Úvod > Aktuality > Ostrava letos hostí Kontinentální pohár v atletice 2018
Ostrava letos hostí Kontinentální pohár v atletice 2018
"> "> Ostrava je Evropským mestem sportu 2014
Životní styl

Ostrava letos hostí Kontinentální pohár v atletice 2018

  • Vydáno4. září 2018
Ostrava je už řadu let město zaslíbené sportu, které se osvědčuje jako hostitel významných mezinárodních akcí na úrovni evropských a světových šampionátů, pohárů, turnajů a zápasů. Letos bude od 8. do 9. září hostit Kontinentální pohár (dříve Světový pohár družstev), který je po mistrovství světa druhou nejvyšší soutěží Mezinárodní asociace atletických federací IAAF a koná se jednou za čtyři roky.
AtletikaOstrava je bezpochyby městem s bohatou sportovní tradicí, mnohokrát se výborně osvědčila jako hostitel špičkových sportovních akcí na úrovni evropských a světových šampionátů. V roce 2014 byl adokonce prohlášena za Evropské město roku. Letos se ve městě koná Kontinentální pohár v atletice, který se v České republice uskuteční vůbec poprvé. Městský stadion ve Vítkovicích se tak 8. a 9. září 2018 stane hostitelem další významné atletické akce – kromě pravidelného konání mítinku Zlatá tretra Ostrava se zde před několika lety uskutečnilo mistrovství světa atletů do 17 let (2007) a evropský šampionát atletů do 22 let (2011).

Kontinentální pohár je dvoudenní týmovou soutěží, která má specifický formát. V jednotlivých
atletických disciplínách proti sobě nastupují nejlepší atleti ve výběrech čtyř kontinentů – Ameriky, Afriky, Evropy a společný tým Asie, Oceánie a Austrálie. Do Ostravy tak zavítají mistři a vicemistři jednotlivých kontinentů, což z Kontinentálního poháru činí nejvyšší světovou soutěž v atletice, kterou může Česká republika jako pořadatel přivítat.

Hod diskemKontinentální pohár 2018Ostravě podporují 4 zahraniční a 4 čeští ambasadoři. Zahraniční ambasadoři se v září představí zároveň v roli kapitánů týmů jednotlivých kontinentů. Ambasadorem Evropy se stal bývalý světový rekordman v běhu na 110 m překážek Colin Jackson, americké atlety bude povzbuzovat autor nejdelšího dálkařského výkonu historie Mike Powell. Zbylé dva kontinenty si “rozdělily” dvě bývalé mistryně světa v běhu na 400 m překážek: výběr Austrálie a Oceánie povede Jana Pittmanová a ambasadorkou Afriky je Nezha Bidouaneová. Českými patrony a zároveň patrony celoročního projektu pro školy a oddíly jsou dvojnásobná olympijská vítězka Barbora Špotáková, halový mistr světa v běhu na 400 m Pavel Maslák, stříbrný medailista z mistrovství Evropy ve skoku o tyči Jan Kudlička a juniorská mistryně světa ve výšce Michaela Hrubá.

Z českých reprezentantů za tým Evropy letos nastoupí oštěpařka Nikola Ogrodníková, koulař Tomáš Staněk, běžkyně Simona Vrzalová a oštěpař Jakub Vadlejch. Oštěpařka Nikola Ogrodníková si vybojovala svůj start  přímo – tedy druhým místem na mistrovství Evropy v Berlíně.
Městský stadion v Ostravě – Vítkovicích

Městský stadion v Ostravě – Vítkovicích

V moderním sportovním areálu v Ostravě-Vítkovicích se hraje fotbal, probíhají zde závody i mistrovství Evropy v lehké atletice a Zlatá tretra. Stadion je domácí půdou FC Vítkovice a FC Baník Ostrava.