Úvod > Aktuality > Oslavte slunovrat v pravěké osadě Křivolík

Oslavte slunovrat v pravěké osadě Křivolík

Vydáno 13. prosince 2016 Památky
V pravěké osadě Křivolík u České Třebové prožijete předvánoční čas tak trochu jinak –v sobotu 17. prosince 2016 ožívá osada od 13:00 do 17:00 hodin oslavami zimního slunovratu! Spolek Bacrie připravil komentované prohlídky osadou, během kterých si prohlédnete stavby z různých období pravěku, dozvíte se, jestli naši předkové slavili Vánoce a také si na vlastní kůži vyzkoušíte, jak náročné bylo pomocí historické sekery zpracovat dřevo na zimu. Lákavé bude i stanoviště s pravěkou kuchyní - pokud uhodí mrazy, přijde vhod horký nápoj nebo nějaká ta pravěká specialita.
Zimní KřivolíkZimní slunovrat, který astronomicky připadá na 21. prosince, už v dnešní uspěchané předvánoční době tolik nevnímáme jako kdysi. Přitom měl pro naše předky velký význam - představoval den zrození Slunce, den naděje, neboť slunce začíná sílit a dává tak příslib nového života.

Kromě zajímavostí z historie vám pořadatelé představí i aktivity, které jsou spojené s tímto drsným nepříznivým obdobím roku, a jak se s ním v dávných dobách naši předkové vypořádavali. Po celý den budou k vidění ukázky replik pravěkých předmětů a v kuchyni budete moci ochutnat placky z mouky nebo slisovaná sušená jablka. A na ohni se možná bude vařit medovina

Spolek Bacrie z. s. vznikl v roce 2007 z volného uskupení fanoušků historie a archeologie. Jeho cílem je prezentovat a popularizovat pravěké dějiny na území České republiky. Zabývá životem a technologiemi lovců, prvních zemědělců, tavičů kovů doby bronzové i prvních etnik – Keltů, Germánů nebo Slovanů. Věnuje se činnosti výzkumné (v rámci oboru experimentální archeologie) i osvětové (za pomoci programů pro děti, mládež i dospělé) a jeho hlavním projektem je výstavba pravěké osady Křivolík – muzea v živé přírodě a experimentálně archeologického centra.
Pravěká osada Křivolík

Pravěká osada Křivolík

Rázovitý kraj Orlické pahorkatiny skrývá ve svých lesích Pravěkou osadu Křivolík nacházející se v blízkosti vesničky Kozlov u města Česká Třebová. Muzeum v živé přírodě je zároveň experimentálně archeologickým centrem.