Úvod > Aktuality > Osudy nejstarší pražské radnice vám představí nová stálá expozice Staletími Staroměstské radnice
Osudy nejstarší pražské radnice vám představí nová stálá expozice Staletími Staroměstské radnice
">
Památky

Osudy nejstarší pražské radnice vám představí nová stálá expozice Staletími Staroměstské radnice

  • Vydáno29. října 2015
Pod názvem Staletími Staroměstské radnice můžete vidět novou stálou expozici věnovanou Staroměstské radnici v Praze, kterou připravila Pražská informační služba – Prague City Tourism. Výstava přibližuje návštěvníkům stavební vývoj i rozličné osudy nejstarší pražské radnice, připomíná nejvýznamnější památky radničního komplexu i zásadní osobnosti a události jeho dějin.
Textové informace ilustruje bezmála 100 historických fotografií a vyobrazení. Výstava je instalována v tubusu věže Staroměstské radnice a je prezentována na téměř 40 výstavních panelech.
 

Historie Staroměstské radnice

Historie radnice se začala psát roku 1338, kdy král Jan Lucemburský udělil Starému Městu pražskému privilegium k vytvoření vlastního správního centra. Základem radnice se stal gotický dům bohatého kupce Wolflina z Kamene, k němuž byla roku 1364 přistavěna mohutná věž.

Nejcennějším prostorem radnice je tzv. radní síň z 2. poloviny 15. století, kde se odehrávala veškerá důležitá jednání. Samostatnou pozornost si zaslouží sály ve 2. patře, tzv. Jiříkova a Brožíkova síň. K vidění jsou také "útroby" pražského orloje, geniálního přístroje, který po celá staletí bezchybně ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře.
Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Pražský orloj – jediný na světě měří babylonský a staročeský čas

Astronomický orloj, geniální přístroj, který po celá staletí ukazuje nejen čas a datum, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce, astronomické cykly a svátky křesťanského kalendáře. Technický zázrak, který již dlouhých 600 let udivuje doslova celý svět.

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.