Úvod > Aktuality > Zahrady u Pražského hradu se pomalu otevírají
Příroda

Zahrady u Pražského hradu se pomalu otevírají

  • Vydáno27. března 2019
O víkendu od 30. do 31. března 2019 přivítají Zahrady pod Pražským hradem svoje první návštěvníky v otevírací době od 10.00 do 18.00 hodin při příležitosti zahájení sezony 2019. Sezonu zahájí od soboty také nádherná Vrtbovská zahrada. Od dubna se pak otevřou také zahrady Pražského hradu a Jelení příkop.

Palácové zahrady otevírají své brány

Jižní zahradyDo letošní turistické sezony vstupují Palácové zahrady pod Pražským hradem o posledním březnovém víkendu, tedy 30. a 31. března 2019. Zpřístupněny budou v tyto dny Velká Pálffyovská zahrada a Malá Fürstenberská zahrada. Ostatní tři zahrady procházejí v současné době rekonstrukcí. Návštěvníkům se nabídne pohled na pražské střechy a panorama Prahy v romantickém jarním koloritu.

Cena vstupného bude běžná, bez navýšení, tj. 100 korun. V ceně jsou zahrnuty i odborné komentované prohlídky pro návštěvníky, konané v neděli 31. 3. 2019. Zahájení komentované prohlídky bude ve 14:00 a 16:00 hodin.
 

Výstava a exotiční ptáci ve Vrtbovské zahradě

Vrtbovská zahradaPřivítat jaro můžete také ve Vrtbovské zahradě, která se poprvé po zimě otevře v sobotu 30. 3. 2019 v 10:00 hodin. Barokní zahrada potom zůstane přístupnáod dubna do října, a to denně od 10:00 do 18:00 hodin. Nově můžete vidět zpřístupněné prostory se stálou expozicí k výročí založení republiky. Zahrada je považována za jednu z nejkrásnějších barokních zahrad se sochařskou výzdobou slavného Matyáše Bernarda Brauna.

Zahrada také rozšířila řady exotických opeřenců v obří voliéře ve spodní části kaskádovité zahrady, která nabízí jeden z nejkrásnějších pohledů na historické centrum města.
 

Pražský hrad – letos bez Jižních zahrad a Jeleního příkopu

Královská zahradaA jak je to se Zahradami Pražského hradu? Ty se spolu s Jelením příkopem otevírají každoročně od 1. dubna do 31. října. Milovníky zeleně však musíme zklamat. I letos budou pokračovat stavební práce a v letní sezóně 2019 nebudou Jižní zahrady (Rajská, Hartigovská a na Valech) přístupné, výjimkou nebude ani Jelení příkop.

Z "hradních" zahrad tak zůstává letos otevřená Zahrada Na Baště (ta má celoroční provoz od 6:00 do 22:00 hodin). Návštěvníky od dubna přivítá také Královská zahrada (s letohrádkem královny Anny), která bude až do konce října přístupná od 10:00 do 18:00 hodin.

Pro úplnost dodáváme, že tolik oblíbená a krásná Valdštejnská zahrada je také otevřená od dubna do října zdarma. Vchod naleznete u metra Malostranská.
Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze

Vrtbovská zahrada – nejkrásnější barokní zahrada v Praze

Na svahu Petřína můžete navštívit jednu z nejkrásnějších a nejvýznamnějších barokních zahrad v Praze, Vrtbovskou zahradu. Tvrdí se o ní dokonce, že je jednou z nejkrásnějších zahrad svého druhu na sever od Alp.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Královská zahrada Pražského hradu

Královská zahrada Pražského hradu

Původně renesanční Královská zahrada z roku 1534 se stala jedním z mála klidných míst v centru Prahy. Zahradu na místě původních středověkých vinic založil Ferdinand I. Habsburský. Nachází se nedaleko letohrádku královny Anny.

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop pod Pražským hradem

Jelení příkop je přírodní rokle, kterou teče potok Brusnice. Jméno "jelení" má příkop proto, že zde byla nejen v době vlády Rudolfa II. chována lovná zvěř. Otevřen je celoročně, vždy od 10:00 hodin do soumraku.

Zahrady Pražského hradu

Zahrady Pražského hradu

V areálu Pražského hradu se nachází hned několik zahrad, které jsou bezplatně přístupné veřejnosti. Zatímco severní zahrady patří mezi historicky nejcennější, z jižních zahrad je kouzelný pohled na historickou část města.

Zahrady pod Pražským hradem

Zahrady pod Pražským hradem

Na jižním svahu hradčanského návrší pod Pražským hradem se rozkládají Palácové zahrady, které jsou spojnicí mezi Pražským hradem a Malou Stranou. Tvoří je celkem pět zahrad a Galerie Ledeburské zahrady. Vstup do zahrad je z Valdštejnské ulice přes Kolowratské nádvoří.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl

Staroměstská a Malostranská mostecká věž: brány Karlova mostu, které se pletou i Pražanům

Nabízejí krásný výhled, spoustu zajímavých informací o historii Prahy a také nejedno středověké tajemství. Mostecké brány Karlova mostu sloužily jako strážkyně Starého Města a Malé Strany. Obě se mohly uzavřít a nepovolaným osobám tak znemožnit přístup do nebo odchod z Karlova mostu. Pozvánku na návštěvu obou věží a další zajímavosti o nich vám přináší Kudy z nudy.
Praha | Památky