Úvod > Aktuality > Oslavte jaro v oživených expozicích rožnovského skanzenu
Památky

Oslavte jaro v oživených expozicích rožnovského skanzenu

  • Vydáno22. dubna 2022
Areál Dřevěného městečka a Valašské dědiny ve Valašském muzeu v přírodě, ale i celý Rožnov pod Radhoštěm ožívá v sezóně zajímavými akcemi. V průběhu jara se návštěvníci mohou těšit na klasické venkovské slavnosti a kratochvíle. V květnu to bude připomínka tradičních jarních prací, stavění a kácení máje, Slabikář řemesel a oslavu si zaslouží i celosvětový Den muzeí. Začátkem léta skanzen rozezní Ondrášova valaška a tajemství dávných rituálů poodhalí Svatojánský podvečer.

Jaro na dědině, Valašská zahrada a tradiční májka

stavění májeZačátek května, přesněji víkend od 6. do 8. 5. 2022 bude patřit Valašské zahradě, největším zahradnickým trhům v regionu Valašska. Kromě květin, dřevin a zahradnických potřeb potěší návštěvníkovo oko také zruční řemeslníci, kteří představí svůj um. Pod jejich rukama vzniknou výrobky ze dřeva, proutí, prodávat se budou kožešiny, šperky, přírodní kosmetika a další produkty. Vše doprovodí také lokální potraviny. Valašská zahrada se bude konat v Kempu Sport Pod Strání.

Na státní svátek 1. 5. se ve Valašském muzeu, Dřevěném městečku, připravuje stavění máje. Zvyk, který se v mnohých obcích po celém Česku dodržuje i dnes připomene přicházející jaro. Stejně jako kdysi i nyní je při májové zábavě odkorněný kmen stromu nadstavený ozdobeným zeleným vrškem smrku nebo borovice slavnostně vztyčen na návsi, kde zůstává stát až do svatodušních svátků. Kácení máje pak ve Valašském muzeu proběhne 29. 5., součástí bude lidová slavnost v podání souboru Zákopčan.
 
jaro na dědiněMilovníky starých časů našich prababiček potěší i „Jaro na dědině“. Den s ukázkami tradičních jarních prací ve venkovském prostředí se uskuteční 21. 5. Při májové procházce Valašskou dědinou se setkáte s hospodyněmi a hospodáři, kteří vám rádi otevřou chalupy, a vy budete moci přihlížet dříve běžným činnostem, jako je například stříhání ovcí, zpracování ovčí vlny, kutí koní, pletení košů, výroba provazů, opravy plotů či bělení prádla. V kuchyni se bude odstřeďovat mléko, stloukat máslo a zpracovávat tvaroh. Bača v kolibě z Černé hory vyrobí ovčí sýr. Hospodyně budou šít košile, plést i pracovat na zahrádce. V dalších chalupách a podsíncích potkáte zručné řemeslníky, např. košíkáře, kováře, a můžete se přiučit, jak se správně kuje kosa a která užitečná bylinka roste v našem okolí. 
 

Den muzeí i Slabikář řemesel

valašské muzeum v příroděMezinárodní den muzeí, který v letošním roce připadá na středu 18. 5., bude možné přivítat i ve Valašském muzeu, a to vstupným zdarma do všech areálů skanzenu – Dřevěného městečka, Valašské dědiny a Mlýnské doliny.
 
Se svými ratolestmi se do Rožnova vydejte 28. 5., kdy se ve Valašském muzeu koná Slabikář řemesel, pořad věnovaný dětem, které si chtějí vyzkoušet svoji zručnost. Malí i velcí návštěvníci muzea si budou moci vyzkoušet výrobu voskových svíček a vizovického pečiva, modelování z hlíny, tkaní na stávku, vybíjení do kůže, provaznictví, batikování, plstění vlny nebo zdobení perníčků. Nebudou chybět ani divadelní představení pro děti nebo lidové písně a tance. Žáci do 15 let mají vstup zdarma.
 

Léto začne Ondrášovou valaškou a svatojánskými rituály

svatojánský podvečerJedním z prvních letních folklórních pořadů bude v areálu Dřevěného městečka Ondrášova valaška. Během tří dnů od 10. do 12. 6. rozezní a roztančí Valašském muzeum v přírodě folklórní soubory od nás i ze Slovenska. Jedná se o přehlídku folklórních a uměleckých souborů, kterí nabídnou představení v podobě lidové hudby a tanců. Častým hostem je ve skanzenu například Vojenský umělecký soubor Ondráš, cimbálová muzika Soláň nebo cimbálová muzika FS Jánošíček.

Tajemství svatojánských rituálů přinese Svatojánský podvečer, pořad o tajemných jánských a slunovratových obyčejích. Bude se konat 24. 6. od 21:00 hodin a příchozí se dozvědí podrobnosti například o čaji z devatera kvítí, léčivých směsích ale i tradičních vatrách, svatojánské postýlce anebo o magické funkci kapradí.
Stavění máje v Rožnově pod Radhoštěm

1. 5.
Stavění máje v Rožnově pod Radhoštěm

Tradiční lidová májová slavnost konající se v areálu Valašské dědiny. Areály muzea jsou otevřeny od 9:00 do 16:00.

Ondrášova valaška

7. 6.9. 6.
Ondrášova valaška

Od pátku 7. 6. do neděle 9. 6. se mohou Rožnované i návštěvníci města těšit na bohatou folklorní nabídku. V areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě proběhne 5. ročník přehlídky uměleckých a folklorních souborů s názvem Ondrášova valaška.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm je časově vymezena přelomem 19. a 20. století. Spojení tradiční historické expozice na jedné straně a fungující úřad moderní poštovny patří k ojedinělým počinům v českém muzejnictví.

Pod ochranou svatého Josefa – stálá expozice v objektu Panské sýpky

Pod ochranou svatého Josefa – stálá expozice v objektu Panské sýpky

Výstava věnovaná historii tesařského řemesla v českých zemích.

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Stálá historicko-etnografická expozici s názvem Městečko pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí.

Další aktuality

Ve Velkých Karlovicích na léto 2024 chystají pravidelné kurzy pečení frgálů a pizzy

Valašsko, to je romantický kraj s přírodou, která vám nejprve vezme dech svou krásou, a pak vám vrátí potřebný klid. Také je to ale kraj slivovice, kyselice, frgálů, poškrabků a dalších krajových specialit. Resort Valachy ve Velkých Karlovicích pořádá pro milovníky pečení a krajových specialit už několik let pravidelné kurzy pečení frgálů. Mimo to se můžete přihlásit i na kurz pečení pizzy. Kurzy probíhají od května do konce srpna a je třeba zamluvit si je předem.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Jurkovičova rozhledna v Rožnově je již opět otevřená

Navštivte krásnou vyhlídku nad Rožnovem pod Radhoštěm – Jurkovičovu rozhlednu! Během dubnových víkendů je otevřená vždy v sobotu a neděli, a to od 10:00 do 16:00 hodin. Hlavní sezónu s denním provozem tu zahájí v květnu.
Zlínský kraj | Příroda

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky

Zámek Buchlovice opět ovládne Tulipománie

Zámek Buchlovice se těší na své návštěvníky! Zámecká zahrada je veřejnosti otevřena již od začátku března a interiéry zámku se poprvé otevřou o velikonočních svátcích. Právě na Velikonoce zámek připravil oblíbenou výstavu tulipánů – Tulipománie je určená všem milovníkům květin. Výstavu tvoří asi 1800 kusů tulipánů, k vidění je na 50 druhů tulipánů, včetně Rembrandtových oblíbených druhů. Akce potrvá od 28. března až do Velikonočního pondělí 1. dubna 2024.
Zlínský kraj | Památky

Luhačovické Sluneční lázně vás pozvou do muzea lázeňství i expozice luhačovických velikánů

Rozsáhlá rekonstrukce Slunečních lázní v Luhačovicích je po třech letech téměř hotová. V obnoveném areálu vzniká nejen muzeum lázeňství, ale také stálé expozice věnované Dušanu Jurkovičovi a Leoši Janáčkovi.
Zlínský kraj | Lázně a wellness

Užijte si Velikonoce na Valašsku s ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků

Malebnou oblast Valašska si většinou spojujeme s tradičními lidovými zvyky a bohatou folklorní tradicí. Připomenout si jejich význam a historii se přímo nabízí na Velikonoce v oblíbeném skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, který přiblíží sváteční i každodenní život generací našich předků. Při procházce Valašskou dědinou si připomenete velikonoční zvyky a tradice. Průvodci vám budou tetičky a strýčkové, kteří povypráví o významu svátků jara, naučí vás plést tatary či malovat kraslice. Krom toho, že okusíte tradiční velikonoční pokrmy, se dozvíte, co jsou rapače, jak připravit pučálku nebo k čemu sloužily muší ráje. Areály Valašského muzea v přírodě ožijí po celý velikonoční prodloužený víkend ukázkami tradičních velikonočních a jarních zvyků.
Zlínský kraj | Kultura

Reprezentační sály na Arcibiskupském zámku v Kroměříži voní jarními květinami a v Letním bytě zní hudba květin

Jaro už klepe na dveře a s ním přichází nová návštěvnická sezona na Arcibiskupském zámku v Kroměříži, kterou zde zahajují tradičně týden před Velikonocemi. Jako každé jaro i letos připravili na zámku unikátní květinovou výzdobu reprezentačních sálů. Velké sály provoní jarní květiny, letní byt arcibiskupa se nakrátko promění v hudební salonek a symbolicky se rozezní tóny stylizovaných květinových hudebních nástrojů. Zámeckou Květnici jara doprovodí výstava sochaře Jiřího Netíka a nejmenší návštěvníci jsou zváni do tvořivé dílničky.
Zlínský kraj | Kultura

Lačnovské louky opět pokrývají květy šafránu!

Valašské louky v okolí obce Lačnov na Hornolidečsku právě nyní krásně kvetou. Očekává se, že fialovo-bílý koberec drobných kvítků vzácného šafránu bělokvětého pokryje zdejší stráně koncem tohoto týdne nebo na samém začátku dubna 2024. Tato přísně chráněná květinka zde každoročně vykvétá v hojném počtu – jedná se o nejbohatší naleziště této exotické rostlinky v České republice. Jedním z důkazů nástupu nejkrásnějšího ročního období jsou šafránem poseté louky v Lačnově a v jeho okolí – např. na Sucháčkových pasekách.
Zlínský kraj | Příroda