!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Oslavte Evropské dny archeologie v Zeměráji
Oslavte Evropské dny archeologie v Zeměráji
"> "> ">
Památky

Oslavte Evropské dny archeologie v Zeměráji

Vydáno 17. června 2021
V sobotu 19. června 2021 se koná Evropský den archeologie (EAD) koordinovaný francouzským Národním institutem pro preventivní archeologický výzkum (INRAP) a světovou asociací archeologických muzeí v přírodě EXARC. Akce má seznámit evropské publikum se všemi aspekty archeologie, zvýšit povědomí o archeologickém kulturním dědictví a jeho ochraně a přispět k rozvoji společné evropské identity. V České republice se ho účastní pouze Přírodní park Zeměráj.
ZeměrájZážitkový park Zeměráj se k Evropským dnům archeologie připojí v sobotu 19. 6. 2021 jako jediný účastník v České republice. Park představí archeologii jako důležitý vědní obor včetně ukázek archeologických nálezů, seznámí s konkrétní prací archeologa a nezbytností ochrany archeologického dědictví.

V rámci interaktivního programu mohou návštěvníci, vybavení archeologickými pracovními vestami, přilbami a nářadím, vyhledávat artefakty v simulovaném archeonalezišti, sestavovat „rozbité“ nádoby a dřevěnou stavebnici srubového domu, dokumentovat archeologické objekty, poznat způsoby pohřbívání v raném středověku prostřednictvím modelu kostrového hrobu, ozdobit si vlastní keramickou nádobu pravěkými ornamenty nebo si vyrobit hliněný amulet podle pravěkých vzorů ze světoznámého jihočeského naleziště na Burkováku u Nemějic a poznat i další archeologicky zajímavé lokality v okolí Zeměráje. Letošní program bude nově obohacen o „jízdu zručnosti“ se stavebními kolečky.
 

Dny archeologie i den Slunovratu

Zeměráj Součástí akce bude i živá interpretace života obyvatel raně středověké vesnice v zeměrájském archeoskanzenu spojená s oslavou letního slunovratu. Upletete si věnce, vyženete zlé síly, upečete placky a vyrobíte obětiny, předáte je přírodním silám ve svatyni a zajistíte si jejich přízeň pro další rok. Zatančíte si v rytmu bubnů a přivoláte dostatek světla zapálením obřadního ohně.

ZeměrájZeměráj je přírodní park plný zážitků pro děti i dospělé u Orlické přehrady. Jedinečná atmosféra propojení krásy české přírody a české historie láká do Zeměráje každoročně tisíce návštěvníků. Na ploše 9 hektarů je rozmístěno více než sto různých her, hlavolamů a dobrodružných úkolů, které jsou vytvořeny tak, aby se do hry a řešení mohla zapojit celá rodina. Najdete zde i několik skutečně výjimečných atrakcí. Především reálnou slovanskou vesnici obklopenou zahradami a pastvinami – jediný archeopark tohoto druhu v ČR, kde se můžete skutečně vcítit do života našich předků v raném středověku.
Zážitkový park Zeměráj

Zážitkový park Zeměráj

Přírodní park plný zážitků pro děti i dospělé u Orlické přehrady. Více než sto různých her, hlavolamů a dobrodružných úkolů na ploše devíti hektarů je vytvořeno tak, aby se do hry a řešení mohla zapojit celé rodina. Najdete zde i několik skutečně výjimečných atrakcí.