Úvod > Aktuality > Oslavte mezinárodní den ledních medvědů v pražské zoo!
Oslavte mezinárodní den ledních medvědů v pražské zoo!
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Oslavte mezinárodní den ledních medvědů v pražské zoo!

  • Vydáno26. února 2022
Medvědi ze Zoo Praha budou slavit svátek. Svůj mezinárodní den mají 27. února, který letos připadá na poslední únorovou neděli. Návštěvníci se v tento den mohou těšit na komentované setkání u ledních medvědů, kteří obdrží speciální enrichment.
Lední medvědOslavte 27. února v Zoo Praha den věnovaný ohroženému medvědovi lednímu. Na poslední únorovou neděli připadá Mezinárodní den ledních medvědů. Na jejich ohrožení upozorní zoo bohatým programem pro veřejnost. Návštěvníci se mohou těšit na komentovaná setkání u zdejšího medvědího páru Toma a Berty, který navíc v 11:00 hodin obdrží jako dárek speciální enrichment. Samec Tom tvoří s Bertou sehranou dvojku. Tom je navíc suverénní, činorodý a nesmírně vynalézavý. Rád se navíc před návštěvníky předvádí.

Medvěd lední je se svou hmotností až 800 kg a kohoutkovou výškou až 160 cm považován za největší šelmu. Zároveň je nejmasožravější z medvědů a žije v nejdrsnějších podmínkách. Tento druh žije především v oblastech arktického mořského ledovce, tzn. na zamrzlém moři severní polokoule.

polární medvědNa přilehlou pevninu se stahuje především v létě, kdy ledovec taje (pokud ovšem před táním neustoupí na sever, do oblastí trvale zamrzlého moře), a období pobytu na pevnině je pro něj časem nouze. Jeho hlavní kořistí jsou tuleni, které přepadává, když odpočívají na ledových krách nebo ve chvíli, kdy se vynoří u otvoru v ledu, aby se nadechli. Na pevnině loví mořské ptáky, pojídá ryby, chaluhy a zdechliny. Často se stává, že medvědům začne doslova tát půda pod nohama a šelmy jsou nuceny plavat volným mořem ve snaze najít trvalejší led. Medvědi lední jsou sice skvělí plavci (a dovedou dokonce lovit pod vodou), ale přeplavat na volném moři více než 40 km (a někdy dokonce i stovky kilometrů) je i pro ně obrovská zátěž.

Mezinárodní den ledních medvědů vyhlásila Polar Bears International – přední světová organizace zasazující se o záchranu ledních medvědů a Arktidy. Nadměrné používání energií a přírodních zdrojů ohrožuje přírodu celé planety. Extrémní množství produkovaného odpadu, plýtvání pitnou vodou a elektřinou, zbytečné cesty automobily, dovoz potravin z dalekých krajin, nadměrný rybolov... všechny tyto činnosti spojené s každodenní rutinou ovlivňují nejen přírodu kolem nás ale na celé Zemi.
Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.