Úvod > Aktuality > Oslavte výročí první várky plzeňského ležáku v Českých Budějovicích!
Oslavte výrocí první várky plzenského ležáku v Ceských Budejovicích!
Gurmánská turistika

Oslavte výročí první várky plzeňského ležáku v Českých Budějovicích!

  • Vydáno30. října 2014
Před 172 lety uvařili v Plzni první zlatý ležák svého druhu na světě. K letošním oslavám této významné události pivovarnické historie je připraveno unikátní putování nefiltrovaného piva Pilsner Urquell po českých městech. V pátek 31. října přijede formanský povoz do Českých Budějovic a to do hospod, které jsou s plzeňským pivem symbolicky pevně spjaty. V dalších týdnech se bude slavit také v Ústí nad Labem, Hradci Králové, Karlových Varech a Liberci. Putování skončí 15. listopadu v Brně.
PivoOslavy se v Českých Budějovicích uskuteční v pátek 31. října a to ve třech restauracích s plzeňským pivem na čepu. Mezi ně patří Restaurace Karla IV., Grand Hotel Zvon a U Tří sedláků. Atmosféru roku 1842 navodí plzeňští sládkové, skupina herců v dobových kostýmech a formanský koňský povoz. Slavit se bude nefiltrovaným plzeňským ležákem z dubového sudu.

Zahajovací část oslav první várky piva Pilsner Urquell bude probíhat v Restauraci Karla IV. od 18:30 hodin. Kdo do restaurace u Karla IV. zavítá, pochutná si jak český vladař a císař římský. Vlídnost personálu a prostředí umocňuje také otevřený krb. Celým prostorným interiérem provází historizující nástěnné malby. Bohatá tabule nabízí tradiční české pokrmy inspirované recepty Magdaleny Dobromily Rettigové, stejně jako speciality italské kuchyně nebo poctivý steak. Na čepu je samozřejmě výborně ošetřené pivo Pilsner Urquell z  tanků, které jsou umístěny ve sklepení restaurace. Hosté si tak plzeňský ležák mohou vychutnat v té nejlepší kondici.

V hospoděDalší zastávkou v 19: 30 hodin je Grand Hotel Zvon. Restaurace sídlí v historickém jádru Českých Budějovic, na náměstí svého zakladatele Přemysla Otakara II. Gotická budova pochází z roku 1533 a do dnešní doby si, ač v průběhu století prošla několika přestavbami, stále zachovává stylovou tvář. Dominantou interiéru je měděný výčepní pult. Restaurace se může pochlubit kuchyní vycházející z české tradice a pokrmy jsou připraveny výhradně ze zdrojů lokálních dodavatelů. Menu je díky využití sezonních surovin velmi pestré a neopomíjí ani oblíbené přísady našich babiček, jako jsou jáhly a pohanka. Kuchařský tým restaurace Hotel Zvon stále sleduje aktuální gastronomické dění a aktivně se účastní mnoha soutěží. Díky nadšení pro kvalitní gastronomii získala tato restaurace titul Certificate of Excellence 2013, udělovaný zařízením s výjimečnou pohostinností.

Posledním zastavením plzeňských sládků v Českých Budějovicích bude ve 20:30 restaurace U Tří sedláků. Hostinec na rohu ulice České a Hroznové vítal své hosty již na přelomu 19. a 20. století, kdy mezi ně patřili především místní měšťané, obchodníci a armádní důstojníci. Ti sem chodívali na výborné pivo, a to se zde čepuje dodnes. Usednout na masivní lavici a vychutnat si přísně střeženou kvalitu Pilsner Urquell je gastronomický zážitek, který skvěle doplní některá ze specialit šéfkuchaře.

Zrod legendy 5. října 1842

Plzeňský pivovarPivo, které se zrodilo v Plzni 5. října 1842, znamenalo pro pivní svět revoluci. Po celá staletí až do tohoto významného data se vařilo pivo svrchně kvašené, ještě na počátku 19. století však šlo o kalnou žlutohnědou tekutinu hustší konzistence. Nespokojenost konzumentů s  kvalitou tehdejšího piva přiměla plzeňské právovárečníky najít nový způsob vaření. Měšťané spojili síly a vybudovali v té době jeden z nejmodernějších pivovarů v Evropě.

Stavitel pivovaru Martin Stelzer se seznámil na svých cestách po Evropě za moderním pivovarstvím se sládkem Josefem Grollem. Ten v Plzni brzy ráno 5. října 1842 uvařil zcela nové pivo ze tří základních surovin – plzeňského sladu z českého ječmene a žateckého chmele, který je i dnes považován za nejlepší na světě. V novém, technologicky vyspělém pivovaru je doplnil místní měkkou vodou a výsledkem byl průzračný, zlatý nápoj s unikátní chutí, jaký předtím svět nespatřil. Proto se den první várky, která nastavila standardy pro všechny pozdější ležáky, oslavuje jako významný mezník světových pivovarských dějin.

Zprávy o výjimečném plzeňském pivu brzo zvýraznily město jeho původu na mapě. První vývoz za hranice Čech směřoval v roce 1856 do Vídně a v roce 1862 bylo plzeňské pivo poprvé exportováno za hranice rakouského císařství. V roce 1873 putovalo prvně přes oceán do USA.
Restaurace Zvon České Budějovice

Restaurace Zvon České Budějovice

Restaurace Zvon v Českých Budějovicích, zařazená do sítě Pilsner Urquell Original Restaurant s tradicí a zkušeností, nabízí kvalitní českou, rakouskou a nově také farmářskou kuchyni.

Restaurace U Tří sedláků v Českých Budějovicích

Restaurace U Tří sedláků v Českých Budějovicích

Hostinec U Tří sedláků dominuje svým postavením přímo v historickém centru města na křižovatce ulic Hroznová a Česká a patří mezi klasické české hospody, založené na čepování kvalitního českého piva plzeňského typu a širokou nabídkou pokrmů české i světové kuchyně.

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích

V Českých Budějovicích najdete jedno z největších čtvercových náměstí v České republice i ve střední Evropě. Nese název zakladatele města, kterým byl roku 1265 český král Přemysl Otakar II. Náměstí bylo vytyčeno již při založení města.

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Prohlídka pivovaru Pilsner Urquell

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Další aktuality

Jindřichohradecké úzkokolejky opět ožijí: bude na nich jezdit Gepard Express

Už na začátku června 2024 opět ožijí zatím opuštěné tratě jindřichohradeckých úzkokolejek. Do Nové Bystřice a Obrataně cestující svezou vlaky společnosti Gepard Express. První jízda na trati 288 je naplánovaná na neděli 9. 6. a druhá trať 229 by se měla rozdunět pod koly vlaku v sobotu 15. 6. 2024.
Jihočeský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihočeský kraj

Nestačí vám nejoblíbenější turistické cíle Jihočeského kraje a hledáte něco speciálního? Vydejte se společně s námi poznávat dosud neobjevené skvosty jižních Čech – například Rybářské muzeum a Rybářskou školu ve Vodňanech, kde máte doslova možnost podívat se „na dno“ nebo zavítejte na Vodní pilu Peníkov či na zážitkovou prohlídku pivovaru Samson. Nevynechejte ani další zajímavé památky – tvrz Tichá u Dolního Dvořiště, vodárenskou věž v Českých Budějovicích anebo nejkrásnější selské baroko ve vesničkách na Soběslavsko-veselských blatech.
Jihočeský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihočeském kraji

Je vám bližší dovolená v pěkném kempu u vody než v luxusním hotelu či penzionu? Pak se vám budou jistě hodit tipy portálu Kudy z nudy na letní ubytování v jihočeských kempech. Na výběr máme kempy u Lipna, na březích rybníků, v blízkosti krásného Českého Krumlova anebo přírodní kempy, které ocení hlavně vodáci. Letošní kempování si na jihu Čech užijete.
Jihočeský kraj | Ubytování

Rybáři pozor, blíží se pstruhová sezóna!

Také patříte k "tichým bláznům", kteří hodiny a hodiny vysedávají u vody s prutem, podběrákem a myšlenkami na tu nejlepší návnadu, které žádná ryba neodolá? Pak si začněte chystat nádobíčko, protože pstruhová sezóna se blíží. Tak jako každý rok začne pstruhová sezóna už 16. dubna.
Jihočeský kraj | Letní sporty

Správa šumavského parku chystá toulání divočinou 2024 – poznejte Městišťské rokle, Hadí vrch či okolí Černého jezera

Přes 100 výprav s průvodcem na 34 různých trasách pro opravdové zájemce poznávání šumavské divočiny, chystá letos Správa NP a CHKO Šumava v rámci programu Průvodci divočinou. Letos pořádá tyto výpravy již pošestnácté. Většina tras je jednodenních a vede do neznačených nebo jindy nepřístupných oblastí národního parku. Desítka tras je ale extrémě náročná a vede po české i bavorské straně Šumavy. Mají označení XL a zaberou celé dva dny. Na výpravy je nutné se vždy předem registrovat, registrace se spouští v úterý 15. května 2024.
Jihočeský kraj | Příroda

Národní park Šumava zpřístupní dosud zakázané kouty šumavské přírody

Máte rádi šumavskou přírodu a jste v Národním parku Šumava častými hosty? Pokud ano, určitě oceníte, že Správa Národního parku Šumava připravuje otevření míst, která byla doposud turistům nepřístupná. Jedná se například o vrchol Antýglu, Žďárské slatě anebo dosud uzavřenou lokalitu mezi Kvildou a Strážným.
Jihočeský kraj | Příroda

Vodáci otevřou řeku Vltavu pro sezónu 2024

V sobotu 13. dubna 2024 zahájí vodáckou sezónu na Vltavě tradiční akce Odemykání Vltavy. Odemykat se bude jízdou z Českého Krumlova do Zlaté Koruny. Pořadatelé lákají na zábavný program, ve kterém nebude chybět ani vltavský vodník se svou ženou.
Jihočeský kraj | Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
Jihočeský kraj | Letní sporty