Úvod > Aktuality > Dvanáct tipů, kam se vydat s dětmi za hračkami a pohádkami
Zážitky

Dvanáct tipů, kam se vydat s dětmi za hračkami a pohádkami

  • Vydáno5. července 2021
Baví vás hračky, pohádky a stavebnice? Pak využijte některý z letních tipů portálu Kudy z nudy na hravé prázdninové cestování. Nabízíme vám skvělé akce, dobrodružné hry, pohádkové prohlídky a výlety, kde si šikovné dětské tlapky přijdou na své.

Svět stavebnice Lego ve Znojmě

LegoUž vaše děti propadly kouzlu stavebnice Lego? Pak se vypravte do Znojma, kde v Domě umění objevíte Svět kostiček – herní výstavu Lego. Uvidíte např. expozice s vodní tématikou, dále vybrané tovární sety kompletních edic např. Lego City, BrickHeadz, hrady a středověk, ale i novinky z posledních let.

K vidění je například dioráma města s kolejištěm a pohyblivými vlakovými soupravami. Dále se představí také vlastní tvorba vlakových souprav, architektonických památek, modely leteckého a raketového provozu (Nasa Discovery) a vybrané tovární sety – ediční modely za posledních 15 let. Každý fanoušek této stavebnice určitě ocení edice filmové tvorby, válečnou zónu robotů z edice Lego® Bionicle® a Hero Factory, ale také další zajímavé exponáty ze sbírky projektu Svět kostiček.
 

Za figurkami Igráčků do Frýdku nebo Bělé pod Bezdězem

Igráčkové jsou malé plastové figurky, které vykonávají nejrůznější profese a činnosti. Existuje Igráček zedník, pekař, ošetřovatel, lékárník či sýrař, ale také Igráček darebák nebo speleolog. Interaktivní výstava Fenomén Igráček, která cestuje po muzeích v celém Česku, je od května do 24. června do 12. září 2021 k vidění v Muzeum Beskyd ve Frýdku-Místku. Kromě původních hraček uvidíte i nové figurky s moderními doplňky. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 17:00 ve všední dny a 10:00 do 17:00 o víkendech.

Berka a DismanS plastovými kamarády značky Igráček se děti potkají také v Bělé pod Bezdězem v Městském kulturním zařízení. Interaktivní výstava mapuje historii, současnost a výrobu této legendární hračky. Velkou zajímavostí jsou raritní postavičky Igráčků, mezi kterými nechybí ani dva bělské unikáty, vyrobené speciálně pro tuto expozici – Hynek Berka z Dubé a Lipé, zakladatel města, spolu s Miroslavem Dismanem. Unikátní figurky Herbersteinů vytvořil speciálně pro expozici v Bělé historik a modelář Miroslav Svoboda. Otevřeno je denně, až do 30. srpna 2021, kromě pondělí od 10:00 do 15:00 hodin.
 

Svět kostiček Seva ve Vikýřovicích a Břeclavi

výstava sevaVýstava Svět kostiček v Muzeu silnic ve Vikýřovicích je určená nejen pro pamětníky této legendární české stavebnice. Výstava Seva, stavebnice s více než 40letou tradicí, nabízí unikátní podívanou na modely ze čtyř dekád výroby továrních setů a vlastní tvorbu patrona projektu Svět kostiček. Autor výstavy představuje návštěvníkům jedinečnou vlastní tvorbu, do které se řadí nejen modely vozidel, ale také zvířata v životní velikosti, společenské hry nebo zajímavé stavby. Velkým lákadlemje detailně propracovaný model ulice periferie města, se silnicí, zahradami, budovami a vozidly, hasičárna sestavená dle skutečné požární stanice z roku 1923. Novinkou z dílny autora je skulptura kostlivce v životní velikosti dospělého muže, model upíra nebo postava Napoleona Bonaparte. Adeptem na zápis do Guinessovy knihy rekordů je dvoupohledový model kostela s hřbitovem. Na výšku měří úctyhodných 201 cm, je seskládán z více než 27.700 dílů stavebnice Seva.

sevaSvětově unikátní modely stavebnic Seva a Cheva naleznete i v Městské muzeu a galerii Břeclav! Nenechte si ujít světově unikátní expozici modelů české architektury z české stavebnice CHEVA, a unikátní ateliérových modelů nejen filmové tématiky z české stavebnice SEVA. Obě obchodní značky stavebnic budou mít také své zastoupení výběrem továrních setů a MISB stavebnic.

Výstava nabídne také velkou dětskou hernu o celkem šesti herních zónách. Pro starší a zkušenější stavitele budou ke skládání kostičky Cheva, Seva. Pro menší stavitele budou připraveny kostičky Cheva Bimbo. Také zde najdou zábavu příznivci českého stolního cvrnkacího fotbalu, nebo společenské vědomostní hry "Ukaž! Co víš?". Na pokladně instituce si budou moci návštěvníci zakoupit nové stavebnice za fajn ceny. Výstava trvá od 31. května do 17. září 2021 a vydat se na ni můžete denně od 10:00 do 17:00 hodin.
 

Fenomén Merkur v Polici nad Metují

MerkurV Polici nad Metují si můžete prohlédnout modely postavené z české stavebnice Merkur. Uvidíte zde největší postavenou stavbu z této stavebnice "Ocelové Město" stavitele Jiřího Mládka inspirovaný stejnojmenným románem Julia Verna. Dále je v Muzeu postavené velké kolejiště Merkur "O" v měřítku 1:45 nebo Petřínská rozhledna a jiné zajímavé stavby.

V historickém sklepě budovy muzea vznikla roku 2021 nová expozice zaměřená na důlní techniku. Představuje se v ní Důl Jindřich, vysoká pec a důlní rypadlo. Má přiblížit vlastní stavebnici k technické aplikaci jednotlivých dílků. Muzeum zve všechny malé i velké návštěvníky ke hře, neboť součástí výstavy je herna, ve které si každý může vyzkoušet své konstruktérské schopnosti a postavit vlastní model.
 

Pohádková putování

Pohádkový lesLéto je ideálním obdobím, kdy se pořádají oblíbené "Pohádkové lesy". V sobotu 14. 8. jsou vaše děti zvány do pohádkového lesa v Doksech. Malé cestovatele bude čekat Růženka s dorty, Bajaja s drakem, Zubejda s velbloudy, král Miroslav, princezna Mulan, Třetí princ s hady i Popelka. Pohádkový les zde pro vás totiž ve spolupráci s městem Doksy připravila společnost Velká dobrodružství. Kilometrovou trasu mohou děti projít kdykoliv od 13 do 17 hodin.

pohádková stezkaV sobotu 28. 8. pořádá Pohádkový les zámek Klášterec nad Ohří. Děti potkají princeznu Zubejdu, Bajaju s drakem nebo Popelku. Na startu dostanou průvodní dopis s popisem trasy, namalovanými pohádkovými postavami, které na ně na trase budou čekat. U každé pak dostanou nějaký zapeklitý úkol, za jehož splnění dostanou do dopisu razítko. Pokud splní všechny úkoly, čeká je v cíli u Sněhurky a trpaslíků královský poklad.

Existují ovšem pohádková místa, kde narazíte na pohádkové postavičky po celý rok. K jedněm z takových mísu patří například Pohádkový les Bílina, Koutecký pohádkový les v Jeseníkách, Pohádková stezka u Jemnice nebo Pohádková stezka v Malé Úpě.
Muzeum Lega Tábor – zábava pro celou rodinu

Muzeum Lega Tábor – zábava pro celou rodinu

Mezi exponáty můžete shlédnout i Sochu Svobody, Tower Bridge, Eiffelovu věž či indický Taj Mahal. Můžete si prohlédnou i kopii Benešovy vily, postavené z více než 20 000 lego kostiček. Stavba je postavena v měřítku 1:42 a je věrnou kopií originálu.

Merkur v Polici nad Metují – muzeum a výroba originální kovové stavebnice

Merkur v Polici nad Metují – muzeum a výroba originální kovové stavebnice

Navštivte jedinečné muzeum, které mapuje historii a současnost nejznámější české hračky – stavebnice Merkur. V Muzeu jsou k vidění nejstarší stavebnice z roku 1920. Přijďte a pohrajte si!

Pohádkový les Bílina

Pohádkový les Bílina

Pohádkový les Bílina se nachází v blízkosti sídliště Za Chlumem, je značený žlutou turistickou trasou.

Pohádková Panenská – místo plné aktivit a zážitků v přírodě

Pohádková Panenská – místo plné aktivit a zážitků v přírodě

Můžete si vybrat, jestli půjdete 4 km lesem a zažijete příběh pohádkové stezky, zůstanete si hrát na dětském hřišti a projdete si Hastrmanovu ekostezku, stezku smyslů nebo se vydáte na rozhledny či objevovat skryté kešky.

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové

Vydejte se s dětmi na pohádkové putování královéhradeckými lesy. Potkáte zde draka Větvičku, borůvkovou vílu a další postavičky vyřezávané ze dřeva. K tomu se dozvíte spoustu zajímavých věcí o stromech, zvěři a lesním hospodářství.

Pohádková stezka v Malé Úpě

Pohádková stezka v Malé Úpě

Putování Malou Úpou za krkonošskými pohádkami Marie Kubátové. Deset pohádkových zastavení je rozmístěno na malebná místa v Malé Úpě.

Pohádková stezka v Příchovicích

Pohádková stezka v Příchovicích

Pohádková cesta spojuje lesopark Na Sluneční s penzionem a restaurací U Čápa v Příchovicích, nedaleko Kořenova. Pěšina, která vyráží zpod Muzea, vás napřed provede mezi pasoucími se ovcemi a kozami a pak už přes cíp lesa rovnou do pohádky.

Museum of Bricks v Praze

Museum of Bricks v Praze

Přímo v centru Prahy najdete první soukromé muzeum stavebnice Lego, které je svou velikostí a počtem vystavovaných exponátů největším nejen v ČR, ale i v Evropě. Na ploše 420 m² můžete vidět 20 tematických expozic, které jsou poskládány z více než 1 300 000 kostiček lega.

Pohádkové trasy ve Spáleném Poříčí

Pohádkové trasy ve Spáleném Poříčí

Stezky za pohádkou vás provedou přírodou po okolí města Spálené Poříčí. Stezky jsou určeny hlavně dětským turistům.

Museum of Bricks ve Špindlerově Mlýně

Museum of Bricks ve Špindlerově Mlýně

Nejen lyžaři, ale i Lego nadšenci už mají v oblíbeném horském středisku svůj domov. Ve Špindlerově Mlýně si prohlédnete muzeum s více než 1000 modely poskládanými z Lego kostiček. Za zmínku stojí metr vysoká Eiffelova věž nebo Socha svobody.

Pohádková stezka ke krtečkově studánce u Města Albrechtic – stezka uzavřena

Pohádková stezka ke krtečkově studánce u Města Albrechtic – stezka uzavřena

Z důvodu ochrany zdraví a bezpečnosti všech návštěvníků se Lesy ČR rozhodly 31. 8. 2023 tuto stezku uzavřít.

Další aktuality

100 tipů, kam se vydat na adventní a vánoční trhy 2023

Rozzářené ulice, veselý shon na vánočních trzích, slavnostní výzdoba, ale také nostalgické rozjímání přesvědčí i zaryté nepřátele svátků, že Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Vychutnejte si magickou vánoční atmosféru a vánoční trhy 2023. Máme pro vás přehled, kam se v Česku během adventu a Vánoc vydat vstříc jedinečným zážitkům. Zajít na trhy a jarmarky můžete klidně cestou z práce. Možná narazíte i na originální dárek nebo na něco, co udělá radost vám.
Zážitky

Tramvajové a železniční tipy na Mikulášské jízdy, nadílky a akce

Máme pro vás jednoduchý recept, jak dětem zkrátit čekání na Mikuláše: vyberte si z našeho kalendáře speciálních mikulášských jízd! Mikuláš, čerti, andělé, parní lokomotivy, železničáři i milovníci historických dopravních vozidel se na vás už těší.
Zážitky

Dopřejte si klidný advent – tipy na zajímavé akce

Pojďte to letos zkusit jinak a vyhněte se hektickému nakupování a přípravě desítek druhů cukroví. Relaxujte, rozjímejte, odpočívejte! A pak si, spokojení a klidní, udělejte čas na děti i na partnery. Letošní advent nabízí více než pečení, nakupování, honbu za dárky a úklid...
Zážitky

Kam do keramické dílny? Máme pro vás tipy na zábavné tvoření a kurzy keramiky

Zažíváte pocity štěstí, když vám pod rukama vzniká něco krásného a zároveň užitečného? Pak se naučte pracovat s keramickou hlínou. Nahlédněte pod ruce umělcům a profesionálním keramikům, kteří se s vámi na kurzech rádi podělí o své znalosti a zkušenosti. Připomínkou vaší šikovnosti vám budou vlastnoručně vyrobené misky a hrnečky v kuchyni či na poličce. Podívejte s portálem Kudy z nudy na tipy na keramické dílny.
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (2.12. – 3.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Vánoce na Hrádku, Mikulášským parním vlakem z Brna do Oslavan, Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze, Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Zážitky

Prlov, Dobev a Chbany aneb český divnopis a jazykolamy

Nad tím, jak vznikaly názvy měst, vesnic, náměstí a ulic, nám občas zůstává rozum stát. Pojďte se s Kudy z nudy projít po místech, která se možná nejmenují po hrdinech bez bázně a hany, ale na jejichž názvech si skoro zlomíte jazyk.
Zážitky

Ježíškova pošta: tipy, odkud poslat dopisy určené přímo Ježíškovi

K tradičním vánočním zvykům patří po generace psát dopis Ježíškovi. Aby psaní došlo tam, kam má, existuje k tomu nejen pro děti speciální instituce tzv. Ježíškova pošta. Dospěláci sem mohou zanést vánoční pohlednice určené k rozeslání známým a příbuzným, které na poště opatří speciálním vánočním razítkem. Kde Ježíškovu poštu najdete, vám poradí portál Kudy z nudy.
Zážitky

100 tipů na Mikuláše

Začátek prosince patří tradičně Mikuláši rozdávajícímu dárky, čertům, ze kterých jde strach, a andělům, které čertovské obchůzky milosrdně doplňují. Svátek Mikuláše připadá na 6. prosince, oslavy však probíhají už 5. prosince večer. Řada mikulášských akcí letos proběhne také o předcházejícím víkendu 2. a 3. prosince 2023. Užijte si čertovské bujaré veselí ve velkém, vydejte se s dětmi na čertovské jízdy vláčkem, výlet do zoo, do pekelného království anebo se za nebeskou trojici vypravte na výlet na hrady a zámky. Kam se vypravit vám poradí Kudy z nudy!
Zážitky