!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Dvanáct tipů, kam se vydat s dětmi za hračkami a pohádkami
Dvanáct tipů, kam se vydat s dětmi za hračkami a pohádkami
"> "> "> ">

Dvanáct tipů, kam se vydat s dětmi za hračkami a pohádkami

Vydáno 22. června 2019 Zážitky
Baví vás hračky, pohádky a stavebnice? Pak využijte některý z letních tipů portálu Kudy z nudy na hravé předprázdninové cestování. Nabízíme vám skvělé akce, dobrodružné hry, pohádkové prohlídky a výlety, kde si šikovné dětské tlapky přijdou na své.

Svět kostiček v Českých Budějovicích

LegoUž vaše děti propadly kouzlu stavebnice Lego? Pak se vypravte na velkou výstavu Lega do jižních Čech, kde v Jihočeském muzeu objevíte Svět kostiček. Náplní výstavy je např. expozice s vodní tématikou, dále vybrané tovární sety kompletních edic např. Lego City, BrickHeadz, hrady a středověk, ale i novinky z posledních let.

Z filmové tvorby se představí např. robotí válečná zóna Bionicle, edice Lego Ideas a další zajímavé exponáty. Pro příznivce vozidel bude k vidění sbírka edice modelů Model Team  z konce 80. let - období milénia. Pro nejmenší stavitele je připravena část rozsáhlé sbírky kousátek, chrastítek, kostiček, minifigů a hraček z dnes již nevyráběné edice Lego Baby Primo.

Velkým lákadlem je také město Lego Friends Heartlake s vlakovým kolejištěm a pohyblivými exponáty. Z vlastní tvorby se představí speciální disciplína, tzv. "wignettes", neboli viněty (výňatek děje seskládaného na malé ploše s náznaky pohybu). Nebudou chybět ani deskové a společenské hry.
 

Za figurkami Igráčků do Poličky nebo Ostravy

Igráčkové jsou malé plastové figurky, které vykonávají nejrůznější profese a činnosti. Existuje Igráček zedník, pekař, ošetřovatel, lékárník či sýrař, ale také Igráček darebák nebo speleolog. Interaktivní výstava Fenomén IGRÁČEK, která cestuje po muzeích v celém Česku, je od května do 25. srpna 2019 k vidění v Městském muzeu Polička. Kromě původních hraček uvidíte i nové figurky s moderními doplňky. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hodin.

S plastovými kamarády značky Igráček se děti potkají také v Malém světě techniky U6. Interaktivní výstava zobrazuje osm různých pracovních prostředích, kde se Igráčci představují jako: průvodčí a cestující, farmáři a traktory nebo závodníci. Součástí výstavy je i fotokoutek Igráček v životní velikosti. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10:00 do 18:00 hodin, výstava bude dostupná až do 31. 12. 2019.
 

Stavebnice Merkur v Praze i Slavkově u Brna

MerkurNárodní technické muzeum v Praze ukrývá ve svých expozicích také Hernu Merkur, která je určena malým i velkým návštěvníkům pro odpočinek, zábavu a poučení. Modely Národnímu technickému muzeu půjčil sběratel a propagátor kovových stavebnic Jiří Mládek. Herna se nalézá v NTMblízkosti expozice Hornictví a Hutnictví a jsou zde vystaveny modely postavené z Merkuru související s hornickou a hutnickou tematikou - rypadlo, těžní věž nebo vagony na přepravu na uhlí. Další drobné exponáty a sestavené modely mohou být inspirací pro práci dětí i vaší s touto stavebnicí. Horna je otevřená celý rok v otevírací době muzea.

Putovní výstava Fenomén Merkur zakotvila do 30. června 2019 ve Slavkově u Brna. Výstava proto mapuje i její historii a vývoj od samého počátku až po současnost. Současně zve všechny malé i velké návštěvníky ke hře, neboť součástí výstavy je herna, ve které si každý může vyzkoušet své konstruktérské schopnosti a postavit vlastní model. Obdivovat tak můžete propracované stavby a modely nejrůznější velikosti a náročnosti provedení, jako jsou Eiffelova věž či ruské kolo, velký vlak se spoustou vagonů, auta či letadla, seznámíte se i s prototypem tzv. čočkostroje Otto Wichterleho.
 

Pohádkové putování

Pohádkový lesLéto je ideálním obdobím, kdy se pořádají oblíbené "Pohádkové lesy". V neděli 23. 6. zve vaše děti do svého pohádkového parku zámek Zbiroh. Pohádková cesta bude na téma "Cesta do říše hmyzu". Akce se koná od 13:00 hodin a pro děti bude připravena stezka zámeckým lesem, kde budou plnit různé úkoly a hádanky.

V sobotu 29. 6. pořádá Pohádkový les zámek Milotice. Děti potkají pronceznu, Rumcajse, vodníka nebo Červenou Karkulku. Zažijí tak cestu Z pohádky do pohádky.

pohádková stezkaMáte rádi pohádky? Chcete si hrát a dobře se pobavit? Vstupte alespoň na jeden den do zakleté říše plné čarokrásných rusalek, vodníků a skřítků. Ta se otevře všem zájemcům 17. srpna v zámeckém parku v Doksech. Na kilometrové trase zámeckým parkem na vás i vaše děti budou čekat pohádkové postavy a zvířátka ze začarovaného lesa. Děti budou u každého z nich muset plnit úkoly.

Existují ovšem pohádková místa, kde narazíte na pohádkové postavičky po celý rok. K jedněm z takových mísu patří například Pohádkový les Bílina, Koutecký pohádkový les v Jeseníkách, Pohádková stezka u Jemnice nebo Pohádková stezka v Malé Úpě.
Cesta pohádkovým lesem v náměšťském parku

Cesta pohádkovým lesem v náměšťském parku

Dětské odpoledne plné pohádkových postav, her a soutěží pořádá v zámeckém parku Český svaz žen v Náměšti nad Oslavou.

Pohádkový les - Klasické české pohádky v Doksech

Pohádkový les - Klasické české pohádky v Doksech

Pohádkový les pro všechny děti od 2 let.

Pohádkový les Milotice

Pohádkový les Milotice

Zámek Milotice - akce pro děti. Zámecká zahrada pořádá Pohádkový les aneb z pohádky do pohádky.

Pohádkový les Bílina

Pohádkový les Bílina

Pohádkový les Bílina se nachází v klidové zóně Bezovka. Pohádkový les vznikl už v roce 1974, kdy pan Jaroslav Sekyra začal vyrábět pohádkové postavičky ze dřeva. Setkáte se zde s Mankou, Cipískem a Rumcajsem, vílou Amálkou nebo motýlem Emanuelem. Nechybí ani Křemílek s Vochomůrkou.

Pohádkový les ve Spáleném Poříčí

Pohádkový les ve Spáleném Poříčí

Tradiční akce pro děti s rodiči v okolí zámku.

Čarodějnický pohádkový les pod Bezdězem

Čarodějnický pohádkový les pod Bezdězem

Pohádkový les pro všechny děti od 2 let. V cíli dáreček.

Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují

Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují

Navštivte jedinečné muzeum, které mapuje historii a současnost nejznámější české hračky - stavebnice Merkur. V Muzeu jsou k vidění nejstarší stavebnice z roku 1920. Přijďte a pohrajte si!

Muzeum lega v Praze

Muzeum lega v Praze

Přímo v centru Prahy najdete první soukromé muzeum stavebnice Lego, které je svou velikostí a počtem vystavovaných exponátů největším nejen v ČR, ale i v Evropě. Na ploše 420 m² můžete vidět 20 tematických expozic, které jsou poskládány z více než 1 300 000 kostiček lega.

Muzeum Lega v Táboře

Muzeum Lega v Táboře

Mezi exponáty můžete shlédnout i Sochu Svobody, Tower Bridge, Eiffelovu věž či indický Taj Mahal. Můžete si prohlédnou i kopii Benešovy vily, postavené z více než 20-ti tisíc lego kostiček. Stavba je postavena v měřítku 1:42 a je věrnou kopií originálu.

Muzeum lega ve Špindlerově Mlýně

Muzeum lega ve Špindlerově Mlýně

Nejen lyžaři, ale i Lego nadšenci už mají v oblíbeném horském středisku svůj domov. Ve Špindlerově Mlýně si prohlédnete muzeum s více než 1000 modely poskládanými z Lego kostiček. Za zmínku stojí metr vysoká Eiffelova věž nebo Socha svobody.

Pohádková stezka aneb putování malého Človíčete v Panenské u Jemnice

Pohádková stezka aneb putování malého Človíčete v Panenské u Jemnice

Pohádková stezka je dlouhá 4 km a vede po lesních a asfaltových cestách v okolí obce Panenská. Setkáte se zde s různými pohádkovými postavami a prožijete kouzelná dobrodružství. Jedenácti zastaveními vás provede malé, vnímavé, zvídavé a hravé Človíče.

Pohádková stezka ke krtečkově studánce

Pohádková stezka ke krtečkově studánce

Do lesů Bruntálska se nastěhovaly pohádkové bytosti. Dřevěné sochy v podobě trpaslíků, skřítků, Hejkala nebo Žabího prince budou součástí nové naučné stezky pro děti v okolí Města Albrechtic. Trasa má celkem 11 zastavení a zvládnou ji i maminky s kočárky.

Pohádková stezka v Malé Úpě

Pohádková stezka v Malé Úpě

Putování Malou Úpou za krkonošskými pohádkami Marie Kubátové. Deset pohádkových zastavení je rozmístěno na malebná místa v Malé Úpě.

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové

Vydejte se s dětmi na pohádkové putování královéhradeckými lesy. Potkáte zde draka Větvičku, borůvkovou vílu a další postavičky vyřezávané ze dřeva. K tomu se dozvíte spoustu zajímavých věcí o stromech, zvěři a lesním hospodářství.