Úvod > Aktuality > Dvanáct tipů, kam se vydat s dětmi za hračkami a pohádkami
Dvanáct tipů, kam se vydat s dětmi za hračkami a pohádkami
"> "> "> ">

Dvanáct tipů, kam se vydat s dětmi za hračkami a pohádkami

Vydáno 26. června 2020 Zážitky
Baví vás hračky, pohádky a stavebnice? Pak využijte některý z letních tipů portálu Kudy z nudy na hravé prázdninové cestování. Nabízíme vám skvělé akce, dobrodružné hry, pohádkové prohlídky a výlety, kde si šikovné dětské tlapky přijdou na své.

Svět stavebnice Lego v Mimoni

LegoUž vaše děti propadly kouzlu stavebnice Lego? Pak se vypravte do Mimoně, kde v Městském muzeu objevíte Svět kostiček - herní výstavu Lego. Uvidíte např. expozice s vodní tématikou, dále vybrané tovární sety kompletních edic např. Lego City, BrickHeadz, hrady a středověk, ale i novinky z posledních let.

Z filmové tvorby se představí např. robotí válečná zóna Bionicle, edice Lego Ideas a další zajímavé exponáty. Velkým lákadlem je také město Lego Friends Heartlake s vlakovým kolejištěm a pohyblivými exponáty. Z vlastní tvorby se představí speciální disciplína, tzv. "wignettes", neboli viněty (výňatek děje seskládaného na malé ploše s náznaky pohybu). Pro zkušenější stavitele nechybí Lego Technic.
 

Za figurkami Igráčků do Šluknova nebo Velkých Opatovic

Igráčkové jsou malé plastové figurky, které vykonávají nejrůznější profese a činnosti. Existuje Igráček zedník, pekař, ošetřovatel, lékárník či sýrař, ale také Igráček darebák nebo speleolog. Interaktivní výstava Fenomén Igráček, která cestuje po muzeích v celém Česku, je od května do 31. srpna 2020 k vidění na šluknovském zámku. Kromě původních hraček uvidíte i nové figurky s moderními doplňky. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hodin.

Hrabata IgráčciS plastovými kamarády značky Igráček se děti potkají také ve Velkých Opatovicích, a to v nově zrekonstruované části zámku. Interaktivní výstava mapuje historii, současnost a výrobu této legendární hračky, která aktuálně u veřejnosti zabodovala svým projektem Pomáhej s Igráčkem. Velkou zajímavostí jsou raritní postavičky Igráčků zosobňující hraběte Jana Jindřicha Herbersteina a jeho choť, hraběnku Julie, poslední majitele Opatovického panství. Unikátní figurky Herbersteinů vytvořil speciálně pro expozici v Opatovicích historik a modelář Miroslav Svoboda. Otevřeno je denně, až do 31. srpna 2020, kromě pondělí od 10:00 do 16:00 hodin.
 

Svět kostiček Seva v Nové Pace a Slavkově u Brna

výstava sevaVýstava Svět kostiček v městském muzeu v Nové Pace je určená nejen pro pamětníky této legendární české stavebnice. Komorní výstava Seva, stavebnice s více než 40letou tradicí, nabízí unikátní podívanou na modely ze čtyř dekád výroby továrních setů a vlastní tvorbu patrona projektu Svět kostiček. Výstava mapuje historické milníky od prvních komerčních sad se světle modrými konstrukčními dílky až po horkou letní novinku letošního roku 2020. Ochutnávka z vlastní ateliérové tvorby startuje 1. července 2020 v městském muzeu v Nové Pace a potrvá až do 6. září. Těšit se můžete na desítky různorodých modelů a také na soutěž o hodnotné ceny formou Kvízovky.

sevaSvětově unikátní modely české stavebnice Seva naleznete i na zámku Slavkov u Brna! Nenechte si ujít prototypy zvířat, společenských a deskových her, hlavolamů, ale i budov a silničních nebo pásových a bojových vozidel. Součástí výstavy pět herních zón a Mini-obchůdek. Specialitou jsou adepti na zápis do Guinnessovy knihy rekordů - skulptura kostlivce v životní velikosti a dvojpohledový model vesnického kostel o výšce 201 cm. Součástí výstavy bude i prostorná dětská herna s pěti herními zónami. Výstava potrvá do 16. srpna 2020 a vydat se na ni můžete denně od 10:00 do 16:00 hodin.
 

Fenomén Merkur v Holýšově

MerkurV Holýšově si můžete prohlédnout modely postavené z české stavebnice Merkur. Jedná se o modely ze sbírek od Miroslava Černého a Jiřího Mládka. Na výstavě je k vidění celá řada modelů od motorek, přes řadu traktorů až po stavební stroje. Výstava proto mapuje i její historii a vývoj od samého počátku až po současnost. Současně zve všechny malé i velké návštěvníky ke hře, neboť součástí výstavy je herna, ve které si každý může vyzkoušet své konstruktérské schopnosti a postavit vlastní model.
 

Pohádkové putování

Pohádkový lesLéto je ideálním obdobím, kdy se pořádají oblíbené "Pohádkové lesy". V neděli 28. 6. zve vaše děti do svého pohádkového lesa hrad Šelmberk. Na děti bude čekat Růženka s dorty, Bajaja s drakem, Zubejda s velbloudy, Král Miroslav, princezna Mulan, Třetí princ s hady i Popelka. Pohádkový les zde pro vás totiž ve spolupráci s obcí Běleč připravila společnost Velká dobrodružství. Kilometrovou trasu mohou děti projít kdykoliv od 13 do 17 hodin.

pohádková stezkaV neděli 19. 7. pořádá Pohádkový les zámek Ploskovice. Děti potkají princeznu Zubejdu, Bajaju s drakem nebo Popelku. Na startu dostanou průvodní dopis s popisem trasy, namalovanými pohádkovými postavami, které na ně na trase budou čekat. U každé pak dostanou nějaký zapeklitý úkol, za jehož splnění dostanou do dopisu razítko. Pokud splní všechny úkoly, čeká je v cíli u Sněhurky a trpaslíku královský poklad.

Existují ovšem pohádková místa, kde narazíte na pohádkové postavičky po celý rok. K jedněm z takových mísu patří například Pohádkový les Bílina, Koutecký pohádkový les v Jeseníkách, Pohádková stezka u Jemnice nebo Pohádková stezka v Malé Úpě.
Svět kostiček v městském muzeu v Nové Pace

1.7.
6.9.
Svět kostiček v městském muzeu v Nové Pace

Výstava nejen pro pamětníky legendární české stavebnice SEVA s více než 40. letou tradicí nabídne unikátní podívanou na modely ze čtyř dekád výroby továrních setů a vlastní tvorbu patrona projektu Svět kostiček.

Kostkohrádky na Špilberku

18.6.
30.8.
Kostkohrádky na Špilberku

Model hradu Špilberku, desítky aut a letadel a spousta vláčků – a to všechno postavené z kostek Lega. Muzeum města Brna otevírá výstavu „Kostkohrádky“ pro děti a hravé návštěvníky.

Fenomén Merkur v Holýšově

6.6.
6.9.
Fenomén Merkur v Holýšově

V Holýšově si můžete prohlédnout modely postavené z české stavebnice Merkur. Jedná se o modely ze sbírek od Miroslava Černého a Jiřího Mládka. Na výstavě je k vidění celá řada modelů od motorek, přes řadu traktorů až po stavební stroje. Pro děti je zde k dispozici hrací dílna s Merkurem.

Svět kostiček - Lego Technic

15.6.
31.8.
Svět kostiček - Lego Technic

Komorní expozičně - herní výstava ze stavebnice Lego je v Galerii nad knihovnou součástí galerijní výstavy "7 perel astronomie".

Pohádkový les - princové a princezny u zámku Ploskovice

19.7.
Pohádkový les - princové a princezny u zámku Ploskovice

Pohádkový les pro děti od 2 let - v cíli dáreček

Expozičně - herní výstava kostiček Lego ve Světlé nad Sázavou

1.7.
4.9.
Expozičně - herní výstava kostiček Lego ve Světlé nad Sázavou

Navštivte Kulturní dům (KyTiCe) ve Světlé nad Sázavou a pokochejte se výtvory a tematicky ucelenými edičními továrními stavebnicemi Lego na expozičně herní výstavě seskládané z více než půl milionu dílků!

Svět kostiček - putovní výstava ze stavebnice Lego v Kyjově

2.3.
22.11.
Svět kostiček - putovní výstava ze stavebnice Lego v Kyjově

Nenechte si ujít první Lego výstavu v roce 2020 v Moravském regionu! Projekt putovních výstav Svět kostiček zavítá se svou expozičně - herní výstavou ze stavebnice Lego i do Kyjova! Výstava je prodloužena do 22. listopadu 2020.

Seva Noemova archa

1.6.
31.12.
Seva Noemova archa

Seva Noemova archa je pilotním projektem ateliérové vlastní tvorby projektu Svět kostiček, který nabízí expozičně - herní výstavy v kulturních institucích v ČR. Nenechte si ujít fantastickou výstavu, jedinou svého druhu na světě!

Expozičně - herní výstava kostiček Lego v Mimoni

20.6.
29.8.
Expozičně - herní výstava kostiček Lego v Mimoni

Expozice Městského muzea v Mimoni v letních měsících roku 2020 nabízí příznivcům stavebnice Lego tematicky rozmanitou expozici s prostornou dětskou hernou a prodejem nových stavebnic za fajn ceny.

Velký svět malé železnice

5.6.
30.8.
Velký svět malé železnice

Historické modely a soupravy plechových vláčků z let 1890–1960 na pérový, elektrický a parní pohon, ale i funkční elektrické kolejiště a dětská dopravní kancelář.

Muzeum Lega v Táboře

Muzeum Lega v Táboře

Mezi exponáty můžete shlédnout i Sochu Svobody, Tower Bridge, Eiffelovu věž či indický Taj Mahal. Můžete si prohlédnou i kopii Benešovy vily, postavené z více než 20 000 lego kostiček. Stavba je postavena v měřítku 1:42 a je věrnou kopií originálu.

Výstava

25.5.
31.8.
Výstava "Fenomén Igráček"

Zveme Vás do Šluknovského zámku na putovní výstavu s názvem "Fenomén Igráček".

Igráček jako hrabě a hraběnka Herbersteinovi z Velkých Opatovic

2.6.
31.7.
Igráček jako hrabě a hraběnka Herbersteinovi z Velkých Opatovic

Posledním majitelem Opatovického panství a zámku byl hrabě Jan Jindřich Herberstein s jeho chotí, hraběnkou Julií, rozenou Apponyi. A právě tyto dvě historicky významné osobnosti výstava představí v podobě dvou IGRÁČKŮ.

Svět kostiček na zámku Slavkov u Brna

11.5.
16.8.
Svět kostiček na zámku Slavkov u Brna

Světově unikátní vlastní tvorba modelů z české stavebnice SEVA za Vámi míří na zámek Slavkov u Brna! Nenechte si ujít prototypy zvířat, společenských a deskových her, hlavolamů, ale i budov a silničních nebo pásových a bojových vozidel. Součástí výstavy pět herních zón a Mini-obchůdek.

Pohádkový les - Klasické české pohádky v Doksech

15.8.
Pohádkový les - Klasické české pohádky v Doksech

Pohádkový les pro všechny děti od 2 let.

Muzeum lega v Praze

Muzeum lega v Praze

Přímo v centru Prahy najdete první soukromé muzeum stavebnice Lego, které je svou velikostí a počtem vystavovaných exponátů největším nejen v ČR, ale i v Evropě. Na ploše 420 m² můžete vidět 20 tematických expozic, které jsou poskládány z více než 1 300 000 kostiček lega.

Pohádkový les ve Spáleném Poříčí

6.9.
Pohádkový les ve Spáleném Poříčí

Tradiční akce pro děti s rodiči v okolí zámku.

Pohádkový les Bílina

Pohádkový les Bílina

Pohádkový les Bílina se nachází v klidové zóně Bezovka. Pohádkový les vznikl už v roce 1974, kdy pan Jaroslav Sekyra začal vyrábět pohádkové postavičky ze dřeva. Setkáte se zde s Mankou, Cipískem a Rumcajsem, vílou Amálkou nebo motýlem Emanuelem. Nechybí ani Křemílek s Vochomůrkou.

Muzeum lega ve Špindlerově Mlýně

Muzeum lega ve Špindlerově Mlýně

Nejen lyžaři, ale i Lego nadšenci už mají v oblíbeném horském středisku svůj domov. Ve Špindlerově Mlýně si prohlédnete muzeum s více než 1000 modely poskládanými z Lego kostiček. Za zmínku stojí metr vysoká Eiffelova věž nebo Socha svobody.

Pohádková stezka ke krtečkově studánce

Pohádková stezka ke krtečkově studánce

Do lesů Bruntálska se nastěhovaly pohádkové bytosti. Dřevěné sochy v podobě trpaslíků, skřítků, Hejkala nebo Žabího prince budou součástí nové naučné stezky pro děti v okolí Města Albrechtic. Trasa má celkem 11 zastavení a zvládnou ji i maminky s kočárky.

Pohádková stezka aneb putování malého Človíčete v Panenské u Jemnice

Pohádková stezka aneb putování malého Človíčete v Panenské u Jemnice

Pohádková stezka je dlouhá 4 km a vede po lesních a asfaltových cestách v okolí obce Panenská. Setkáte se zde s různými pohádkovými postavami a prožijete kouzelná dobrodružství. Jedenácti zastaveními vás provede malé, vnímavé, zvídavé a hravé Človíče.

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové

Pohádková stezka v lesích u Hradce Králové

Vydejte se s dětmi na pohádkové putování královéhradeckými lesy. Potkáte zde draka Větvičku, borůvkovou vílu a další postavičky vyřezávané ze dřeva. K tomu se dozvíte spoustu zajímavých věcí o stromech, zvěři a lesním hospodářství.

Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují

Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují

Navštivte jedinečné muzeum, které mapuje historii a současnost nejznámější české hračky - stavebnice Merkur. V Muzeu jsou k vidění nejstarší stavebnice z roku 1920. Přijďte a pohrajte si!

Pohádková stezka v Malé Úpě

Pohádková stezka v Malé Úpě

Putování Malou Úpou za krkonošskými pohádkami Marie Kubátové. Deset pohádkových zastavení je rozmístěno na malebná místa v Malé Úpě.