstava Motosalon 2024 láká do Brna nejen milovníky rychlých kol

Tradiční motoristická výstava Motosalon 2024 se lotos koná v Brně na brněnském výstavišti BVV. Letošní 24. ročník veletrhu motocyklů, čtyřkolek, příslušenství a oblečení pro motorkáře se koná ve dnech 29. 2. až 3. 3. 2024, kdy zde zaplní čtyři haly nabitými expozicemi. Patrony letošního ročníku jsou herci, oba milovníci motorek, známí ze seriálu Polda – David Matásek a Vladimír Polívka. Nenechte si ujít skutečně to nejlepší z českého motocyklového trhu!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Papouščí zoo v Bošovicích zahajuje novou sezónu

Ojedinělou expozici nabízí Bošovice na Vyškovsku. Najdete zde první papouščí zoologickou zahradu v České republice. Zoo po zimě se znovu otevře už v pátek 1. března 2024 a otevřeno zůstane až do poloviny listopadu, každý den od 10:00 do 17:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Příroda

Užijte si netradiční prohlídku Punkevních jeskyní s pohádkovými bytostmi

Na netopýra, vodníka, průvodce v kostýmech pohádkových bytostí natrefíte tuto sobotu 2. března 2024 v Punkevních jeskyních. Chystají zde prohlídky, kde se pobaví jak malí, tak velcí návštěvníci. Trasa prohlídky povede stejnými místy jako klasická, která se tento den nekoná.
Jihomoravský kraj | Příroda

Slavnosti moravského uzeného provoní hrad Veveří

Gastronomická akce Slavnosti moravského uzeného a vína, která je největší oslavou moravského uzeného na světě, se opět uskuteční v areálu brněnského hradu Veveří. Bude jí patřit poslední únorový víkend od 24. a 25. února 2024. Milovníky masa čeká jako již tradičně pravé moravské uzené, zabijačkové pochoutky, doprovodný program pro celou rodinu, ale i nabídka moravských vín nebo uzenářské workshopy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Věda a historie není nuda: po stopách starých Římanů Českem

Chcete se projít po cestách, kudy chodili Římané, objevovat staré vojenské tábory a vrátit se zpět o dva tisíce let? Zblízka poznat život římských legionářů, ochutnat římskou kuchyni a vyzkoušet si vojenskou zbroj? Pak se vypravte s Kudy z nudy po stopách starých Římanů. Památky na jejich pobyt objevíte i tam, kde byste je nečekali!
Jihomoravský kraj | Památky

Vinaři se utkají o titul mistra ČR v řezu révy vinné

Už tento pátek 23. února 2023 se v areálu Vinařství Vladimír Tetur ve Velkých Bílovicích uskuteční již 19. ročník soutěže v řezu révy vinné. V soutěži o hlavní trofej "zlaté nůžky" a řadu dalších praktických cen se utkají ženy a muži. Během dne bude připravený pro přítomné vinaře i diváky bohatý doprovodný program.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika