Úvod > Aktuality > Do botanické zahrady v Troji přišlo jaro a láká na první květy
Příroda

Do botanické zahrady v Troji přišlo jaro a láká na první květy

  • Vydáno2. dubna 2023
Příroda již ohlašuje jaro a nové roční období je patrné i v Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji. V expozicích jsou vidět jarní květy narcisů, ladoněk a krokusů, rozkvétají první tulipány, konkrétně skalničkový tulipán Kaufmannův. Pozadu nezůstávají ani keře a stromy, kromě tradiční zlatice (zlatého deště) kvetou i mandloně, japonské višně a meruňky a na Pivoňkové louce lze již zahlédnout první rozkvetlé magnolie. V oblasti expozice Stráň, kde jsou zachované zbytky původní vegetace a vznikla zde i nová expozice Archa Bohemica, upozorňující na ohrožené druhy české květeny, vyniká žlutě kvetoucí křivatec český pravý.
Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji zve všechny milovníky květin, keřů, stromů a další flóry na procházku po svém areálu. Ze zimního spánku už se probudily také obyvatelky z úlů umístěných v expozici Medonosných rostlin a včel. V záhonech již najdete první květy narcisů, a dokonce i tulipánů, které doplňují kvetoucí krokusy, ladoňky a hyacinty. Za pozornost stojí též nenápadný křivatec český pravý, který je původním klenotem na území zahrady a má zde stále dobré podmínky pro svou existenci. Poměrně brzo již začaly rozkvétat i první magnolie na Pivoňkové louce. Botanická zahrada tak poskytuje příjemné prostředí pro první jarní procházku.


Kriticky ohrožený křivatec český pravý je v Praze doma

křivatec pravý českýNa jarní květy lze již narazit v různých částech trojské botanické zahrady. Na Stráni například vykvetl vzácný křivatec český pravý. Právě tato rostlinka byla prvně popsána na území Prahy a dodnes tu má v rámci České republiky výrazné populace, které přesahují jen do blízkého okolí a na Kolínsko. Další oblastí výskytu je jihozápadní Morava, konkrétně širší okolí Moravského Krumlova. Obsazuje velmi otevřená, kamenitá a štěrkovitá místa s minimem konkurence dalších rostlin. Zajímavostí je, že netvoří semena a veškeré šíření probíhá pomocí malých cibulek, které příležitostně může roznášet silnější vítr.

botanivká zahradaKřivatců u nás roste sedm druhů, křivatec český pravý patří spolu s křivatcem maličkým k nejvzácnějším, naopak každý patrně zná křivatec žlutý, rostoucí na kdejaké vlhčí louce i v některých parcích či ve světlých lesích. Křivatec český pravý je jedním z řady ohrožených rostlin, které botanická zahrada návštěvníkům představuje v rámci nové expozice Archa Bohemica. Ta byla vybudována jako systém skalek a mokřadů rozmístěný po Stráni s ohledem na dosud cenné přírodní partie, takže vnikla mozaika biotopů stávajících a zcela nových. Zde botanická zahrada plánuje dlouhodobě udržovat ohrožené druhy rostlin v polopřirozených podmínkách a uchovávat tak jejich genofond.


Motýli už se slétají ve Fata Morganě

botanicka-zahrada-205998176.jpgTrojská zahrada rověž připravuje další z oblíbených jarních výstav. Přehlídka exotických motýlů ve skleníku Fata Morgana bude v letošním roce zaměřena na kouzlo proměny. Do Prahy doputovala první zásilka kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z nich se ve skleníkové expozici vylíhnou krasavci několika desítek druhů. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, stěhovavý monarcha (Danaus plexippus) nebo jeho příbuzný, asijský Danaus chrysippus. Součástí výstavy bude také vývojový model motýla, díky němuž návštěvníci uvidí velikostní rozdíly – od miniaturních vajíček přes různě velké housenky až po motýla s obrovským rozpětím křídel. Výstava Motýli, kouzlo proměny se koná od 7. dubna do 21. května 2023.
Motýlí cestovatelé ve skleníku Fata Morgana v Troji –  výstava živých tropických motýlů

19. 4.2. 6.
Motýlí cestovatelé ve skleníku Fata Morgana v Troji – výstava živých tropických motýlů

I letos se můžete těšit na oblíbenou výstavu živých tropických motýlů ve skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě Praha. Výstava Motýli: Dobrodružná cesta se koná od 19. dubna do 2. června. Součástí přehlídky je i výstava vyhynulých druhů motýlů nebo panelová výstava zaměřená na ochranu motýlů.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Skleník Fata Morgana – výlet exotickou přírodou v Praze

Užijte si procházku přes exotické hory, lesy a polopouště v jakoukoliv roční dobu, která potěší každého zvídavého návštěvníka. Pozoruhodná expoziční plocha činí svým originálním řešením z Fata Morgany evropský unikát.

Pivoňková louka v Botanické zahradě hl. m. Prahy

Pivoňková louka v Botanické zahradě hl. m. Prahy

Pivoňky odpradávna zaujímají roli královen květin. Botanická zahrada hl. m. Prahy se pyšní jednou z nejlepších sbírek těchto rostlin v Evropě a kolekce těch dřevitých je nejrozsáhlejší, jakou je možné v České republice zhlédnout.

Další aktuality

Zlatý kuchař: Králem české gastronomie se stal Jan Knedla!

V anketě Zlatý kuchař vyhlašované Gastro&Hotel profi revue získali nejlepší kuchaři České republiky „kuchařského Oskara“ za rok 2023. Vítězem v osmém ročníku ankety Zlatý kuchař je Jan Knedla z restaurace Papilio ve Vysokém Újezdě. Na druhém místě se umístil vítěz loňského ročníku Marek Fichtner z pražské restaurace Červený jelen. Třetí je Jan Punčochář, který provozuje restauraci U Matěje na pražské Hanspaulce. Do síně slávy za celoživotní přínos české gastronomii vstoupil mezinárodně oceňovaný Vladislav Stuparič
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.4. – 21.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Otevírání turistické sezony ve Zruči nad Sázavou, Sezóna chřestu 2024 – kupte si jej na farmě v Hostíně u Vojkovic, Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu, Ekofest – Den Země v Malešicích 2024, Pochod krajinou barona Ringhoffera. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.
Praha | Kultura

Vydejte se do skleníku Fata Morgana za křehkou motýlí krásou

Botanická zahrada hl. m. Prahy v Troji opět připravila oblíbenou výstavu motýlů. Letošní ročník je zaměřený na jejich migraci. Do Prahy bylo přivezeno přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z kukel umístěných na různých místech skleníku se od 19. dubna 2024 postupně vylíhnou pestrobarevní křehcí krasavci. Nebudou chybět nádherní Morpho peleides s blankytně modrými křídly, noční martináči Attacus atlas, velcí soví motýli rodu Caligae nebo známý motýlí cestovatel monarcha stěhovavý. Přijít si je prohlédnout do Fata Morgany, budou na vás čekat až do 2. června. Otevřeno je denně kromě pondělí od 9:00 do 18:00 hodin.
Praha | Příroda

Mercedes-Benz Prague Fashion Week zve na módní novinky do Tyršova domu

Největší módní událost v Česku. Neobvyklé prostory. Přehlídka aktuálních kolekcí od návrhářů z domova i zahraničí, značky zvučných jmen, atraktivní publikum ze světa módy, designu, umění a byznysu. To všechno je Mercedes-Benz Prague Fashion Week, který se letos koná od 18. dubna do 20. dubna 2024 v sídle České obce sokolské na Újezdu, v Tyršově domě.
Praha | Zážitky

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.
Praha | Gurmánská turistika

Znáte pražské vinice?

Málokterý z návštěvníků Prahy by v hlavním městě hledal vinice – a přece jich je zde dost. I když existovaly již za ranného středověku, největší rozkvět vysazování révy vinné přišel za Karla IV. roku 1358. Panovník tehdy nařídil vystavět vinice na 23 kilometrů od centra města a dal z Rakouských zemí, Porýní a Francie dovézt tisíce sazenic révy, které se uchytily na Vyšehradě, Letné, v Troji, Libni, nad Smíchovem a na Vinohradech. Máte chuť se za nimi vypravit? Kde všude je najdete vám prozradí Kudy z nudy.
Praha | Příroda

Evropa v Česku: proč máme rádi Lucembursko?

Země jako ze starých pohádek, středověké hrady, městečko Esch-sur-Sure anebo hlavní město Lucemburk s katedrálou Notre Dame, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky českého krále Jana Lucemburského: je tolik věcí, které máme rádi v Lucembursku! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy, v jedné z nejmenších evropských zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Lucembursko!
Praha | Památky