Úvod > Aktuality > Oslavy korunovace, aneb výročí nemá jen Karel IV.
Oslavy korunovace, aneb výročí nemá jen Karel IV.
"> "> ">
Kultura

Oslavy korunovace, aneb výročí nemá jen Karel IV.

  • Vydáno24. února 2016
V roce 2016 ovládlo veškerá média jubileum otce vlasti Karla IV. Kromě těchto velkolepých oslav si ale připomínáme další, neméně významné výročí, které souvisí s nejcennějším klenotem naší vlasti – Svatováclavskou korunou. Tento odznak královské moci nechal vyrobit právě Karel IV. a naposledy byl použit v roce 1836 během korunovace jeho potomka Ferdinanda V. Dobrotivého českým králem. Uplynulých 180 let od této události se rozhodla podpořit celá řada osobností a institucí, jež chtějí pomocí přednášek, koncertů a jiných akcí upozornit na význam tohoto panovníka pro české dějiny.
korunovace-Frantisek-V---1-.jpgProjekt s názvem Oslavy korunovace, 180 let od poslední korunovace v Čechách, bude probíhat od února 2016 a je určen pro širokou veřejnost. Jako první jsou připraveny přednášky, přibližující veřejný i soukromý život císaře a jeho ženy. První z nich se uskuteční 25. února 2016 v 18 hod na Novotného lávce 5 v Praze. Doc. PhDr. Jan Galandauer, DrSc., v ní promluví o významu Ferdinanda V. pro evropské i české dějiny. Další přednášky budou probíhat na stejném každý měsíc, a to až do května.

Kromě přednášek si na své přijdou i milovníci staré hudby. Dne 10 června 2016 zazní na Noci kostelů tzv. Korunovační mše od Václava Jana Tomáška v podání Rychnovského chrámového sboru. Skladba byla složena právě pro korunovaci Ferdinanda V. Ke slyšení je hned dvakrát – v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze – Karlíně a katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Vyvrcholení celých oslav ale nastane v sobotu 10. září 2016, kdy proběhne v katedrále sv. Víta na Pražském hradě slavnostní mše sv., kterou bude celebrovat Jeho Eminence Dominik kardinál Duka, OP, arcibiskup pražský a primas český.
Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.

Repliky Českých korunovačních klenotů ve šperkařství Graciella

Repliky Českých korunovačních klenotů ve šperkařství Graciella

Historičtí šperkaři vytvořili přesné repliky Českých korunovačních klenotů a částí Svatovítského pokladu jako poctu svému řemeslu a dovednostem. Unikátní exponáty můžete vidět v historickém šperkařství Graciella.

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Kostel svatého Cyrila a Metoděje v Karlíně

Mohutná trojlodní novorománská bazilika v pražském Karlíně, stavěná z tesaného kamene podle vzorů starých románských kostelů, náleží svou rozsáhlostí mezi nejpřednější církevní stavby v Čechách.