Úvod > Aktuality > Nová exkurze v Dolních Vítkovicích nazvaná Projekt DOV nadchne příznivce architektury a designu

Nová exkurze v Dolních Vítkovicích nazvaná Projekt DOV nadchne příznivce architektury a designu

Vydáno 15. března 2019 Zážitky
Nová exkurze v Dolních Vítkovicích nazvaná Projekt DOV nadchne příznivce architektury a designu. Koná se každou neděli od 11:00 a vychází se z Návštěvnického centra pod Bolt Tower.
Ostrava Dolní VítkoviceNová komentovaná prohlídka vám představí přerod Dolních Vítkovic, chátrajícího ocelového města, v moderní vzdělávací, kulturní a společenské centrum. Uvidíte původní části bývalého průmyslového areálu i zcela nové a rekonstruované objekty. A kam Dolní Vítkovice v současnosti směřují? S vizemi vás průvodci seznámí v multifunkční aule Gong, prostor pro otázky bude při posezení v kavárně Marylin. V ceně vstupného je vždy káva/čaj a koláč.

Začátek prohlídky v Návštěvnickém centru v Dolních Vítkovicích každou neděli v 11:00 hodin. Prohlídka trvá 2 hodiny a vstupné stojí 220 korun.
 
 

Objevte taje "Ocelového města"

Dolní VítkoviceDolní oblast Vítkovic se vzhledem ke své výjimečnosti stala roku 2002 národní kulturní památkou a roku 2008 byla zapsána jako vůbec první česká památka na seznam Evropského kulturního dědictví. Hodnota a výjimečnost Dolního areálu Vítkovic spočívá jednak v technologické návaznosti těžby uhlí, jeho koksování a výrobě surového železa ve vysokých pecích, jednak v poměrně dlouhé kontinuitě – železo se tu nepřetržitě vyrábělo od dvacátých let 19. století téměř až do konce 20. století. Po dobu celé své historie bylo ve vysokých pecí vyrobeno 90 milionů tun surového železa a 42 milionu tun koksu.

Navštívit národní kulturní památku Důl Hlubina, koksovnu, Bolt Tower a Vysokou pec Vítkovických železáren můžete denně v časech 10:00, 12:00, 14:00 a 16:00 (pro organizované skupiny dle dohody). Všechny prohlídky začínají v návštěvnickém centru.
Malý svět techniky - interaktivní expozice U6 Dolní Vítkovice

Malý svět techniky - interaktivní expozice U6 Dolní Vítkovice

Jedinečná výstava odhaluje tajemství technických vynálezů od parního stroje až po nejmodernější robotizovaná pracoviště a "superchytré" stroje. Návštěvníci zde najdou celou řadu vynálezů, které významně poznamenaly vývoj průmyslu a technického pokroku na území českých zemí ale i ve světě.

Multifunkční aula Gong ve Vítkovicích

Multifunkční aula Gong ve Vítkovicích

Unikátní Plynojem postavený Vítkovickými železárnami v roce 1924 se proměnil v multifukční centrum, které je možné využít jak pro vzdělávací, kulturní a společenské akce, tak i pro konferenční, kongresové účely a výstavnictví. Po vyhlášené soutěži získal název Gong.

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích

Vysoká pec v Dolních Vítkovicích

Kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1 v Dolní oblasti Vítkovic. Ta je v současnosti nejvyšším geografickým bodem ve městě. Po okolí se odtud rozhlédnete z téměř 80 metrů.

Velký svět techniky v Ostravě

Velký svět techniky v Ostravě

Populárně naučné centrum Velký svět techniky v Dolních Vítkovicích se otevřelo v září 2014. Hravou formou představuj zajímavosti vědy a techniky. Stalo se tak zásadní novinkou pro oživení lokality Dolní oblasti Vítkovice, ale také celého moravskoslezského regionu.

Dělnické kolonie v Ostravě - Vítkovicích

Dělnické kolonie v Ostravě - Vítkovicích

Vítkovice, jedna z městských částí dnešní Ostravy, jsou ukázkou toho, jaké změny přinesla průmyslová revoluce. Výrobou železa se z malé vesnice stalo průmyslové centrum a to znamenalo vznik dělnické kolonie, kostela, radnice, tržnice, hospod a škol…

Dolní Vítkovice - průmyslový areál Dolu Hlubina

Dolní Vítkovice - průmyslový areál Dolu Hlubina

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysokých pecí Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.