Razbora menamská (Trigonostigma somphongsi) je drobná kaprovitá rybka, která se vyskytuje pouze v Thajsku a patří ke kriticky ohroženým druhům.
Dorůstá do velikosti 2,5-3 cm, přičemž sameček je menší než samice. Má štíhlejší tělo a oproti samici je i barevnější.
Vědecky popsána byla teprve v roce 1958. Následujících 20 let byla dokonce považována za vyhubenou kvůli ztrátě habitatu a degradaci životního prostředí (urbanizace). Dnes se vyskytuje pouze v povodí řeky Mae Khlong zvané také Menam-Meklong (odtud český název). V její domovině jsou velkým problémem vybudované přehrady, které regulují tok řeky a brání tak cyklickým záplavám, které v minulosti bývaly impulsem ke tření nejen pro tento druh.
Do chovů v Evropě, konkrétně do Německa, se dostala až v roce 2006 v dodávce razborek skvrnoocasých (
Boraras urophthalmoides). Bylo to pouhé trio ryb, které dalo základ malé evropské populaci tohoto druhu chované v lidské péči. Velmi omezené množství bylo dovezeno z přírody v letech 2015 a 2016. Z těchto importů pocházejí také ostravské razbory. První mláďata se v akvaristickém zázemí narodila 1. července 2016. Z nich se podařilo odchovat pět jedinců. Mláďata jsou po narození velmi malá, rychle však dorůstají do velikosti dospělých ryb. Návštěvníci je mají možnost vidět ve velkém akváriu při vstupu do restaurace
Saola.
Dle mezinárodní databáze Species360 je tato rybka chována pouze ve dvou zoo na světě – kromě té
ostravské ještě v Zoo Wroclaw, která je získala a odchoval jako první.