Úvod > Aktuality > Oslavy 100. výročí vzniku ČZ: Strakonice, slavné skútry a legendární motorky
Oslavy 100. výročí vzniku ČZ: Strakonice, slavné skútry a legendární motorky
"> "> "> "> ">

Oslavy 100. výročí vzniku ČZ: Strakonice, slavné skútry a legendární motorky

Vydáno 9. září 2019 Zážitky
V sobotu 14. září pořádají Strakonice a společnost ČZ oslavy stého výročí založení firmy. Slavit se bude především v areálu ČZ v Tovární ulici, kam se můžete vypravit na den otevřených dveří, autogramiádu závodních jezdců slavné značky a také předváděcí jízdy motorek různých typů – protože právě ty značku proslavily.
Hlavní oslavy stého výročí značky ČZ ve Strakonicích sice proběhnou v sobotu, ale už v pátek 13. září můžete v 18 hodin přijít do Rytířského sálu strakonického hradu. Koná se tu beseda s cestovatelem Vojtěchem Hlásným, který na svém motocyklu ČZ projel velkou část světa. Například při poslední expedici se vydal po stopách jiné cestovatelské legendy, Emila Holuba. Vstupné je dobrovolné.
 

100 let Čezety

Sobotní oslavy 100. výročí založení značky ČZ začnou v 8 hodin ráno. Čezeta ve svém areálu chystá den otevřených dveří, součástí oslav bude také trialová exhibice mistra republiky Martina Matějíčka a výstava kol a motocyklů ČZ. Své exponáty do Strakonic přivezou řady motorkářů a hrdých majitelů. Vystavené stroje se budou hodnotit v několika kategoriích, a protože pořadatelé doporučují dobové oblečení, čeká vás skutečně originální podívaná.
Kromě toho si užijete výstavu modelů v lahvích, hudební a taneční program, vystoupení mažoretek i autogramiády závodních jezdců ČZ. V 15 hodin odpoledne pak z areálu odstartuje předváděcí jízda motorek a kol městem, slavnostní tečkou pak bude slavnostní vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií.
 

Příběh značky ČZ

Firmu, kterou dnes známe jako ČZ, založil v roce 1919 strakonický rodák architekt Karel Bubla. Tehdy se jmenovala Jihočeská zbrojovka; zbraně domácí konstrukce Fox se krátce vyráběly v Plzni, po dokončení moderních hal se ale výroba rychle přesunula do Strakonic. Firmě se dařilo a za pár let se proměnila na akciovou společnost s názvem Česká zbrojovka v Praze – ČZ. Sortiment pistolí, vojenských vzduchovek a kulometů nebo trofejních a sportovních zbraní v roce 1929 doplnila jízdní kola. O pár let později přišla řada na motokola, tedy bicykly s motorkem, a nakonec motorky. Ještě před druhou světovou válkou se ze Strakonic rozjely do světa motocykl ČZ 76 zvaný Kaktus, modely 175 a 250 Tourist, ČZ 500 a ČZ 350.

Po válce se oba přední českoslovenští výrobci motorek sloučili pod označení Jawa-ČZ a obě firmy nějaký čas fungovaly pod jednou hlavičkou. Menší stroje kubatury 125, 150 a 175 vznikaly ve Strakonicích, větší 250 a 350 vyráběla Jawa. V padesátých letech se také zrodil legendární a ikonický skútr 175/501, kvůli bachratým tvarům přezdívaný prase. Není to úplně férová přezdívka: už v prvním roce výroby zaujal zákazníky ve dvaceti zemích světa. Vyráběl se v mnoha modelových obměnách a dnes na něj navazuje model s elektrickým pohonem, který v Mirošovicích u Prahy vyvíjí firma Čezeta.

Výroba motocyklů ČZ skončila v roce 1997, ale to rozhodně neznamenalo konec značky. Dnes je akciová společnost ČZ jednou z největších strojírenských firem v Česku, která vyrábí především součástky pro automobilový průmysl včetně podniku Škoda Auto, nákladní a užitková vozidla i vysokozdvižné vozíky.
 

Kam za motorkami ČZ anebo na nich?

Strakonický hrad

Strakonický hrad

Celá staletí stojí na kamenném ostrohu nad soutokem Otavy s Volyňkou ve Strakonicích středověký hrad. Mohutný komplex s gotickou věží Rumpál je dnes národní kulturní památkou a tvoří nezaměnitelnou dominantu Strakonic.