Úvod > Aktuality > Oslavte mezinárodní den ledních medvědů v některé zoo
Příroda

Oslavte mezinárodní den ledních medvědů v některé zoo

Medvědi budou slavit svátek! 27. únor je Mezinárodní den ledních medvědů, který připomíná, že je tato šelma na seznamu ohrožených druhů. Lední medvědi jsou typickými obyvateli severní polární oblasti. Jejich hlavní zdroj potravy tvoří tuleni, ale v období nedostatku potravy dokážou hladovět i několik měsíců. Ztráta životního prostředí v důsledku oteplování je pro ně největší současnou hrozbou. Lední medvědi jsou největšími žijícími predátory na zemi a vyskytují se především v Grónsku, na severním pobřeží Severní Ameriky a Asie.
Lední medvědMedvěd lední je se svou hmotností až 800 kg a kohoutkovou výškou až 160 cm považován za největší šelmu. Zároveň je nejmasožravější z medvědů a žije v nejdrsnějších podmínkách. Tento druh žije především v oblastech arktického mořského ledovce, tzn. na zamrzlém moři severní polokoule.

polární medvědNa přilehlou pevninu se stahuje především v létě, kdy ledovec taje (pokud ovšem před táním neustoupí na sever, do oblastí trvale zamrzlého moře), a období pobytu na pevnině je pro něj časem nouze. Jeho hlavní kořistí jsou tuleni, které přepadává, když odpočívají na ledových krách nebo ve chvíli, kdy se vynoří u otvoru v ledu, aby se nadechli. Na pevnině loví mořské ptáky, pojídá ryby, chaluhy a zdechliny. Často se stává, že medvědům začne doslova tát půda pod nohama a šelmy jsou nuceny plavat volným mořem ve snaze najít trvalejší led. Medvědi lední jsou sice skvělí plavci (a dovedou dokonce lovit pod vodou), ale přeplavat na volném moři více než 40 km (a někdy dokonce i stovky kilometrů) je i pro ně obrovská zátěž.

Mezinárodní den ledních medvědů vyhlásila Polar Bears International – přední světová organizace zasazující se o záchranu ledních medvědů a Arktidy. Nadměrné používání energií a přírodních zdrojů ohrožuje přírodu celé planety. Extrémní množství produkovaného odpadu, plýtvání pitnou vodou a elektřinou, zbytečné cesty automobily, dovoz potravin z dalekých krajin, nadměrný rybolov... všechny tyto činnosti spojené s každodenní rutinou ovlivňují nejen přírodu kolem nás ale na celé Zemi.
Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 15 pavilonů, 150 expozic, 4 restaurace, 10 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Chrámové náměstí, Sibiř nebo Vlčí rokle: Teplické skalní město nabízí úchvatnou podívanou

Chrámové náměstí, Sibiř nebo Vlčí rokle: Teplické skalní město nabízí úchvatnou podívanou

Pokud hledáte ideální tip na hezkou procházku v přírodě, poradíme vám, kde vám bude zaručeně dobře a zároveň vás uchvátí nádherné okolní scenérie. Řeč je o Teplických skalách u Teplic nad Metují, kde v údolí Skalního potoka najdete Sibiř, Ozvěnu, Chrámové náměstí i Ledního medvěda.

Zoo Praha láká k návštěvě i během zimy

Zoo Praha láká k návštěvě i během zimy

Novozélandské papoušky, slůňata, vlky nebo plameňáky – nejen tyto zvířata mohou návštěvníci stále pozorovat ve venkovních výbězích pražské zoo. Velké části z nich se totiž zazimování netýká a k vidění jsou venku i během zimních měsíců.

Zvířátka v zimě nespí, oslavte advent i Vánoce v zoologických zahradách

Zvířátka v zimě nespí, oslavte advent i Vánoce v zoologických zahradách

Vymýšlíte dětem netradiční oslavu svatého Mikuláše nebo zábavu na období adventu a Vánoc? Vezměte je do zoo! Program je nabitý večerními prohlídkami, vánočními dílničkami a krásná je také speciální světelná výzdoba. Portál Kudy z nudy vám přináší adventní nadílku napříč zoologickými zahradami po celé České republice.

Unikátní expozice zoologických zahrad lákají k návštěvě i v zimě

Unikátní expozice zoologických zahrad lákají k návštěvě i v zimě

Nechte se zlákat unikátními expozicemi některých z našich zoologických zahrad a vydejte se na cestu za dobrodružstvím a poznáním. Dnes vám nabídneme informace o unikátech, se kterými se můžete v našich zoologických zahradách potkat. Uvidíte, že i zimní počasí je příhodný k výletům do zoo!

Zima v Beskydech: ledové sochy, zasněžený skanzen a nová stezka v korunách stromů

Zima v Beskydech: ledové sochy, zasněžený skanzen a nová stezka v korunách stromů

Proč zamířit do Beskyd koncem ldna? Protože v horském sedle Pustevny jsou už naposled k vidění fantastické ledové sochy – nasvícená reprezentativní díla, ledový trůn, sochy ze sněhu a další kousky, určené například pro focení selfies. Kromě toho vás pozveme na procházku zimním skanzenem, zastavíme se v několika beskydských lyžařských areálech a vystoupáme na vyhlídkovou stezku Valaška v korunách stromů.

#světovéČesko a zoo Praha: jedna z nejlepších zoologických zahrad na světě

#světovéČesko a zoo Praha: jedna z nejlepších zoologických zahrad na světě

Prestižní cestovatelský server TripAdvisor.com každý rok sestavuje žebříček nejoblíbenějších zoologických zahrad světa. Vedle největších světových zahrad jako jsou San Diego Zoo či St Louis Zoo, španělský Loro Parque na ostrově Tenerife a zoo v Singapuru pravidelně boduje i zoo Praha. O celosvětovou popularitu tak má postaráno!

Další aktuality

Na pražském Výstavišti budou o víkendu vánoční hrnčířské a řemeslné trhy

Již devatenáctiletou tradici mají vyhlášené, vánoční hrnčířské a řemeslné trhy na Výstavišti v Praze 7, v Holešovicích. I letos se na setkání s vámi těší ve dnech 2. a 3. prosince na 130 uměleckých řemeslníků, kteří se do Prahy sjedou z různých krajů republiky, i ze zahraničí, aby vám představili bohatou nabídku na vkusné a hodnotné dárky. Jako každý rok zde najdete výběr těch nejlepších, tradičních, ale i nevšedních řemesel, inspiraci a předvánoční pohodu.
Praha | Kultura

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.12. – 3.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, Vánoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze, Mikulášské jízdy Prahou a okolím – Čertohráček, Vánoční trhy na Václavském náměstí v Praze, Advent na Hamousově statku. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Vánoční trhy v Praze vrátí do centra sváteční pohodu a zvyky

Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí, které jsou největšími trhy v České republice, začnou už v sobotu 2. prosince. Svým návštěvníkům nabídnou pochutiny zejména z českých zdrojů, především pak svařené víno z ryze moravských hroznů odrůdy svatovavřinecké a české klobásy. Ve stáncích nebudou chybět vánoční ozdoby z dílen z celé země a atmosféru doladí tradiční zvyky a pestrý program. Vánoční trhy, které potrvají do 6. ledna 2024, se zaměří na ekologii. Ozdoby na stromě vyrobí dekoratéři z recyklovaného materiálu, návštěvníci budou konzumovat z plně rozložitelných kelímků, příborů a brček a objeví se také sběrače na kelímky.
Praha | Zážitky

Užijte si Vánoční trhy v centru i na okraji Prahy

Oblíbené vánoční trhy v Praze zvou všechny milovníky Vánoc a pohodové atmosféry a vánočních vůní na šálek svařeného vína, horké čokolády, velký výběr dekorací a dárečků, které si zde můžete po celou dobu adventu pořídit. Radost vám udělají nazdobené stromky, rozzářené ozdoby a kulturní program. Některé vánoční trhy v Praze začaly již minulý týden, ty větší se otevřou nyní a potrvají mnohdy až do 6. ledna 2024.
Praha | Zážitky

Chystáte se na výlet do Prahy? Tipy na nejoblíbenější turistické cíle v hlavním městě

Praha je jedním z nejkrásnějších historických měst světa, místo, kde se střetává moderní kultura s historií. Starobylost a malebná krása stověžaté Prahy láká návštěvníky ze všech koutů světa. Objevte Staré Město, Nové Město, Hradčany, Josefov, Kampu, Malou Stranu i další místa. Vybrali jsme pro vás spoustu báječných tipů na výlet, které byste měli v Praze navštívit.
Praha | Památky

Kam v Praze za kulturou? Tipy na návštěvu pražských divadel

Hlavní město nabízí dostatek zábavy v kteroukoliv roční dobu. Pokud patříte k milovníkům divadelních představení, nechte se inspirovat našimi tipy a vyražte za známými herci do velkých i komorních divadel, kde je zaručena osobitá atmosféra prosycená přímým kontaktem se samotnými herci. Navíc v řadě divadel se s nimi můžete sejít po představení v divadelní kavárně. Neseďte doma a užijte si jedinečný kulturní zážitek!
Praha | Kultura

Kam vyrazit s dětmi na Mikuláše? Přinášíme přehled akcí v Praze i mimo ni

Marně byste v Česku hledali město, které nepořádá mikulášský program. Svátek svatého Mikuláše letos připadá na úterý 5. prosince, oslavy se konají na náměstích, na hradech i zámcích, ale i ve vlaku a tajemném podzemí. Připravili jsme pro vás přehled zajímavých tematických akcí na které můžete vyrazit.
Praha | Zážitky

Užijte si lední bruslení v Praze!

Kudy z nudy vám i v zimní sezóně 2023/24 přináší tipy, kde si v Praze zabruslit na oblíbených i nových venkovních kluzištích nebo na krytých stadionech. Vezměte si brusle a vzhůru na led! Pokud vlastní vybavení nemáte, nevadí. Na většině pražských kluzišť si brusle můžete půjčit anebo si své vlastní nechat perfektně nabrousit.
Praha | Zimní sporty