!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Deset míst, kam se vypravit za Josefem a Karlem Čapkem
Deset míst, kam se vypravit za Josefem a Karlem Čapkem
"> "> "> "> "> Foto: NPÚ "> "> "> "> "> Foto: stezkaupice.cz
Kultura

Deset míst, kam se vypravit za Josefem a Karlem Čapkem

Vydáno 5. února 2021
Spisovatel Karel, malíř Josef a jejich sestra Helena, dohromady sourozenci Čapkovi: lidé, kteří se svým dílem i osudy zapsali do historie našeho národa. Pokud zamíříte na Královéhradecko, určitě někde objevíte jejich stopy, ale pozveme vás také do Prahy a na Strž. Naplánovat si pěkný výlet po stopách těchto velikánů umožňuje Projekt Karel Čapek, který představuje řadu míst s Čapkovými spojených.

Projekt Karel Čapek poradí, kam na výlet

Plánujete výlet na Královéhradecko a přemýšlíte, kde se vaše cesty zkříží se stopami sourozenců Čapkových?

Pak vám doporučíme prozkoumat pečlivě web Projektu Karel Čapek, věnovaný životu a dílu všech tří sourozenců. Všichni tři jsou díky svému přístupu ke společnosti a vlastnímu životu synonymem pro odvahu, čest a spravedlnost. Bohužel doba především na sklonku jejich životů neměla pro tyto vlastnosti a postoje pochopení.

Projekt by rád připomněl odkaz sourozenců Čapkových nejen prostřednictvím jejich díla, ale i míst a vzpomínek, které se váží ke Královéhradeckému kraji. Veškeré informace naleznete na stránkách karelcapek.cz.
 

Rodiště Čapkových v Malých Svatoňovicích

Helena (1886) a Josef (1887) se narodili v Hronově, Karel (1890) přišel na svět v Malých Svatoňovicích, hornickém a lázeňském městečku pod Žaltmanem.

Najdete tu sousoší bratří Čapků a rodný dům Karla Čapka, kde bylo již v roce 1947 otevřeno Muzeum bratří Čapků. Ve Svatoňovicích se ovšem Čapkovi dlouho nezdrželi, již půl roku po Karlově narození se stěhovali do Úpice.
 

Dětský ráj v Úpici

Čapkova vila ÚpiceÚpici získal tatínek Antonín Čapek soukromou praxi praktického a později obvodního a továrního lékaře. Dům čp. 265, ve kterém rodina žila, stojí dodnes (50.5094792N, 16.0189669E) a sídlí v něm Policie České republiky, ovšem druhé patro je stále přístupné a na žádost vás tam rádi pustí (až skončí epidemiologická opatření). Bohužel se nedochovala zahrada, na které tatínek Čapek rád zahradničil a hluboký vztah k přírodě předal i svým dětem; na jejím místě dnes stojí autobusové nádraží.

V Úpici na náměstí naproti kostelu ale dodnes objevíte poštu, která se stala dějištěm Pošťácké pohádky a je označena pamětní deskou. Čapkově rodině a době, kterou ve městě prožili, se věnují expozice Městského muzea a galerie J. W. Mezerové.
 

Studijní léta v Hradci Králové

Hradec Malé náměstíV Hradci Králové, díky prvorepublikové architektuře nazývanému salon republiky, začal Karel v jedenácti letech studovat gymnázium. Dům, kde žil společně s hronovskou babičkou, stojí na Malém náměstí a dnes je v něm hotel U Královny Elišky.

Hradci Čapek poznal první lásky a zapojil se do organizování studentských spolků, proto také musel v roce 1905 přestoupit na gymnázium v Brně. Do Hradce Králové se vrátil v roce 1921, kdy ve zdejším Klicperově divadle měla premiéru hra R.U.R.
 

Dovolená ve Špindlerově Mlýně

Špindlerův MlýnSourozenci vždy rádi vzpomínali na společné dovolené, výlety a volné dny. Pobývali na různých místech v Čechách a na Moravě, a to i v dobách, kdy Helena již měla rodinu a bratři byli ještě svobodní.

Krkonoše vnímali jako součást rodného kraje a v roce 1921 zavítali na několik týdnů do Špindlerova Mlýna, kde bydleli v tehdejším hotelu Savoy. S Karlem Čapkem tehdy byla na dovolené i jeho tehdejší přítelkyně (a později manželka) Olga Scheinpflugová.
 

Dvojvila na pražských Vinohradech

vila bratří ČapkůLetos, v roce 2021, by se mělo otevřít muzeum bratří Čapků. Sídlit bude v části vily na pražských Vinohradech, která během náročné rekonstrukce během několika posledních let získala původní podobu ze 30. let minulého století. Karel a Josef Čapkovi se sem přestěhovali kolem roku 1924 z bytu na Kampě.

Pod jednou střechou se vlastně skrývají dva domy: Josef Čapek s rodinou žil v levé části (a v podkroví si zřídil malířský ateliér), Karel společně s otcem vpravo. Každý měl vlastní vchod, spojovací dveře v kuchyni ale zůstávaly otevřené, aby se mohli navštěvovat. O nádhernou zahradu se skalkou a spoustou pečlivě ošetřované zeleně se bratři starali společně.
 

Letní sídlo na Strži u Dobříše

Jako svatební dar dostali Karel Čapek a Olga Scheinpflugová k doživotnímu užívání malebnou vilku ve Staré Strži u Dobříše. Za Čapkovými sem přijížděli přátelé a známí, vznikla tu díla jako Válka s mloky, Bílá nemoc, Cesta na sever i poslední a nedokončené dílo, Život a dílo skladatele Foltýna.

V domě je možné navštívit Památník Karla Čapka, slavného spisovatele připomínají i odpočinková zákoutí v okolí, zahrada a stezka spojující místa, kam rád chodíval. Milovaná Strž se nakonec Karlu Čapkovi stala osudnou: nachladil se při likvidaci škod po povodni a o Vánocích roku 1938 podlehl zápalu plic. O několik dní později byl pohřben na Vyšehradském hřbitově v Praze.
 

Pár dalších střípků: Mlýn v Hronově a Viktorka od splavu

Viktorčin splavDo mlýna v Hronově, kde žili babička s dědou, rodiče maminky Čapkové, jezdili všichni tři sourozenci na prázdniny. Ve vodnické pohádce z Devatera pohádek ostatně Karel Čapek píše o vodníkovi, který býval u dědečkova mlýna v Hronově a pod splavem, pod vodou, choval šestnáct koní.

Tatínek Čapek se narodil v Žernově, kam Helena, Josef i Karel jezdili za druhými prarodiči. Dědeček Čapek si dokonce pamatoval a často vzpomínal na bláznivou Viktorku; znáte ji z knihy Babička od Boženy Němcové. Potomci rodiny Čapků žijí na Žernově dodnes.
Čapkova vila v Úpici

Čapkova vila v Úpici

Dům čp. 265 byl postaven v letech 1889-1890 úpickým stavitelem Josefem Rejskem pro MUDr. Antonína Čapka a jeho rodinu. MUDr. Čapek měl v Úpici převzít lékařskou praxi po Antonínu Teuchmannovi, potřeboval tak rychle zajistit bydlení pro sebe a svou rodinu.

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Vila uprostřed klidné čtvrti na pražských Vinohradech je jedna z nejvzácnějších v celé metropoli i zemi. Bydlel v ní slavný spisovatel Karel Čapek s rodinou. Unikátní je především neporušený interiér a jeho vybavení. Muzeum se ve vile otevře v roce 2021.

Robot - nejznámější české slovo na světě

Robot - nejznámější české slovo na světě

Slovo robot bylo poprvé v dějinách použito v roce 1920 ve hře R.U.R Karla Čapka. Je to nejznámější české slovo, které zdomácnělo ve všech světových jazycích.

Cesta do hlubin robotovy duše ke 100 letům od vzniku hry R.U.R. Karla Čapka

26.9.
31.8.
Cesta do hlubin robotovy duše ke 100 letům od vzniku hry R.U.R. Karla Čapka

Výstavu ke 100 letům od vzniku slavné hry R.U.R. Karla Čapka, v níž se poprvé objevilo dnes už mezinárodně užívané slovo robot, chystá od 26. září 2020 do 31. srpna 2021 pod názvem Cesta do hlubin robotovy duše Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše.

#světovéČesko, Čapkovi roboti z R.U.R. a jejich cesta světem

#světovéČesko, Čapkovi roboti z R.U.R. a jejich cesta světem

Psal se rok 1920, ve světě zuřila pandemie španělské chřipky, divadla se zavírala a leckde lidé nosili roušky. Pravé v té době se poprvé objevili roboti: na světovou scénu vkráčeli v Čapkově divadelní hře R.U.R.

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Zajímáte se o život a dílo bratří Čapků? Chtěli byste vidět Karlovo vysvědčení, nebo Josefovy grafiky? To vše nabízí muzeum v domě na náměstí v Malých Svatoňovicích, kde rodina Čapkova bydlela. Ve zdejších lázních působil od roku 1883 doktor Antonín Čapek, otec bratří Čapků.

Zámek Chyše - sídlo rodu Lažanských

Zámek Chyše - sídlo rodu Lažanských

Obec Chyše se pyšní krásným, nově zrekonstruovaným zámkem. Do prohlídkové trasy zámku byly zařazeny umělecky a architektonicky nejhodnotnější interiéry včetně sálu s nástropní malbou od Petra Brandla. Navštívit lze také zámeckou knihovnu.

Karel Čapek - jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Karel Čapek - jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Díky Karlu Čapkovi přišlo na svět slovo "robot", které poprvé použil ve své hře R.U.R. Ve svých utopicko-fantastických dramatech alegoricky poukazoval na nebezpečí zneužití techniky a vědy proti základním hodnotám lidské existence.

Po stopách českých spisovatelů

Po stopách českých spisovatelů

Máte rádi Válku s mloky? Pamatujete si na dobrodružství Péti Bajzy a jeho kamarádů z Poláčkovy knihy Bylo nás pět? Nemusíte si knihy svých oblíbených autorů jen číst. Naplánujte si výlet do míst, kde se s nimi seznámíte mnohem lépe. Vydejte se po stopách českých spisovatelů.

Putování po stopách sourozenců Čapkových v Královéhradeckém kraji

Putování po stopách sourozenců Čapkových v Královéhradeckém kraji

Královéhradecký kraj má tu čest být rodištěm řady literárních velikánů. Mezi ně řadíme i sourozence Čapkovy - Karla Čapka, Josefa Čapka a Helenu Čapkovou, kteří se do historie našeho národa významně zapsali nejen svým dílem, ale především lidským rozměrem.

Zámek Vrchotovy Janovice - expozice Národního muzea

Zámek Vrchotovy Janovice - expozice Národního muzea

V autentickém prostředí bývalé vodní tvrze ve Vrchotových Janovicích, na dnešním zámku, najdete stálé expozice Národního muzea v Praze, které jsou lákadlem mnoha návštěvníků z celé České republiky.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín - místo odpočinku českých velikánů

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín - místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.

Památník Karla Čapka ve Strži - letního sídlo slavného spisovatele

Památník Karla Čapka ve Strži - letního sídlo slavného spisovatele

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 - 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Dům bratří Čapků v Budislavi

Dům bratří Čapků v Budislavi

Ubytování v malebné krajině s nádechem času minulých a množstvím kulturních zážitků. Je ideálním místem pro odpočinek těla i mysli. V přízemí se nachází výstava fotografií Karla Čapka, která je přístupná všem příchozím návštěvníkům.