Úvod > Aktuality > Oslavte svátek patrona české země na Svatováclavském vinobraní přímo na nejstarší české vinici
Gurmánská turistika

Oslavte svátek patrona české země na Svatováclavském vinobraní přímo na nejstarší české vinici

  • Vydáno20. září 2021
Přijďte oslavit svátek patrona české země na Svatováclavské vinobraní v Praze 2021. Zavítat můžete přímo na nejstarší českou vinici na Pražském hradě, která byla založená podle legendy už svatým Václavem. Návštěvníci akce budou mít možnost seznámit se s víny od našich významných vinařství, shlédnout autentický ruční lis na lisování hroznů nebo si při sklence vína vychutnat jedinečný a neopakovatelný výhled na historické jádro města.

Svatováclavskou vinici najdete v centrální části areálu kolem Villy Richter v Praze na jižním svahu mezi opěrnou stěnou Starých zámeckých schodů a horní vyhlídkovou hřebenovou cestou. Počátky vinice sahají do 10 st. n.l., jde tedy patrně o jeden z nejstarších vinohradů v Čechách, kde obdělával „vinici páně“ patron české země kníže Václav.

V roce 2008 byla obnovena výsadba révy a po generální rekonstrukci celého areálu bylo celé území poprvé ve své více než tisícileté historii zpřístupněno veřejnosti.

Jsou zde vysazeny dvě základní odrůdy révy vinné: Ryzlink rýnský a Rulandské modré (Pinot noir) – dvě nejušlechtilejší odrůdy severních vinařských oblastí. Kromě toho je podél vyhlídkové cesty vysazeno 35 odrůd révy vinné zapsaných v Odrůdové knize ČR.

Tradiční Svatováclavské vinobraní nabídne 25. a 26. září 2021 program plný lidových slavností s historickým průvodem, dobové hudby a tance nebo tradiční stánky s vínem a gastronomickými akcemi. Návštěvníci akce budou mít možnost seznámit se s víny od významných vinařství, shlédnout autentický ruční lis na lisování hroznů nebo si při sklence vína vychutnat jedinečný a neopakovatelný výhled na historické jádro města. Nechte se tedy pozvat do areálu Pražského hradu a přeneste se do časů dávno minulých.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Zahrady Pražského hradu

Zahrady Pražského hradu

V areálu Pražského hradu se nachází hned několik zahrad, které jsou bezplatně přístupné veřejnosti. Zatímco severní zahrady patří mezi historicky nejcennější, z jižních zahrad je kouzelný pohled na historickou část města.

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu

Villa Richter a Svatováclavská vinice – unikátní výhled na historickou Prahu

Součástí Pražského hradu je Svatováclavská vinice s Richterovou vilou. Unikátní prostředí vinice nabízí výhled na nejkrásnější část historické Prahy. Sama Richterova vila je významnou klasicistní památkou a tvoří nepřehlédnutelnou architektonickou dominantu při průjezdu Chotkovými sady.