Úvod > Aktuality > Deset míst, kam se vypravit za Josefem a Karlem Čapkem
Kultura

Deset míst, kam se vypravit za Josefem a Karlem Čapkem

  • Vydáno5. února 2021
Spisovatel Karel, malíř Josef a jejich sestra Helena, dohromady sourozenci Čapkovi: lidé, kteří se svým dílem i osudy zapsali do historie našeho národa. Pokud zamíříte na Královéhradecko, určitě někde objevíte jejich stopy, ale pozveme vás také do Prahy a na Strž. Naplánovat si pěkný výlet po stopách těchto velikánů umožňuje Projekt Karel Čapek, který představuje řadu míst spojených spojených s rodinou Čapkových.

Projekt Karel Čapek poradí, kam na výlet

Plánujete výlet na Královéhradecko a přemýšlíte, kde se vaše cesty zkříží se stopami sourozenců Čapkových?

Pak vám doporučíme prozkoumat pečlivě web Projektu Karel Čapek, věnovaný životu a dílu všech tří sourozenců. Všichni tři jsou díky svému přístupu ke společnosti a vlastnímu životu synonymem pro odvahu, čest a spravedlnost. Bohužel doba především na sklonku jejich životů neměla pro tyto vlastnosti a postoje pochopení.

Projekt by rád připomněl odkaz sourozenců Čapkových nejen prostřednictvím jejich díla, ale i míst a vzpomínek, které se váží ke Královéhradeckému kraji. Veškeré informace naleznete na stránkách karelcapek.cz.
 

Rodiště Čapkových v Malých Svatoňovicích

Helena (1886) a Josef (1887) se narodili v Hronově, Karel (1890) přišel na svět v Malých Svatoňovicích, hornickém a lázeňském městečku pod Žaltmanem.

Najdete tu sousoší bratří Čapků a rodný dům Karla Čapka, kde bylo již v roce 1947 otevřeno Muzeum bratří Čapků. Ve Svatoňovicích se ovšem Čapkovi dlouho nezdrželi, již půl roku po Karlově narození se stěhovali do Úpice.
 

Dětský ráj v Úpici

Čapkova vila ÚpiceÚpici získal tatínek Antonín Čapek soukromou praxi praktického a později obvodního a továrního lékaře. Dům čp. 265, ve kterém rodina žila, stojí dodnes (50.5094792N, 16.0189669E) a sídlí v něm Policie České republiky, ovšem druhé patro je stále přístupné a na žádost vás tam rádi pustí (až skončí epidemiologická opatření). Bohužel se nedochovala zahrada, na které tatínek Čapek rád zahradničil a hluboký vztah k přírodě předal i svým dětem; na jejím místě dnes stojí autobusové nádraží.

V Úpici na náměstí naproti kostelu ale dodnes objevíte poštu, která se stala dějištěm Pošťácké pohádky a je označena pamětní deskou. Čapkově rodině a době, kterou ve městě prožili, se věnují expozice Městského muzea a galerie J. W. Mezerové.
 

Studijní léta v Hradci Králové

Hradec Malé náměstíV Hradci Králové, díky prvorepublikové architektuře nazývanému salon republiky, začal Karel v jedenácti letech studovat gymnázium. Dům, kde žil společně s hronovskou babičkou, stojí na Malém náměstí a dnes je v něm hotel U Královny Elišky.

Hradci Čapek poznal první lásky a zapojil se do organizování studentských spolků, proto také musel v roce 1905 přestoupit na gymnázium v Brně. Do Hradce Králové se vrátil v roce 1921, kdy ve zdejším Klicperově divadle měla premiéru hra R.U.R.
 

Dovolená ve Špindlerově Mlýně

Špindlerův MlýnSourozenci vždy rádi vzpomínali na společné dovolené, výlety a volné dny. Pobývali na různých místech v Čechách a na Moravě, a to i v dobách, kdy Helena již měla rodinu a bratři byli ještě svobodní.

Krkonoše vnímali jako součást rodného kraje a v roce 1921 zavítali na několik týdnů do Špindlerova Mlýna, kde bydleli v tehdejším hotelu Savoy. S Karlem Čapkem tehdy byla na dovolené i jeho tehdejší přítelkyně (a později manželka) Olga Scheinpflugová.
 

Dvojvila na pražských Vinohradech

vila bratří ČapkůLetos, v roce 2021, by se mělo otevřít muzeum bratří Čapků. Sídlit bude v části vily na pražských Vinohradech, která během náročné rekonstrukce během několika posledních let získala původní podobu ze 30. let minulého století. Karel a Josef Čapkovi se sem přestěhovali kolem roku 1924 z bytu na Kampě.

Pod jednou střechou se vlastně skrývají dva domy: Josef Čapek s rodinou žil v levé části (a v podkroví si zřídil malířský ateliér), Karel společně s otcem vpravo. Každý měl vlastní vchod, spojovací dveře v kuchyni ale zůstávaly otevřené, aby se mohli navštěvovat. O nádhernou zahradu se skalkou a spoustou pečlivě ošetřované zeleně se bratři starali společně.
 

Letní sídlo na Strži u Dobříše

Jako svatební dar dostali Karel Čapek a Olga Scheinpflugová k doživotnímu užívání malebnou vilku ve Staré Strži u Dobříše. Za Čapkovými sem přijížděli přátelé a známí, vznikla tu díla jako Válka s mloky, Bílá nemoc, Cesta na sever i poslední a nedokončené dílo, Život a dílo skladatele Foltýna.

V domě je možné navštívit Památník Karla Čapka, slavného spisovatele připomínají i odpočinková zákoutí v okolí, zahrada a stezka spojující místa, kam rád chodíval. Milovaná Strž se nakonec Karlu Čapkovi stala osudnou: nachladil se při likvidaci škod po povodni a o Vánocích roku 1938 podlehl zápalu plic. O několik dní později byl pohřben na Vyšehradském hřbitově v Praze.
 

Pár dalších střípků: Mlýn v Hronově a Viktorka od splavu

Viktorčin splavDo mlýna v Hronově, kde žili babička s dědou, rodiče maminky Čapkové, jezdili všichni tři sourozenci na prázdniny. Ve vodnické pohádce z Devatera pohádek ostatně Karel Čapek píše o vodníkovi, který býval u dědečkova mlýna v Hronově a pod splavem, pod vodou, choval šestnáct koní.

Tatínek Čapek se narodil v Žernově, kam Helena, Josef i Karel jezdili za druhými prarodiči. Dědeček Čapek si dokonce pamatoval a často vzpomínal na bláznivou Viktorku; znáte ji z knihy Babička od Boženy Němcové. Potomci rodiny Čapků žijí na Žernově dodnes.
Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

Památník Karla Čapka ve Strži – letního sídlo slavného spisovatele

V malebné krajině lesů a rybníků Dobříšska navštivte dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 – 1938. Najdete tu expozici, zaměřenou na život a dílo Karla Čapka, Olgu Scheinpflugovou a Ferdinanda Peroutku.

Zámek Vrchotovy Janovice – expozice Národního muzea

Zámek Vrchotovy Janovice – expozice Národního muzea

V autentickém prostředí bývalé vodní tvrze ve Vrchotových Janovicích, na dnešním zámku, najdete stálé expozice Národního muzea v Praze, které jsou lákadlem mnoha návštěvníků z celé České republiky.

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění v Hradci Králové

Galerie moderního umění sídlí v budově bývalého Záložního úvěrního ústavu, postavené podle návrhu významného českého architekta Osvalda Polívky v letech 1911-12. Svými sbírkami děl českého výtvarného umění přelomu 19. a 20. století patří mezi nejvýznamnější v České republice.

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Projít si můžete interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, expozici věnovanou K. Čapkovi i rozsáhlý zámecký park. V pivovaru čepují pivo dle staročeské receptury.

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Dvojvila bratří Čapků v Praze na Vinohradech

Vila uprostřed klidné čtvrti na pražských Vinohradech je jedna z nejvzácnějších v celé metropoli i zemi. Bydlel v ní slavný spisovatel Karel Čapek s rodinou. Unikátní je především neporušený interiér a jeho vybavení. Vila prochází rekonstrukcí.

Dům bratří Čapků v Budislavi

Dům bratří Čapků v Budislavi

Ubytování v malebné krajině s nádechem času minulých a množstvím kulturních zážitků. Je ideálním místem pro odpočinek těla i mysli. V přízemí se nachází výstava fotografií Karla Čapka, která je přístupná všem příchozím návštěvníkům.

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Díky Karlu Čapkovi (9. ledna 1890 Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938 Praha) přišlo na svět slovo "robot", které poprvé použil ve své hře R.U.R. Ve svých utopicko-fantastických dramatech alegoricky poukazoval na nebezpečí zneužití techniky a vědy proti základním hodnotám lidské existence.

#světovéČesko, Čapkovi roboti z R.U.R. a jejich cesta světem

#světovéČesko, Čapkovi roboti z R.U.R. a jejich cesta světem

Psal se rok 1920, ve světě zuřila pandemie španělské chřipky, divadla se zavírala a leckde lidé nosili roušky. Pravé v té době se poprvé objevili roboti: na světovou scénu vkráčeli v Čapkově divadelní hře R.U.R.

Po stopách českých spisovatelů

Po stopách českých spisovatelů

Máte rádi Válku s mloky? Pamatujete si na dobrodružství Péti Bajzy a jeho kamarádů z Poláčkovy knihy Bylo nás pět? Nemusíte si knihy svých oblíbených autorů jen číst. Naplánujte si výlet do míst, kde se s nimi seznámíte mnohem lépe. Vydejte se po stopách českých spisovatelů.

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Muzeum bratří Čapků v Malých Svatoňovicích

Zajímáte se o život a dílo bratří Čapků? Chtěli byste vidět Karlovo vysvědčení, nebo Josefovy grafiky? To vše nabízí muzeum v domě na náměstí v Malých Svatoňovicích, kde rodina Čapkova bydlela. Ve zdejších lázních působil od roku 1883 doktor Antonín Čapek, otec bratří Čapků.

Robot – nejznámější české slovo na světě

Robot – nejznámější české slovo na světě

Slovo robot bylo poprvé v dějinách použito v roce 1920 ve hře R.U.R Karla Čapka. Je to nejznámější české slovo, které zdomácnělo ve všech světových jazycích.

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Putování po stopách sourozenců Čapkových v Královéhradeckém kraji

Putování po stopách sourozenců Čapkových v Královéhradeckém kraji

Královéhradecký kraj má tu čest být rodištěm řady literárních velikánů. Mezi ně řadíme i sourozence Čapkovy – Karla Čapka, Josefa Čapka a Helenu Čapkovou, kteří se do historie našeho národa významně zapsali nejen svým dílem, ale především lidským rozměrem.

Čapkova vila v Úpici

Čapkova vila v Úpici

Dům čp. 265 byl postaven v letech 1889-1890 úpickým stavitelem Josefem Rejskem pro MUDr. Antonína Čapka a jeho rodinu. MUDr. Čapek měl v Úpici převzít lékařskou praxi po Antonínu Teuchmannovi, potřeboval tak rychle zajistit bydlení pro sebe a svou rodinu.

Další aktuality

Objevte kouzlo adventu v Babiččině údolí

Babiččino údolí u České Skalice má svoje kouzlo i v zimě. Místa proslavená románem Boženy Němcové Babička i jeho filmovými přepisy jsou atraktivní jak pro milovníky přírody, tak historie. Od 1. do 4. prosince 2022 údolí ožije již tradiční akcí "Advent v Babiččině údolí".
Královéhradecký kraj | Památky

Prožijte veselou zimu na Broumovsku

Možná byste to neřekli, ale přelom podzimu a zimy je velmi vhodnou dobou pro pěší výlety. Broumovsko nabízí v tomto období zcela jedinečné přírodní scenérie. Ať se již rozhodnete pro jednodenní výlet nebo prodloužený víkend, určitě uděláte dobře. Užijete si jak skalní města bez davu lidí, tak i poklidné adventní akce.
Královéhradecký kraj | Zážitky

Na Černé Hoře již zahajují lyžařskou sezonu

Zřejmě vůbec první lyžařské středisko u nás zahajuje tento víkend sezónu! Je jím Skiresort Černá Hora – Pec, který v sobotu 26. a v neděli 27. listopadu spouští vlek Anděl v Janských Lázních. Kabinková lanovka Černohorský Express a vlek Anděl jsou o víkendu v provozu od 9:00 do 16:00 hodin. 
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Vánoce se na zámku Hrádek u Nechanic slaví již od soboty

Zámek Hrádek u Nechanic připravil tradiční akci Vánoce na zámku. Od 26. listopadu do 11. prosince 2022 se o víkendech můžete při prohlídce vánočně upravených zámeckých interiérů seznámit s vánočními zvyky, tradicemi a s historickou vánoční výzdobou.
Královéhradecký kraj | Památky