Úvod > Aktuality > Těšíte se na Velikonoce? Vyberte si z tipů na velikonoční jarmarky, prohlídky a řemesla
Těšíte se na Velikonoce? Vyberte si z tipů na velikonoční jarmarky, prohlídky a řemesla
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Těšíte se na Velikonoce? Vyberte si z tipů na velikonoční jarmarky, prohlídky a řemesla

  • Vydáno3. března 2022
Přivítejte vytoužené jaro! Pokud se cítíte unavení a bez energie, bohatý program letošních Velikonoc vám určitě pomůže zahnat jarní únavu. Tradiční jarmarky na hradech a zámcích vás přenesou o několik století zpět a sváteční velikonoční pokrmy rozšíří vaše gastronomické obzory.

Tradiční velikonoční jarmarky

Praha VelikonoceNezbytnou součástí českých Velikonoc jsou tradiční jarmarky a trhy na náměstích velkých měst i městeček v Čechách, na Moravě i ve Slezsku. Od 2. až do 24. dubna můžete ochutnat velikonoční pochoutky na Staroměstském náměstí v Praze. K vidění i ke koupi tu jsou malovaná vejce, řehtačky, pomlázky a nechybí ani kulturní program s lidovými zvyky, zpěvy a tanci.

Od 7. do 18. dubna ožije také plzeňské náměstí Republiky velikonočními trhy. Náměstí obklopí malované kraslice a ručně pletené pomlázky plné pentlí a stánky s výběrem klobás, nádivky, sýrů i medoviny.

KrasliceJako každý rok i letos na jaře připravilo Brno na náměstí Svobody velikonoční trhy. Trhy budou jsou v provozu každý den od 8. do 17. dubna 2022, stánky budou mít otevřeno minimálně v době od 10 do 18 hodin. Na jarních trzích na čeká příchozí na 40 stánků nejrozmanitějšího sortimentu – především s velikonoční tématikou. Proutěné zboží, pomlázky, keramika, šperky, dekorační výrobky či velikonoční kraslice. Součástí letošního programu bude opět i bohatý doprovodný program plný tance a zpěvu, který zajistí folklórní soubory, cimbálové muziky.

Velikonoce v Českém Krumlově vypuknou 15. dubna a potrvaní do pondělí 18. dubna 2022. Místní trhovci a řemeslníci vám nabídnou stylové výrobky, velikonoční pomlázky či malovaná vajíčka, dřevěné výrobky nebo kožešinové beránky, ale také jarní květiny, dekorace a sezónní pochutiny. Náměstí tradičně provoní pečené brambory. Na dobrém jídle si pochutnáte i v místních restauracích.
 

Ochutnávka Velikonoc o víkendu 9. a 10. dubna

velikonoceDo dob našich prababiček se dostanete ve skanzenu Zubrnice, kde se budou tento víkend 9. a 10. dubna barvit vajíčka, plést pomlázky a péci mazance. Oblíbená akce Fašanky, fašanky, Velká noc ide přibližuje zvyky ze Slovácka od počátku postního období do Velikonoc, jako jsou vynášení smrtky, nošení létečka, pletení velikonočních pomlázek, malování kraslic, šlahačka aj. se bude konat o víkendu 9. a 10. dubna 2022. Milovníci tradic jsou zváni také na tradiční akci Staročeské Velikonoce v Českých Budějovicích. Na Piaristickém náměstí a v Panské ulici vás čeká předvádění řemesel, prodej lidových výrobků a vystoupení folklórních souborů.

Nebudou chybět ani velikonoční trhy – v sobotu 9. dubna se jeden z nich koná v Broumovském klášteře, Chrudimi anebo v Třeboni. Muzeum Říčany zve na workshop výroby panenek z šustí.
 

Velikonoční akce od 15. do 18. dubna

VelikonoceOd 15. do 18. dubna 2022 vypuknou Velikonoce naplno. Zábavný program vás často přenese do časů dávno minulých. Na hradě Křivoklátu se budou od 15. do 17. dubna slavit Knížecí Velikonoce. Slavnosti tu zahájí knížecí rodina a těšit se můžete na kejklíře, koncerty a divadelní představení.

Na Valašsku přichází od 16. do 18. dubna s tradičně bohatým třídenním velikonočním programem Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Areály muzea budou od soboty do pondělí otevřené denně vždy od 9 do 17 hodin a pro návštěvníky bude připraven velmi pestrý a zajímavý program. Hlavní část programů ve všech třech dnech se bude odehrávat v Dřevěném městečku. To bude po celý velikonoční víkend žít ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků. Program přibližující velikonoční obyčeje bude připraven po celé Velikonoce i ve skanzenu na Veselém kopci a od 14. do 17. dubna ve Vysokém Chlumci u Příbrami.

VelikonoceKaždý den včetně Velikonočního pondělí bude na zámku Valtice otevřen Hlavní prohlídkový okruh a zámecká prodejna suvenýrů, prohlídky zámku budou od 9:00, pak každých 30 minut a poslední prohlídka vychází v 16:00 hodin. Otevřeno bude mít i nedaleký Archeopark Pavlov, který pro návštěvníky připravil velikonoční hru. Na severu Čech přivítá návštěvníky zámek Lemberk. Inspirativní velikonoční výstavu méně tradičních kraslic a velikonoční výzdoby bude možné zhlédnout na zámku Opočno a jarní dekorace oživí zámek Litomyšl. Zvyky a tradice nejen na Novohradsku představí jihočeské Nové Hrady. Velkolepá bude rytířská slavnost na hradě Okoři. Avšak pozor, koná se pouze v neděli 17. dubna.