!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Oslavte Nový rok v tichu Bolfánku, nejromantičtějšího místa v jihozápadních Čechách
Oslavte Nový rok v tichu Bolfánku, nejromantičtějšího místa v jihozápadních Čechách
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Oslavte Nový rok v tichu Bolfánku, nejromantičtějšího místa v jihozápadních Čechách

  • Vydáno30. prosince 2021
Chcete přivítat Nový rok 2022 daleko od stresu města, bez hluku z petard, bez davů lidí, bez oblohy zjizvené raketami a světlicemi? Vydejte se na rozhlednu Bolfánek nad Chudenicemi nedaleko Klatov. Tajuplné místo vás okouzlí pohádkovou atmosférou a zajímavým okolím.
Občanské sdružení Otisk pořádá novoroční výstup na Bolfánek 1. ledna 2022 od 13 do 15:30 hodin. Ve stánkovém prodeji v amfiteátru pod rozhlednou si budete moci zakoupit horké nápoje pro zahřátí, špekáček či klobásku k opečení na připravených ohništích, případně si dát čočkovou polévku, aby se vás po celý rok držely peníze.
 
Bolfánek ale zařaďte do své cestovní mapy kdykoliv, nejen na Silvestra a na Nový rok. Je to jedno z nejromantičtějších míst v celém Česku, místo, kterému navíc sluší zvláště počasí mlhavé, vlhké, syrové, počasí podzimní a zimní, protože právě tehdy nejvíce vyniknou kontury zříceniny kostela a okolní statný listnatý les získá na tajemnosti. Blízkost syrové Šumavy, zdejší relativně vyšší vlhkost a větrnost romantickým náladám přímo přejí. 

Stejně ale jako nevíme, zda byla dříve slepice, nebo vejce, nevíme ani, zda na počátku byla romantická aura kolem vrchu Ždár (583 m.nm.), na němž rozhledna Bolfánek stojí, která ovlivnila dva významné autory, nebo oni ovlivnili svým romantismem a zamyšleností naše vnímání tohoto místa.

Dole v Chudenicích se narodil 25. září 1868 Jaroslav Kvapil, dramatik, spisovatel, básník a především autor libreta nejromantičtější světové opery Rusalka, tak geniálně zhudebněné Antonínem Dvořákem. Tím druhým mužem je básník Ladislav Stehlík, který na svých cestách po jihozápadních Čechách navštívil i Chudenice a který o zdejším kraji psal ve své slavné trilogii Země zamyšlená.
 
V každém případě, až budete v zimě stoupat po polorozpadlých jezdeckých schodech od chudenického zámku Lázeň, postaveného v empírovém stylu a patřícího šlechtickému rodu Černínů, nahoru k rozhledně, neubráníte se pocitům tesknosti a zamyšlenosti, protože až se před vámi pomalu vyrýsují kontury kostelní věže, zůstanete stát údivem.


Tajuplné okolí rozhledny: Americká zahrada, jezírka i hlídací psi

Možná budete mít pocit, že jste se ocitli v Anglii nebo Skotsku, v zemích známých svými pietně udržovanými ruinami kdysi katolických chrámů a klášterů. Pomalu obejděte Bolfánek, vnímejte jeho tvary, stejně jako obrysy zdejších oblých skal a pokroucené tvary zdejších statných dubů a buků.

Nebojte se vzít s sebou i děti: díky rodišti Jaroslava Kvapila je kolem zbytků  kostela rozmístěno několik naučných zastavení, které milou formou přibližují děj opery Rusalka. Najdete zde povídání o měsíčku, o tajemném lese, skrýš ježibaby, vodníkovo jezírko a další místa. Schody ke kostelu stráží navíc dva tajemní hlídači vytvoření z masívního dřeva.

Pokud vám bude zima, nebojte se, na Bolfánku je hostinec a penzion Na Poustevně. Ubytování je v tomto tichém a romantickém místě celoroční, ale hospoda je sezónní. Na Silvestra a Nový rok má ale otevřeno a kromě horkého čaje můžete ochutnat i pivo z malého chudenického pivovárku.
 
Okolí Bolfánku toho nabízí samozřejmě více, ale návštěvu proslulého dendrologického parku zvaného Americká zahrada, Kvapilových jezírek, zámeckého parku nebo samotných Chudenic si naplánujte spíše na jaro nebo léto.
 

A proč se vlastně Bolfánek jmenuje Bolfánek?

Vše souvisí s osobou svatého Wolfganga, který byl biskupem v bavorském Řezně a dle pověsti vysvětil v roce 973 v Praze prvního českého biskupa Dětmara. Při cestě z Prahy zpět do Řezna procházel přes Chudenicko, kde požehnal místnímu lidu na kopci Ždár, kde údajně i přespal. Z Wolfganga se během let stal Volfánek a z něj Bolfánek. Úcta a láska zdejších obyvatel k tomuto místu zůstává však neměnná po celá staletí.
Americká zahrada u Chudenic

Americká zahrada u Chudenic

Pod jménem Americká zahrada je arboretum známé od roku 1844 a díky své zachovalosti, stáří a některým druhům zajímavých dřevin se jedná o jednu z nejvýznamnějších památek svého druhu u nás.

Rozhledna Bolfánek u Chudenic

Rozhledna Bolfánek u Chudenic

Rozhledna Bolfánek se vypíná nad městečkem Chudenice. To je známé především pro své dva zámky (Nový a Starý), sídla rodu Černínů a také jaké místo kde působil Josef Dobrovský.

Rozhledna sv. Markéty u Dlažova

Rozhledna sv. Markéty u Dlažova

Rozhledna sv. Markéty u obce Dlažov mezi Klatovy a Kdyní se tyčí do výšky 25 metrů a nabízí pohled na Domažlicko, Klatovsko i na vrcholky Šumavy. Dřevěná konstrukce rozhledny je postavena na kamenném soklu. Vyhlídková plošina je ve výšce 19,2 metru a vede na ni 94 schodů.

Naučná stezka Žďár u Chudenic

Naučná stezka Žďár u Chudenic

Pět kilometrů dlouhá naučná stezka Žďár vás provede půvabnou lokalitou kolem vrchu stejného jména a klidným prostředím zdejšího lesoparku. Na patnácti zastaveních se dozvíte zajímavosti o zdejší fauně a flóře. Trasa vede po upravených cestách, nenáročným terénem.