Úvod > Aktuality > Oslavte výročí narození Napoleona Bonaparta v obci Kučerov
Oslavte výročí narození Napoleona Bonaparta v obci Kučerov
"> ">

Oslavte výročí narození Napoleona Bonaparta v obci Kučerov

Vydáno 13. srpna 2018 Zážitky
Napoleonské dny 2018 se ponesou v duchu 205. výročí událostí válečného roku 1813. Na setkání klubů vojenské historie k výročí narozenin císaře Napoleona, nácvik manévrů jednotek a bitevní ukázky u Mohyly míru můžete zavítat od 17. do 19. srpna 2018 do obce Kučerov, která se nachází mezi Vyškovem a Slavkovem u Brna.
Napoleon slavnostiAusterlitz z.s. a Středoevropská napoleonská společnost (CENS) uspořádají u příležitosti 249. výročí narození Napoleona Bonaparta Napoleonské dny 2018, jež proběhnou ve dnech 17. až 19. srpna v obci Kučerov na Vyškovsku, a ponesou se v duchu 205. výročí událostí válečného roku 1813.

V pátek 17. srpna postaví účastníci dobový stanový tábor na kučerovské návsi. V sobotu 18. srpna budou probíhat ukázky výcviku, střelecká soutěž a pásmo přednášek na téma války roku 1813; večer program vyvrcholí přehlídkou s představením jednotek veřejnosti. V neděli 19. srpna dopoledne pak proběhne na kučerovské návsi bitevní ukázka, jež bude pozváním jednak k 205. výročí bitvy u Chlumce, které proběhne o prvním zářijovém víkendu, jednak na zimní vzpomínkové akce Austerlitz 2018.
 

Historický vojenský tábor i bitevní ukázka

Bitva NapoleonHlavním dnem oslav se stane sobota 18. srpna. Vojenský historický tábor se otevře zájemcům už od 10 hodin dopoledne. Do 12 hodin budou na kučerovské návsi probíhat manévry a výcvik vojáků. Od 15:30 do 16:30 je naplánována střelecká soutěž. Mezi 17. a 18. hodinou pak bude probíhat pásmo přednášek na téma tažení roku 1813. Bitevní ukázka je nachystána na neděli 19. srpna od 11:15 hodin.

Projekt Austerlitz a Středoevropská napoleonská společnost pořádají Napoleonské dny jako připomínku Napoleonova narození každoročně od roku 2003, vždy v termínu blízkém 15. srpnu, kdy se budoucí Císař Francouzů v roce 1769 narodil v korsickém Ajacciu. Letos byla k oslavám vybrána obec Kučerov, kde se kažrodočně koná, před zimními vzpomínkovými akcemi Austerlitzprůchod koaliční rusko-rakouské armády, a to cestou od Olomouce přes Vyškov směrem na budoucí bojiště.
Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru

Památník Mohyla míru byl postaven na počest obětí Napoleonovy vítězné bitvy u Slavkova (2. 12. 1805) podle záměru kněze A. Slováka jako naplnění jeho myšlenky učinit z centra někdejšího bojiště pietní "místo světla", memento válek.

Památník návrší Žuráň u Podolí

Památník návrší Žuráň u Podolí

Návrší Žuráň v katastru obce Podolí, známé a historicky ceněné místo památné bitvy, bylo polním velitelským stanovištěm francouzského císaře Napoleona I. Bonaparta. Odtud vydal 2. prosince 1805 v 8:30 hodin rozkaz k útoku na Pratecké výšiny.

Po stopách napoleonských válek na Moravě

Po stopách napoleonských válek na Moravě

Komponovaný zážitkový program, který provede návštěvníka po bojišti jedné z nejvýznamnějších bitev v historii Evropy s ukázkami bojových situací se závěrem na slavkovském zámku.

Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2020 - bitva pod Santonem

27.11.
29.11.
Výročí bitvy u Slavkova Austerlitz 2020 - bitva pod Santonem

Hlavní vzpomínková akce věnovaná napoleonské historii ve střední Evropě proběhne ve Slavkově a na slavkovském bojišti. Hlavními body programu budou sobotní bitevní ukázka pod kopcem Santon a nedělní pietní akt na Mohyle míru, místě nejtěžších bojů bitvy tří císařů.

Další aktuality

8.7.
2020
10 tipů na moderní vinařství ve vinicích

10 tipů na moderní vinařství ve vinicích

Jižní Morava | Gurmánská turistika
7.7.
2020
Za vínem ideálně do Podyjí

Za vínem ideálně do Podyjí

Jižní Morava | Gurmánská turistika