Úvod > Aktuality > Těšíte se na Velikonoce? Vyberte si z tipů na velikonoční jarmarky, prohlídky a řemesla
Kultura

Těšíte se na Velikonoce? Vyberte si z tipů na velikonoční jarmarky, prohlídky a řemesla

  • Vydáno2. března 2024
Přivítejte vytoužené jaro! Pokud se cítíte unavení a bez energie, bohatý program letošních Velikonoc vám určitě pomůže zahnat jarní únavu. Tradiční jarmarky na hradech a zámcích vás přenesou o několik století zpět a sváteční velikonoční pokrmy rozšíří vaše gastronomické obzory.

Tradiční velikonoční jarmarky

Praha VelikonoceNezbytnou součástí českých Velikonoc jsou tradiční jarmarky a trhy na náměstích velkých měst i městeček v Čechách, na Moravě i ve Slezsku. Od 16. března až do 7. dubna můžete ochutnat velikonoční pochoutky na Staroměstském náměstí v Praze. K vidění i ke koupi tu jsou malovaná vejce, řehtačky, pomlázky a nechybí ani kulturní program s lidovými zvyky, zpěvy a tanci.

Od 21. března do 1. dubna ožije také plzeňské náměstí Republiky velikonočními trhy. Náměstí obklopí malované kraslice a ručně pletené pomlázky plné pentlí a stánky s výběrem klobás, nádivky, sýrů i medoviny.

KrasliceJako každý rok i letos na jaře připravilo Brno na náměstí Svobody velikonoční trhy. Trhy budou jsou v provozu každý den od 22. do 31. března 2024, stánky budou mít otevřeno minimálně v době od 10:00 do 18:00 hodin. Na jarních trzích na čeká příchozí na 40 stánků nejrozmanitějšího sortimentu – především s velikonoční tématikou. Proutěné zboží, pomlázky, keramika, šperky, dekorační výrobky či velikonoční kraslice. Součástí letošního programu bude opět i bohatý doprovodný program plný tance a zpěvu, který zajistí folklórní soubory, cimbálové muziky.

Velikonoce v Českém Krumlově vypuknou 28. března a potrvaní do pondělí 1. dubna 2024. Místní trhovci a řemeslníci vám nabídnou stylové výrobky, velikonoční pomlázky či malovaná vajíčka, dřevěné výrobky nebo kožešinové beránky, ale také jarní květiny, dekorace a sezónní pochutiny. Náměstí tradičně provoní pečené brambory. Na dobrém jídle si pochutnáte i v místních restauracích.
 

Ochutnávka Velikonoc o víkendu 23. a 24. března

velikonoceDo dob našich prababiček se dostanete ve skanzenu Zubrnice, kde se budou tento víkend 23. a 24. března barvit vajíčka, plést pomlázky a péci mazance. Oblíbená akce Fašanky, fašanky, Velká noc ide přibližuje zvyky ze Slovácka od počátku postního období do Velikonoc, jako jsou vynášení smrtky, nošení létečka, pletení velikonočních pomlázek, malování kraslic, šlahačka aj. se bude konat o víkendu 23. a 24. března 2024. Milovníci tradic jsou zváni také na tradiční Jarní trhy v Českých Budějovicích. Na na náměstí Přemysla Otakara II. vás čeká předvádění řemesel a prodej lidových výrobků. Ke koupi budou tradiční velikonoční speciality, koláčky, domácí marmelády a trdelníky, ale i víno a medovina.

Nebudou chybět ani velikonoční trhy – v sobotu 23. března se jeden z nich koná v Broumovském klášteře, Chrudimi anebo v Táboře. Velké velikonoční trhy budou takév Olomouci, Uherském Hradišti nebo v Ostravě.
 

Velikonoční akce od 29. března do 1. dubna

VelikonoceOd 29. března do 1. dubna 2024 vypuknou Velikonoce naplno. Zábavný program vás často přenese do časů dávno minulých. Na hradě Křivoklátu se budou od 29. do 31. března slavit Knížecí Velikonoce. Slavnosti tu zahájí knížecí rodina a těšit se můžete na kejklíře, koncerty a divadelní představení.

Na Valašsku přichází od 30. března do 1. dubna s tradičně bohatým třídenním velikonočním programem Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Areály muzea budou od soboty do pondělí otevřené denně vždy od 9 do 17 hodin a pro návštěvníky bude připraven velmi pestrý a zajímavý program. Hlavní část programů ve všech třech dnech se bude odehrávat v Dřevěném městečku. To bude po celý velikonoční víkend žít ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků. Program přibližující velikonoční obyčeje bude připraven po celé Velikonoce i ve skanzenu na Veselém kopci a od 28. do 31. března ve Vysokém Chlumci u Příbrami.

VelikonoceKaždý den včetně Velikonočního pondělí bude na zámku Valtice otevřen Hlavní prohlídkový okruh a zámecká prodejna suvenýrů, prohlídky zámku budou od 9:00, pak každých 30 minut a poslední prohlídka vychází v 16:00 hodin. Otevřeno bude mít i nedaleký Archeopark Pavlov, který pro návštěvníky připravil velikonoční hru. Na severu Čech přivítá návštěvníky zámek Lemberk. Inspirativní velikonoční výstavu méně tradičních kraslic a velikonoční výzdoby bude možné zhlédnout na zámku Opočno a jarní dekorace oživí i hrad Grabštejn. Zvyky a tradice nejen na Novohradsku představí jihočeské Nové Hrady. Velkolepá bude rytířská slavnost na hradě Okoři. Avšak pozor, koná se pouze v neděli 31. března.
Velikonoce na Hluboké

29. 3.28. 4.
Velikonoce na Hluboké

Velikonoce na Hluboké jsou různorodé, těšit se můžete na jarmark, na stezku obřích kraslic či na běh.

Velikonoční stezka s obřími kraslicemi v Hluboké nad Vltavou

29. 3.28. 4.
Velikonoční stezka s obřími kraslicemi v Hluboké nad Vltavou

Vydejte se na Velikonoční stezku za obřími kraslicemi do Hluboké nad Vltavou. Stezka bude přístupná až do poloviny května. Stezka za obřími kraslicemi povede i zámeckým parkem.

Knížecí Velikonoce na zámku Hradec nad Moravicí

28. 3.28. 4.
Knížecí Velikonoce na zámku Hradec nad Moravicí

Mimořádné prohlídky.

Další aktuality

Festival muzejních nocí 2024: Jaké zážitky nabídne?

Již 20. ročník Festivalu muzejních nocí bude probíhat ve dnech 17. května až 15. června 2024! Fenomén muzejních nocí, konající se již po řadu let ve velkých evropských metropolích, patří ke stálým prezentacím kulturního dědictví, který si návštěvníci velmi oblíbili. Muzea a galerie nabízejí ve večerních a nočních hodinách kromě prohlídek svých stálých expozic a výstav také řadu doprovodných i kulturních programů a stávají se místy mimořádných a nečekaných zážitků a setkávání. Festival navazuje na Mezinárodní den muzeí, který od roku 1977 každoročně připadá na 18. května.
Kultura

Svatý Vojtěch – český světec, jehož hlavu uvařili Prusové

Na 23. dubna připadá svátek svatého Vojtěcha, českého světce z rodu Slavníkovců, druhého pražského biskupa a v neposlední řadě mučedníka, který přišel o život ve východním Pobaltí. K tomuto dni, který připomíná Vojtěchovu mučednickou smrt, se váže řada jarních pranostik o předpokládaném vývoji počasí a úrodě.
Kultura

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?
Kultura

Jazz, česká jazzová scéna a tipy, kam se vypravit za jazzovou hudbou

Co mají společného Jaroslav Ježek, Louis Armstrong, Frank Zappa, Rudy Linka, Ondřej Pivec, Jamie Cullum, Suchý & Šlitr nebo Jiří Stivín? Je to jazzová hudba, hudební žánr, jehož počátky sahají až do Spojených států konce 19. století. Máte nápad, jak oslavit 30. dubna Mezinárodní den jazzu? Zkuste to s Kudy z nudy: ukážeme vám, kde najdete nejlepší jazzové kluby, festivaly a akce!
Kultura

Kalendář 2024: Jízdy králů, slavnosti a otevírání studánek aneb kde oslavíte letnice

Letnice či svatodušní svátky jsou zahalené tajemstvím; možná jste o nich už někdy slyšeli, ale v běžných kalendářích vyznačené nebývají. Přesto v řadě evropských zemí, namátkou v Německu, Rakousku, Maďarsku, Belgii, Lucembursku, Nizozemí, Švýcarsku, Norsku, Dánsku, na Islandu a v Řecku bývá Svatodušní pondělí volný den. Co se tedy skrývá za slovem letnice?
Kultura

Korálky, čípky nebo tabulka čokolády: tipy na muzea a expozice, kde si něco sami vyrobíte

Patříte k těm lidem, kteří mají radost z tvoření? Anebo hledáte interaktivní expozice, kde se nebudete nudit vy, ani vaše děti? Pro oba případy má Kudy z nudy řešení: vyzkoušejte muzea a návštěvnická centra, kde si během vaší návštěvy můžete vyzkoušet, jak se co dělá. Hotový výrobek si pak můžete odnést s sebou domů na památku.
Kultura

Od kolébky ke kočárku: nahlédněte do expozic dobových kočárků

Patříte k milovníkům nostalgie, kteří si rádi prohlížejí krásné dobové věci, které sloužily našim prababičkám? Pak pro vás máme skvělý tip na výlet: podívejte se do některé z expozic věnující se dětským kočárkům! Nevěřili byste, kolik rozmanitých exemplářů svého druhu objevíte. Kam se za nimi podíváte vám prozradí Kudy z nudy.
Kultura

Cesty za uměním: tipy, kam se vypravit za moderním i středověkým uměním a kde objevíte nejcennější umělecká díla

Každoročně 15. dubna slavíme Světový den umění. Připomínáme si tak 15. duben 1452, kdy se narodil italský malíř a renesanční všeuměl Leonardo da Vinci. S Kudy z nudy můžete celosvětovou oslavu umění, talentu a tvořivosti prožít v některé z mnoha galerií – stačí si vybrat, co vás zajímá, o zbytek se postaráme my.
Kultura