Úvod > Aktuality > Pět tipů na výlety vlakem s Mikulášem, čerty a pojízdným peklem
Pět tipů na výlety vlakem s Mikulášem, čerty a pojízdným peklem
"> "> "> "> ">
Zážitky

Pět tipů na výlety vlakem s Mikulášem, čerty a pojízdným peklem

  • Vydáno29. listopadu 2019
Do Mikuláše sice zbývá ještě spousta času, ale čerti a nadšení železničáři nikdy nespí! Mnoho "mikulášských" a "čertovských" vlaků vyjíždí už tento víkend 30. a 1. prosince 2019. Vydejte se s portálem Kudy z nudy mikulášským parním vlakem z Brna do Oslavan, historickou mašinkou do Letohradu, na hrad Hartenberg, mikulášským vlakem po Bechyňce anebo úzkorozchodné Řepařské drážce!

Mikulášským parním vlakem z Brna do Oslavan

parní vlak oslavanyV sobotu 30. listopadu se můžete svézt z brněnského hlavního nádraží parním vlakem do Oslavan, kde budou na zámku pro děti připraveny čertovské úkoly. V čele zvláštního vlaku v trase Brno hlavní nádraží–Oslavany a zpět pojede parní lokomotiva Skaličák. Na zámku v Oslavanech bude pro všechny účastníky připraven bohatý kulturní program.

Soupravu vlaku tvoří historické vozy ze 40. a 50. let., bufetový vůz a také služební vůz pro přepravu kočárků. Zpáteční jízdenka pro dospělého stojí 240 Kč, za dítě ve věku 6 až 15 let zaplatíte 120 Kč, za dítě do 6 let 60 Kč.
 

Mikulášská jízda na hrad Hartenberg

Mikulášská jízda na hrad HartenbergTradiční mikulášské jízdy na Hartenberg, která letos vychází na sobotu 30. listopadu, se vždy zúčastní nespočetné množství různorodých čertisek a pekelníků, očekávajících návštěvníky z lidského světa, aby v několika čertovských doupatech hrála maryáš či kostky a změřila své síly s pozemšťany.

Čerti prověřují především nejmenší děti v jejich kvalitách a vlastnostech. Ty nejzlobivější a nejvíce vzdorující budou vhozeny do ďábelského pytle a ponechány pekelníkům k tomu, aby jim po celý rok sloužily a polepšily se. Naopak za dobré zásluhy a chování budou jak děti, tak dospělí odměněni bytostí andělskou. Pokud návštěvník úspěšně zdolá celou čertovskou trasu, potká se na konci své strastiplné cesty s Mikulášem a jeho pomocníky, kteří rovněž mají plné kapsy dobrot. V zastávce Hřebeny začíná cca 2 km stezka lesem v údolí pod zříceninou hradu Hartenberg. Celé čertovské klání doprovodil bohatý zábavný program a opékání buřtů na nádvoří hradu a na Pohádkovém dvoře.
 

Mikuláš na Smíchovském nádraží s Čertohráčkem a Šlechtičnou

Mikuláš CyklohráčekProgram plný zábavy s Mikulášem, čertem i andělem pro děti i dospělé nabídnou Mikulášské jízdy v Praze. Hlavním mikulášským nádražím bude nádraží Praha-Smíchov. Tady bude také připraven doprovodný program. V kulturním sále v 1. patře pražského smíchovského nádraží se představí moduláři ze Slivence a DDM Prahy 5 s ukázkou modulové železnice. Kdo bude chtít pokračovat v objevování miniaturního světa na kolejích, bude se moci svézt historickým autobusem Karosa ŠD 11 do Království železnic na Andělu. Historický autobus bude po oba víkendové dny pendlovat mezi smíchovským nádražím a Andělem.

šlechtična mikulášS Mikulášskou družinou a hrajvedoucími se potkáte ve výletním vlaku Cyklohráček, který se promění v tradiční předvánoční Čertohráček. Mimořádné jízdy vás zavezou nejen dorůzných koutů naší metropole, ale také do středočeských Čelákovic, Uhříněvsi či na Karlštejn

V sobotu po 17. hodině bude den zakončený velkolepým ohňostrojem, na který vás doveze Čertohráček nebo parní vlak s Šlechtičnou na nádraží Praha-Krč. Mimořádné jízdy Čertohráčku a parního vlaku budou pokračovat i v neděli 1. prosince 2019.
 

Úzkokolejkou do Osoblahy nebo Hůrky

Vláček OsoblahaNa Mikulášskou jízdu se můžete vypravit 30. listopadu na úzkokolejce z Třemešné do Osoblahy; Mikulášský parní vlak – poslední pára roku 2019 – se vydá na cestu z Třemešné ve Slezsku v 13:15 přes Liptaň, Dívčí Hrad, Horní Povelice, Amalín, Slezské Rudoltice, Kobelno, Bohušov, Osoblaha. Zpět z Osoblahy do Třemešné ve Slezsku se vydá ve 17:00 hodin.

Ve stejný den (sobotu 30. listopadu) se projedete s čerty a Mikulášem úzkokolejkou z Jindřichova Hradce do Hůrky. Roztopený kotel, žhavé jiskry a hustý dým vyletující z komína, sten a skřípot v soukolí stařičké parní lokomotivy dotvoří opravdovou pekelnou atmosféru. Pořadatelé doporučují rezervovat si místa předem.
 

Brněnská tramvaj a vyhlídkový minibus

brněnská tramvajOd soboty 30. listopadu začne jezdit pravidelně po své trase speciální vánoční tramvaj. Poznáte ji lehce – letos na historický vůz pracovníci připevnili světelné rámy, na kterých se budou měnit různé vánoční motivy. Městem vás tramvaj sveze za běžné jízdné sveze až do neděle 23. prosince 2019. Projíždět centrem bude po okružní trase Česká – Malinovského náměstí – Hlavní nádraží – Náměstí Svobody – Česká v intervalu 20 minut, a to v pracovních dnech od 16:00 do 21:00 a v nepracovních dnech od 11:00 do 21:00. Díky tomuto spojení se cestující dostanou bez potíží k letošním vánočním trhům.

Kromě toho můžete v Brně využít i vánoční vyhlídkový minibus, který vyjíždí každou adventní sobotu v 10 a 13 hodin ze zastávky uprostřed náměstí Svobody. Letos si můžete vybrat ze dvou tras: Adventní funkcionalismus anebo Adventní slavné vily. Při jízdě minibusem doprovodí turisty průvodce, pro zahraniční návštěvníky jsou připraveny audioguidy s nahrávkou v anglickém a německém jazyce. Jízda trvá 2 hodiny.