Úvod > Aktuality > Oslavte svátek Svatého Huberta na zámku Kynžvart
Oslavte svátek Svatého Huberta na zámku Kynžvart
">
Památky

Oslavte svátek Svatého Huberta na zámku Kynžvart

  • Vydáno31. října 2012
"Přijďte v sobotu 3. listopadu oslavit svátek patrona Arden, biskupství Liége, myslivců, lukostřelců, lesních dělníků, řezníků, kožešníků, lovců kožešin, soustružníků, optiků, slévačů, výrobců matematických přístrojů, matematiků, výrobců rolniček, loveckých psů a ochránce proti psímu kousnutí, proti vzteklině, proti hadímu uštknutí, proti strachu před vodou. "
Zámek vznikl koncem 17. st., za éry rakouského státního kancléře Metternicha dostal klasicistní podobu, která byla dílem významného architekta Petra Nobileho. Kancléř na zámku soustředil rozsáhlé sbírky od přírodnin po umělecké předměty a kuriozity.

Kabinet kuriozit kancléře Metternicha patřil mezi nejstarší veřejně přístupná muzea v Evropě. Součástí kabinetu kuriozit (ca. 3.500 položek) je několik desítek osobních předmětů známých historických osobností, rukopisy a podpisy celé řady osobností. Muzeum obohatily i archeologické nálezy z řeckých a římských antických lokalit – vykopávky z Pompejí, drobné předměty z Mexika, z Peru a zejména staroegyptské památky, které dostal kancléř Metternich v roce 1825 od Muhammada Álího, osmanského místokrále Egypta. Další exempláře byly získány z domnělých či autentických historických míst. Hodnotu mnoha předmětů tvoří jejich autentické spojení s konkrétní historickou událostí. Připomínají se lokální tragedie i události světových dějin. Mnohé kuriozity dokládají technický pokrok nebo řemeslnou zručnost svých tvůrců. Muzejní katalogy a inventární knihy, v nichž jsou pečlivě popsány jednotlivé exponáty i jejich původ a přesné místo uložení v příslušné vitríně, se dochovaly do dnešních dní. Jsou zdrojem cenných informací a pomohly připravit obnovenou autentickou instalaci.

Zámek Kynžvart byl téměř čtvrtstoletí (1976-2000) uzavřen a kompletně vystěhován kvůli dřevomorce, která napadla některé podlahy, krovy i část knihovny. V roce 2000 byl zámek opět v plném rozsahu zpřístupněn a patří od té doby k nejnavštěvovanějším památkám v České republice. V roce 2001 byla obnova zámku oceněna nejvyšším evropským uznání za památkovou péči – medailí EUROPA NOSTRA.


Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Zámek Kynžvart – sídlo Metternichů s anglickým parkem

Klasicistní zámek, jehož historie je spojena s rodem Metternichů, se nachází v Karlovarském kraji v lázeňském trojúhelníku. Zámek obklopuje rozlehlý anglický park s drobnými stavbami. Uvnitř pak zaujme kabinet kuriozit s několika egyptskými mumiemi.