Úvod > Aktuality > Osm míst s Čapkem
Osm míst s Čapkem
"> "> ">

Osm míst s Čapkem

Vydáno 6. srpna 2018 Kultura
Spisovatel Karel, malíř Josef a jejich sestra Helena, dohromady sourozenci Čapkovi: lidé, kteří se svým dílem i osudy zapsali do historie našeho národa. Pokud zamíříte na Královéhradecko, určitě někde objevíte jejich stopy, ale pozveme vás také do Prahy a na Strž.
Plánujete výlet na Královéhradecko a přemýšlíte, kde se vaše cesty zkříží se stopami sourozenců Čapkových? Zastavte se v některém z informačních center, kde seženete mapu, a prozkoumejte také web karelcapek.cz, věnovaný životu a dílu všech tří sourozenců.
 

Rodiště: Malé Svatoňovice

Helena (1886) a Josef (1887) se narodili v Hronově, Karel (1890) přišel na svět v Malých Svatoňovicích, hornickém a lázeňském městečku pod Žaltmanem. Najdete tu sousoší bratří Čapků a rodný dům Karla Čapka, kde bylo již v roce 1947 otevřeno Muzeum bratří Čapků. Ve Svatoňovicích se ovšem Čapkovi dlouho nezdrželi, již půl roku po Karlově narození se stěhovali do Úpice.
 

Dětský ráj: Úpice

Úpici získal tatínek Antonín Čapek soukromou praxi praktického a později obvodního a továrního lékaře. Dům, ve kterém rodina žila, stojí dodnes a sídlí v něm Policie České republiky, ovšem druhé patro je stále přístupné a na žádost vás tam rádi pustí. Bohužel se nedochovala zahrada, na které tatínek Čapek rád zahradničil a hluboký vztah k přírodě předal i svým dětem; na jejím místě dnes stojí autobusové nádraží. V Úpici na náměstí naproti kostelu ale dodnes objevíte poštu, která se stala dějištěm Pošťácké pohádky a je označena pamětní deskou. Čapkově rodině a době, kterou ve městě prožili, se věnují expozice Městského muzea a galerie J. W. Mezerové.
 

Studijní léta v Hradci Králové

V Hradci Králové, díky prvorepublikové architektuře nazývanému salon republiky, začal Karel v jedenácti letech studovat gymnázium. Dům, kde žil společně s hronovskou babičkou, stojí na Malém náměstí a dnes je v něm hotel U Královny Elišky. V Hradci Čapek poznal první lásky a zapojil se do organizování studentských spolků, proto také musel v roce 1905 přestoupit na gymnázium v Brně. Do Hradce Králové se vrátil v roce 1921, kdy ve zdejším Klicperově divadle měla premiéru hra R.U.R.
 

Dovolená ve Špindlerově Mlýně

Sourozenci vždy rádi vzpomínali na společné dovolené, výlety a volné dny. Pobývali na různých místech v Čechách a na Moravě, a to i v dobách, kdy Helena již měla rodinu a bratři byli ještě svobodní. Krkonoše vnímali jako součást rodného kraje a v roce 1921 zavítali na několik týdnů do Špindlerova Mlýna, kde bydleli v tehdejším hotelu Savoy.
 

Vila v Praze

Letos, kdy si připomínáme 80 let od smrti spisovatele Karla Čapka, by se mělo otevřít muzeum bratří Čapků. Sídlit bude v části vily na pražských Vinohradech, která při probíhající rekonstrukci získává původní podobu ze 30. let minulého století. Karel a Josef Čapkovi se sem přestěhovali kolem roku 1924 z bytu na Kampě.
Pod jednou střechou se vlastně skrývají dva domy: Josef Čapek s rodinou žil v levé části (a v podkroví si zřídil malířský ateliér), Karel společně s otcem vpravo. Každý měl vlastní vchod, spojovací dveře v kuchyni ale zůstávaly otevřené, aby se mohli navštěvovat. O nádhernou zahradu se skalkou a spoustou pečlivě ošetřované zeleně se bratři starali společně.
 

Vila na Strži

Ke svatbě dostali Karel Čapek a Olga Scheinpflugová k doživotnímu užívání půvabný dům ve Staré Strži u Dobříše. Za Čapkovými sem přijížděli přátelé a známí, vznikla tu díla jako Válka s mloky, Bílá nemoc, Cesta na sever i poslední a nedokončené dílo, Život a dílo skladatele Foltýna. V domě můžete navštívit Památník Karla Čapka, připomínají jej i odpočinková zákoutí v okolí, zahrada a stezka spojující místa, kam rád chodíval. Milovaná Strž se nakonec Karlu Čapkovi stala osudnou: nachladil se při likvidaci škod po povodni a o Vánocích roku 1938 podlehl zápalu plic. O několik dní později byl pohřben na Vyšehradském hřbitově v Praze.
 

Pár dalších střípků

  • Do mlýna v Hronově, kde žili babička s dědou, rodiče maminky Čapkové, jezdili všichni tři sourozenci na prázdniny. Ve vodnické pohádce z Devatera pohádek ostatně Karel Čapek píše o vodníkovi, který býval u dědečkova mlýna v Hronově a pod splavem, pod vodou, choval šestnáct koní.
  • Tatínek Čapek se narodil v Žernově, kam Helena, Josef i Karel jezdili za druhými prarodiči. Dědeček Čapek si dokonce pamatoval a často vzpomínal na bláznivou Viktorku; znáte ji z knihy Babička od Boženy Němcové. Potomci rodiny Čapků žijí na Žernově dodnes.
Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.

Putování po stopách sourozenců Čapkových v Královéhradeckém kraji

Putování po stopách sourozenců Čapkových v Královéhradeckém kraji

Královéhradecký kraj má tu čest být rodištěm řady literárních velikánů. Mezi ně řadíme i sourozence Čapkovy - Karla Čapka, Josefa Čapka a Helenu Čapkovou, kteří se do historie našeho národa významně zapsali nejen svým dílem, ale především lidským rozměrem.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín - místo odpočinku českých velikánů

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín - místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Zámek Chyše - sídlo rodu Lažanských

Zámek Chyše - sídlo rodu Lažanských

Obec Chyše se pyšní krásným, nově zrekonstruovaným zámkem. Do prohlídkové trasy zámku byly zařazeny umělecky a architektonicky nejhodnotnější interiéry včetně sálu s nástropní malbou od Petra Brandla. Navštívit lze také zámeckou knihovnu.

Dům bratří Čapků v Budislavi

Dům bratří Čapků v Budislavi

Ubytování v malebné krajině s nádechem času minulých a množstvím kulturních zážitků. Je ideálním místem pro odpočinek těla i mysli. V přízemí se nachází výstava fotografií Karla Čapka, která je přístupná všem příchozím návštěvníkům.

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Zajímáte se o život a dílo bratří Čapků? Chtěli byste vidět Karlovo vysvědčení, nebo Josefovy grafiky? To vše nabízí muzeum v domě na náměstí v Malých Svatoňovicích, kde rodina Čapkova bydlela. Ve zdejších lázních působil od roku 1883 doktor Antonín Čapek, otec bratří Čapků.

Těsnohlídkovo údolí v údolí Svitavy

Těsnohlídkovo údolí v údolí Svitavy

Úzké a hluboké údolí nedaleko Bílovic nad Svitavou, pojmenované podle autora knihy Liška Bystrouška.

Muzeum Náchodska

Muzeum Náchodska

Muzeum pohraničního regionu známého jako Kladské pomezí - kraje Boženy Němcové, Aloise Jiráska, bratří Čapků, Josefa Štefana Kubína, Egona Hostovského, Josefa Škvoreckého a dalších velikánů.

Zámek Vrchotovy Janovice - expozice Národního muzea

Zámek Vrchotovy Janovice - expozice Národního muzea

V autentickém prostředí bývalé vodní tvrze ve Vrchotových Janovicích, na dnešním zámku, najdete stálé expozice Národního muzea v Praze, které jsou lákadlem mnoha návštěvníků z celé České republiky.

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Vila uprostřed klidné čtvrti na pražských Vinohradech je jedna z nejvzácnějších v celé metropoli i zemi. Bydlel v ní slavný spisovatel Karel Čapek s rodinou. Unikátní je především neporušený interiér a jeho vybavení. Muzeum se ve vile otevře v roce 2021.

Památník Karla Čapka ve Strži - letního sídlo slavného spisovatele

Památník Karla Čapka ve Strži - letního sídlo slavného spisovatele

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 - 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.