Úvod > Aktuality > Oslavte jaro v oživených expozicích rožnovského skanzenu
Památky

Oslavte jaro v oživených expozicích rožnovského skanzenu

  • Vydáno22. dubna 2022
Areál Dřevěného městečka a Valašské dědiny ve Valašském muzeu v přírodě, ale i celý Rožnov pod Radhoštěm ožívá v sezóně zajímavými akcemi. V průběhu jara se návštěvníci mohou těšit na klasické venkovské slavnosti a kratochvíle. V květnu to bude připomínka tradičních jarních prací, stavění a kácení máje, Slabikář řemesel a oslavu si zaslouží i celosvětový Den muzeí. Začátkem léta skanzen rozezní Ondrášova valaška a tajemství dávných rituálů poodhalí Svatojánský podvečer.

Jaro na dědině, Valašská zahrada a tradiční májka

stavění májeZačátek května, přesněji víkend od 6. do 8. 5. 2022 bude patřit Valašské zahradě, největším zahradnickým trhům v regionu Valašska. Kromě květin, dřevin a zahradnických potřeb potěší návštěvníkovo oko také zruční řemeslníci, kteří představí svůj um. Pod jejich rukama vzniknou výrobky ze dřeva, proutí, prodávat se budou kožešiny, šperky, přírodní kosmetika a další produkty. Vše doprovodí také lokální potraviny. Valašská zahrada se bude konat v Kempu Sport Pod Strání.

Na státní svátek 1. 5. se ve Valašském muzeu, Dřevěném městečku, připravuje stavění máje. Zvyk, který se v mnohých obcích po celém Česku dodržuje i dnes připomene přicházející jaro. Stejně jako kdysi i nyní je při májové zábavě odkorněný kmen stromu nadstavený ozdobeným zeleným vrškem smrku nebo borovice slavnostně vztyčen na návsi, kde zůstává stát až do svatodušních svátků. Kácení máje pak ve Valašském muzeu proběhne 29. 5., součástí bude lidová slavnost v podání souboru Zákopčan.
 
jaro na dědiněMilovníky starých časů našich prababiček potěší i „Jaro na dědině“. Den s ukázkami tradičních jarních prací ve venkovském prostředí se uskuteční 21. 5. Při májové procházce Valašskou dědinou se setkáte s hospodyněmi a hospodáři, kteří vám rádi otevřou chalupy, a vy budete moci přihlížet dříve běžným činnostem, jako je například stříhání ovcí, zpracování ovčí vlny, kutí koní, pletení košů, výroba provazů, opravy plotů či bělení prádla. V kuchyni se bude odstřeďovat mléko, stloukat máslo a zpracovávat tvaroh. Bača v kolibě z Černé hory vyrobí ovčí sýr. Hospodyně budou šít košile, plést i pracovat na zahrádce. V dalších chalupách a podsíncích potkáte zručné řemeslníky, např. košíkáře, kováře, a můžete se přiučit, jak se správně kuje kosa a která užitečná bylinka roste v našem okolí. 
 

Den muzeí i Slabikář řemesel

valašské muzeum v příroděMezinárodní den muzeí, který v letošním roce připadá na středu 18. 5., bude možné přivítat i ve Valašském muzeu, a to vstupným zdarma do všech areálů skanzenu – Dřevěného městečka, Valašské dědiny a Mlýnské doliny.
 
Se svými ratolestmi se do Rožnova vydejte 28. 5., kdy se ve Valašském muzeu koná Slabikář řemesel, pořad věnovaný dětem, které si chtějí vyzkoušet svoji zručnost. Malí i velcí návštěvníci muzea si budou moci vyzkoušet výrobu voskových svíček a vizovického pečiva, modelování z hlíny, tkaní na stávku, vybíjení do kůže, provaznictví, batikování, plstění vlny nebo zdobení perníčků. Nebudou chybět ani divadelní představení pro děti nebo lidové písně a tance. Žáci do 15 let mají vstup zdarma.
 

Léto začne Ondrášovou valaškou a svatojánskými rituály

svatojánský podvečerJedním z prvních letních folklórních pořadů bude v areálu Dřevěného městečka Ondrášova valaška. Během tří dnů od 10. do 12. 6. rozezní a roztančí Valašském muzeum v přírodě folklórní soubory od nás i ze Slovenska. Jedná se o přehlídku folklórních a uměleckých souborů, kterí nabídnou představení v podobě lidové hudby a tanců. Častým hostem je ve skanzenu například Vojenský umělecký soubor Ondráš, cimbálová muzika Soláň nebo cimbálová muzika FS Jánošíček.

Tajemství svatojánských rituálů přinese Svatojánský podvečer, pořad o tajemných jánských a slunovratových obyčejích. Bude se konat 24. 6. od 21:00 hodin a příchozí se dozvědí podrobnosti například o čaji z devatera kvítí, léčivých směsích ale i tradičních vatrách, svatojánské postýlce anebo o magické funkci kapradí.
Stavění máje v Rožnově pod Radhoštěm

1.5.
Stavění máje v Rožnově pod Radhoštěm

Tradiční lidová májová slavnost konající se v areálu Dřevěného městečka muzea. Areály muzea jsou otevřeny od 9:00 do 16:00.

Ondrášova valaška

7.6.
9.6.
Ondrášova valaška

Od pátku 7. 6. do neděle 9. 6. se mohou Rožnované i návštěvníci města těšit na bohatou folklorní nabídku. V areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě proběhne 5. ročník přehlídky uměleckých a folklorních souborů s názvem Ondrášova valaška.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm

Expozice poštovního úřadu v areálu Dřevěného městečka Valašského muzea v Rožnově pod Radhoštěm je časově vymezena přelomem 19. a 20. století. Spojení tradiční historické expozice na jedné straně a fungující úřad moderní poštovny patří k ojedinělým počinům v českém muzejnictví.

Pod ochranou svatého Josefa – stálá expozice v objektu Panské sýpky

Pod ochranou svatého Josefa – stálá expozice v objektu Panské sýpky

Výstava věnovaná historii tesařského řemesla v českých zemích.

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Městečko pod Radhoštěm – pohled do historie

Stálá historicko-etnografická expozici s názvem Městečko pod Radhoštěm ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Přibližuje na modelových situacích z dějin Rožnova pod Radhoštěm historii i běžný život východomoravského městečka v průběhu více než sedmi staletí.

Další aktuality

Užijte si jarní prázdniny v Zoo Zlín

Pro všechny návštěvníky, kteří během jarních prázdnin zavítají do zlínské zoologické zahrady, nabízí zoo speciální prázdninový program. Děti i dospělí se tak mohou těšit na komentované krmení u vybraných expozic zvířat a milovníky přírody jistě potěší i právě kvetoucí první jarní květinky.
Zlínský kraj | Příroda

Poznejte národní kulturní památky Zlínského kraje

Poznejte unikátní památky Zlínského kraje, které jsou zapsány na seznamu národních kulturních památek. Kromě zámků a církevních památek je na něm i Valašské muzeum v přírodě a několik fojtství. V každé roční době jsou krásné Pustevny, za návštěvu ale stojí i nedávno zrekonstruovaný Památník Ploština nebo barokní hřbitov ve Střílkách.
Zlínský kraj | Památky

Užijte si rodinnou zábavu za jakéhokoli počasí v Dětském světě na výstavišti v Kroměříži

Nebaví vás jen sedět doma a chcete mít zážitky, na které jen tak nezapomenete? Vyrazte do Dětského světa v Kroměříži plného atrakcí. Bavit se zde budou malí i velcí. Vychutnejte si návštěvu unikátního zábavního parku, který vám nabízí zábavu pro celou rodinu, a to za jakéhokoliv počasí.
Zlínský kraj | Zážitky

Fašankové obchůzky ve Strání, prohlídky sklárny a další fašankové oslavy na Moravě

Masopust, fašank, fašinek, ostatky, končiny, bláznivé dny nebo voračky – to všechno jsou jména pro stejný svátek, jehož čas přichází během února. A pokud chcete vidět oslavy jako za starých časů, doporučíme vám akci, která se od těch ostatních v lecčems liší: Fašankový festival ve Strání a další fašankové oslavy na Slovácku a východní Moravě. Letos se zde bude hlavní program konat v sobotu 10. února 2024.
Zlínský kraj | Památky

Jarní prázdniny 2024: tipy pro týden 19. – 25. února

Třetí týden jarních prázdnin v období od 19. až 25. února 2024 začne pro děti z Kroměříže, Uherského Hradiště, Vsetína, Zlína, ale také budou mít volno žáci a studenti z okresů Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice a Nový Jičín. Užít si prázdninové dny mohou děti například v aquaparcích, Zoo Zlín, na pražském letišti a v nejrůznějších zábavních expozicích.
Zlínský kraj | Zážitky

Masopust ve skanzenu v Rožnově propukne v sobotu

V sobotu 3. 2. 2024 se od 9:00 do 16:00 uskuteční v prostorách Dřevěného městečka Valašského muzea v přírodě tradiční masopustní program. Návštěvníci se mohou těšit na tradiční masopustní obchůzky z obce Francova Lhota a folklorního souboru Beskyd ze Zubří. Rožnovský soubor Javořina představí Hru o svaté Dorotě. Po celý den bude hrát dechová hudba Galička a v Billově domě hospodyně nasmaží „boží milosti“. Na závěr programu vystoupí sbor dobrovolných hasičů z Francovy Lhoty s pásmem pochovávání basy
Zlínský kraj | Zážitky

Skleníky Květné zahrady v Kroměříži opět rozkvetly kaméliemi, přijďte se podívat!

Ve sklenících v Květné zahradě, která figuruje na seznamu památek UNESCO, opět po roce vykvetly vzácné kamélie. Od soboty 3. února 2024 bude probíhat tradiční výstava kamélií, letos s podtitulem „Belle Élégance Le Parfum“. Půvabné rostlinky se staly součástí expozic ve Velkém a Palmovém skleníku. V Kroměříži zkušení zahradníci pěstují na čtyři desítky exemplářů, které jsou staré více než sto let.
Zlínský kraj | Památky

Lešetínský fašank ovládne v sobotu Zlín

Masopusty a fašanky nemusí být jen záležitostí menších měst, vesnic či skanzenů. Svou tradiční slavnost má i Zlín, kde se masopust tradičně koná v ulici Lešetín, známé svou takřka starosvětskou atmosférou. Letošní fašank se koná už tuto sobotu, 3. února 2024. Akce se koná na ulicích Lešetín I, Lešetín II a Kvítková.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika