Úvod > Aktuality > Oslavte jaro v oživených expozicích rožnovského skanzenu
Oslavte jaro v oživených expozicích rožnovského skanzenu
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Oslavte jaro v oživených expozicích rožnovského skanzenu

  • Vydáno22. dubna 2022
Areál Dřevěného městečka a Valašské dědiny ve Valašském muzeu v přírodě, ale i celý Rožnov pod Radhoštěm ožívá v sezóně zajímavými akcemi. V průběhu jara se návštěvníci mohou těšit na klasické venkovské slavnosti a kratochvíle. V květnu to bude připomínka tradičních jarních prací, stavění a kácení máje, Slabikář řemesel a oslavu si zaslouží i celosvětový Den muzeí. Začátkem léta skanzen rozezní Ondrášova valaška a tajemství dávných rituálů poodhalí Svatojánský podvečer.

Jaro na dědině, Valašská zahrada a tradiční májka

stavění májeZačátek května, přesněji víkend od 6. do 8. 5. 2022 bude patřit Valašské zahradě, největším zahradnickým trhům v regionu Valašska. Kromě květin, dřevin a zahradnických potřeb potěší návštěvníkovo oko také zruční řemeslníci, kteří představí svůj um. Pod jejich rukama vzniknou výrobky ze dřeva, proutí, prodávat se budou kožešiny, šperky, přírodní kosmetika a další produkty. Vše doprovodí také lokální potraviny. Valašská zahrada se bude konat v Kempu Sport Pod Strání.

Na státní svátek 1. 5. se ve Valašském muzeu, Dřevěném městečku, připravuje stavění máje. Zvyk, který se v mnohých obcích po celém Česku dodržuje i dnes připomene přicházející jaro. Stejně jako kdysi i nyní je při májové zábavě odkorněný kmen stromu nadstavený ozdobeným zeleným vrškem smrku nebo borovice slavnostně vztyčen na návsi, kde zůstává stát až do svatodušních svátků. Kácení máje pak ve Valašském muzeu proběhne 29. 5., součástí bude lidová slavnost v podání souboru Zákopčan.
 
jaro na dědiněMilovníky starých časů našich prababiček potěší i „Jaro na dědině“. Den s ukázkami tradičních jarních prací ve venkovském prostředí se uskuteční 21. 5. Při májové procházce Valašskou dědinou se setkáte s hospodyněmi a hospodáři, kteří vám rádi otevřou chalupy, a vy budete moci přihlížet dříve běžným činnostem, jako je například stříhání ovcí, zpracování ovčí vlny, kutí koní, pletení košů, výroba provazů, opravy plotů či bělení prádla. V kuchyni se bude odstřeďovat mléko, stloukat máslo a zpracovávat tvaroh. Bača v kolibě z Černé hory vyrobí ovčí sýr. Hospodyně budou šít košile, plést i pracovat na zahrádce. V dalších chalupách a podsíncích potkáte zručné řemeslníky, např. košíkáře, kováře, a můžete se přiučit, jak se správně kuje kosa a která užitečná bylinka roste v našem okolí. 
 

Den muzeí i Slabikář řemesel

valašské muzeum v příroděMezinárodní den muzeí, který v letošním roce připadá na středu 18. 5., bude možné přivítat i ve Valašském muzeu, a to vstupným zdarma do všech areálů skanzenu – Dřevěného městečka, Valašské dědiny a Mlýnské doliny.
 
Se svými ratolestmi se do Rožnova vydejte 28. 5., kdy se ve Valašském muzeu koná Slabikář řemesel, pořad věnovaný dětem, které si chtějí vyzkoušet svoji zručnost. Malí i velcí návštěvníci muzea si budou moci vyzkoušet výrobu voskových svíček a vizovického pečiva, modelování z hlíny, tkaní na stávku, vybíjení do kůže, provaznictví, batikování, plstění vlny nebo zdobení perníčků. Nebudou chybět ani divadelní představení pro děti nebo lidové písně a tance. Žáci do 15 let mají vstup zdarma.
 

Léto začne Ondrášovou valaškou a svatojánskými rituály

svatojánský podvečerJedním z prvních letních folklórních pořadů bude v areálu Dřevěného městečka Ondrášova valaška. Během tří dnů od 10. do 12. 6. rozezní a roztančí Valašském muzeum v přírodě folklórní soubory od nás i ze Slovenska. Jedná se o přehlídku folklórních a uměleckých souborů, kterí nabídnou představení v podobě lidové hudby a tanců. Častým hostem je ve skanzenu například Vojenský umělecký soubor Ondráš, cimbálová muzika Soláň nebo cimbálová muzika FS Jánošíček.

Tajemství svatojánských rituálů přinese Svatojánský podvečer, pořad o tajemných jánských a slunovratových obyčejích. Bude se konat 24. 6. od 21:00 hodin a příchozí se dozvědí podrobnosti například o čaji z devatera kvítí, léčivých směsích ale i tradičních vatrách, svatojánské postýlce anebo o magické funkci kapradí.
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm je časově vymezena přelomem 19. a 20. století. Spojení tradiční historické expozice na jedné straně a fungující úřad moderní poštovny patří k ojedinělým počinům v českém muzejnictví.

Pod ochranou svatého Josefa – stálá expozice v objektu Panské sýpky

Pod ochranou svatého Josefa – stálá expozice v objektu Panské sýpky

Výstava věnovaná historii tesařského řemesla v českých zemích.

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Stálá historicko-etnografická expozici s názvem Městečko pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí.

Další aktuality