Úvod > Aktuality > Oslavte s pěnivým mokem 21. výročí Černokosteleckého pivováru
Oslavte s pěnivým mokem 21. výročí Černokosteleckého pivováru
"> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Oslavte s pěnivým mokem 21. výročí Černokosteleckého pivováru

  • Vydáno14. března 2022
Pivní speciály, masové speciality i pivní dort, všechny tyto dobroty můžete v sobotu 19. března 2022 ochutnat v pivováru v Kostelci nad Černými lesy. Na 21. výročí černokosteleckého pivováru a během Dne otevřených dveří můžete proniknout do všech tajů pivovarnictví. Čekají vás gastronomické hody, prohlídky pivovaru a množství nových sběratelských předmětů.
Pokud jste milovníci zlatavého pěnivého moku, zaškrtněte si v kalendáři datum 19. března. V tento den se bude v Kostelci nad Černými lesy od 11 do 17 hodin konat 21. výročí pivováru. Podávat se budou pivní speciály z minipivovaru a různé pochoutky.

Součástí prohlídek bude mimořádně topení pod historickou varnou, napouštění chladicích štoků, předvedení sprchového aparátu.

Pořadatelé oslav výročí si pro návštěvníky připravili také prohlídky pivovaru. Pivo se bude kromě klasického točení čepovat také z transportních dřevěných čerstvě vysmolených sudů a v rámci hudebního doprovodu se můžete těšit na harmoniku, housle a akordeon.

Připraveny budou také různé exponáty, například historické reklamy nebo dobové fotografie v životní velikosti s vyřízlými hlavami, se kterými se mohou návštěvníci vyfotit.

Hlavním bodem programu bude ukázka historických technologií, které pivovar postupně uvádí do provozu. Při prohlídkách se budete moct seznámit s měděnou varnou z roku 1930, jedná se o největší varnu na světě na přímý otop dřevem. Varna se postupně zprovozňuje a vyzdívá. Dále budou k vidění chladící štoly z roku 1930, které se v České republice používají jen v pivovaru U Fleků. Dále vám průvodce představí klasickou spilku, sklep s ležáckými tanky či sprchový aparát, jediný svého druhu v České republice. V rámci letošního výročí jsou pro sběratele přichystány také nové sběratelské předměty – etikety, tácky, pivetky, šátky nebo mikiny.
 

Do Černokosteleckého pivováru po celý rok

PivoPokud se vám datum 19. března nehodí, můžete se do černokosteleckého pivováru a připravovaného Národního muzea pivovarnictví vydat i v jiný termín. Otevřeno je po celý rok, vždy v sobotu od 14 hodin. Můžete zde navštívit vyhlášený zájezdní hostinec nebo muzeum historie pivovarnictví a sladovnictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. V hostinci se budou vaše chuťové pohárky rozplývat nad místními specialitami. Ve stálém jídelním lístku naleznete vepřové pečené koleno, tataráček či pivovarský hovězí hamburger. Nechybí zde také dobrůtky k pivu jako například buřty na černém pivku, Sojkova tlačenka nebo Ďábelská masová směs. Po jídle se můžete vydat na prohlídku muzea, kde vás zase okouzlí funkční pivovar z 30. let minulého století. Také je pro vás připraven malý pokusný pivovar, kde si můžete pod dohledem zkušeného sládka uvařit svou vlastní vysněnou várku piva.
Černokostelecký zájezdní pivovár

Černokostelecký zájezdní pivovár

V prostorách pivováru v Kostelci nad Černými lesy se nachází i zcela ojedinělé a rozsáhlé muzeum historie pivovarství a sladovnictví v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. V pivováru je v provozu pivovarská restaurace.

Národní muzeum pivovarnictví v Kostelci nad Černými lesy

Národní muzeum pivovarnictví v Kostelci nad Černými lesy

Stane se v budoucnu muzeem s největší funkční varnou na přímý otop dřevem na světě.

Kostelec nad Černými lesy

Kostelec nad Černými lesy

Pověst říká, že u zrodu města stál sám svatý Vojtěch, který v hlubokých, zdálky se černajících jedlových a smrkových lesích založil malý opevněný kostelík. Tak vznikl Černý Kostelec, který teprve ve dvacátém století změnil název na dnešní Kostelec nad Černými lesy.

Další aktuality