Úvod > Aktuality > Zahrady u Pražského hradu se pomalu otevírají
Zahrady u Pražského hradu se pomalu otevírají
"> "> ">
Příroda

Zahrady u Pražského hradu se pomalu otevírají

  • Vydáno27. března 2019
O víkendu od 30. do 31. března 2019 přivítají Zahrady pod Pražským hradem svoje první návštěvníky v otevírací době od 10.00 do 18.00 hodin při příležitosti zahájení sezony 2019. Sezonu zahájí od soboty také nádherná Vrtbovská zahrada. Od dubna se pak otevřou také zahrady Pražského hradu a Jelení příkop.

Palácové zahrady otevírají své brány

Jižní zahradyDo letošní turistické sezony vstupují Palácové zahrady pod Pražským hradem o posledním březnovém víkendu, tedy 30. a 31. března 2019. Zpřístupněny budou v tyto dny Velká Pálffyovská zahrada a Malá Fürstenberská zahrada. Ostatní tři zahrady procházejí v současné době rekonstrukcí. Návštěvníkům se nabídne pohled na pražské střechy a panorama Prahy v romantickém jarním koloritu.

Cena vstupného bude běžná, bez navýšení, tj. 100 korun. V ceně jsou zahrnuty i odborné komentované prohlídky pro návštěvníky, konané v neděli 31. 3. 2019. Zahájení komentované prohlídky bude ve 14:00 a 16:00 hodin.
 

Výstava a exotiční ptáci ve Vrtbovské zahradě

Vrtbovská zahradaPřivítat jaro můžete také ve Vrtbovské zahradě, která se poprvé po zimě otevře v sobotu 30. 3. 2019 v 10:00 hodin. Barokní zahrada potom zůstane přístupnáod dubna do října, a to denně od 10:00 do 18:00 hodin. Nově můžete vidět zpřístupněné prostory se stálou expozicí k výročí založení republiky. Zahrada je považována za jednu z nejkrásnějších barokních zahrad se sochařskou výzdobou slavného Matyáše Bernarda Brauna.

Zahrada také rozšířila řady exotických opeřenců v obří voliéře ve spodní části kaskádovité zahrady, která nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na historické centrum města.
 

Pražský hrad – letos bez Jižních zahrad a Jeleního příkopu

Královská zahradaA jak je to se Zahradami Pražského hradu? Ty se spolu s Jelením příkopem otevírají každoročně od 1. dubna do 31. října. Milovníky zeleně však musíme zklamat. I letos budou pokračovat stavební práce a v letní sezóně 2019 nebudou Jižní zahrady (Rajská, Hartigovská a na Valech) přístupné, výjimkou nebude ani Jelení příkop.

Z "hradních" zahrad tak zůstává letos otevřená Zahrada Na Baště (ta má celoroční provoz od 6:00 do 22:00 hodin). Návštěvníky od dubna přivítá také Královská zahrada (s letohrádkem královny Anny), která bude až do konce října přístupná od 10:00 do 18:00 hodin.

Pro úplnost dodáváme, že tolik oblíbená a krásná Valdštejnská zahrada je také otevřená od dubna do října zdarma. Vchod naleznete u metra Malostranská.
Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze

Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze

Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu. Tvrdí se o ní dokonce, že je jednou z nejkrásnějších zahrad svého druhu na sever od Alp.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Královská zahrada Pražského hradu

Královská zahrada Pražského hradu

Původně renesanční Královská zahrada z roku 1534 se stala jedním z mála klidných míst v centru Prahy. Zahradu na místě původních středověkých vinic založil Ferdinand I. Habsburský. Nachází se nedaleko letohrádku královny Anny.

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop je přírodní rokle, kterou teče potok Brusnice. Jméno "jelení" má příkop proto, že zde byla i v době vlády Rudolfa II. chována lovná zvěř.

Zahrady Pražského hradu

Zahrady Pražského hradu

V areálu Pražského hradu se nachází hned několik zahrad, které jsou bezplatně přístupné veřejnosti. Zatímco severní zahrady patří mezi historicky nejcennější, z jižních zahrad je kouzelný pohled na historickou část města.

Zahrady pod Pražským hradem

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady. V současné době probíhá památková obnova některých zahrad.