!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Oslavte Evropské dny archeologie v Zeměráji
Oslavte Evropské dny archeologie v Zeměráji
"> "> ">
Památky

Oslavte Evropské dny archeologie v Zeměráji

Vydáno 17. června 2020
Ve dnech 19. až 21. června 2020 se konají první Evropské dny archeologie (EAD) koordinované francouzským Národním institutem pro preventivní archeologický výzkum (INRAP) a světovou asociací archeologických muzeí v přírodě EXARC. Akce má seznámit evropské publikum se všemi aspekty archeologie, zvýšit povědomí o archeologickém kulturním dědictví a jeho ochraně a přispět k rozvoji společné evropské identity. V České republice se ho účastní pouze Přírodní park Zeměráj.
ZeměrájZážitkový park Zeměráj se k Evropským dnům archeologie připojí v sobotu 20. 6. 2020 jako jediný účastník v České republice. Park představí archeologii jako důležitý vědní obor včetně ukázek archeologických nálezů, seznámí s konkrétní prací archeologa a nezbytností ochrany archeologického dědictví. V rámci interaktivního programu mohou návštěvníci vyhledávat repliky dobových artefaktů v simulovaném archeonalezišti, sestavovat „rozbité“ nádoby, stavebnici srubového domu, poznávat způsoby pohřbívání v raném středověku prostřednictvím modelu kostrového hrobu, ozdobit si vlastní keramickou nádobu pravěkými ornamenty nebo si vyrobit hliněný amulet podle pravěkých vzorů ze světoznámého jihočeského naleziště na Burkováku u Nemějic. Zároveň poznat i další zajímavé archeologické památky v okolí Zeměráje. Součástí akce je  zároveň i komplexní živá interpretace života obyvatel raně středověké vesnice v unikátním archeoskanzenu.

ZeměrájZeměráj je přírodní park plný zážitků pro děti i dospělé u Orlické přehrady. Jedinečná atmosféra propojení krásy české přírody a české historie láká do Zeměráje každoročně tisíce návštěvníků. Na ploše 9 hektarů je rozmístěno více než sto různých her, hlavolamů a dobrodružných úkolů, které jsou vytvořeny tak, aby se do hry a řešení mohla zapojit celá rodina. Najdete zde i několik skutečně výjimečných atrakcí. Především reálnou slovanskou vesnici obklopenou zahradami a pastvinami – jediný archeopark tohoto druhu v ČR, kde se můžete skutečně vcítit do života našich předků v raném středověku.
 

Dny archeologie i den Slunovratu

ZeměrájZapojíte se do všedních každodenních činností místních obyvatel, namelete mouku, nasekáte dřevo, budete příst a tkát, vytočíte nádobu na hrnčířském kruhu, podle aktuálního programu třeba upečete placky na ohni nebo chléb v hliněné peci. Dále na vás čeká kilometr dlouhá stezka naboso – jako jediná v ČR je vedená rozmanitým terénem přes les, louku, skály, pole, balvany, potok, a dotvořená různými přírodními materiály – šiškami, oblázky nebo jehličím. Její součástí jsou i balanční prvky a řada zábavných úkolů zaměřených na poznávání české přírody.

Zároveň se v sobotu 20. června v Zeměráji můžete připojit k oslavě Slunovratu! Budou se plést věnce, vyhánět zlé síly, péci placky a vyrábět obětiny. Ty budou předány přírodním silám ve svatyni a účastníci si zajistí jejich přízeň na další rok. Zatančete si v rytmu bubnů a přivolejte dostatek světla zapálením obřadního ohně...
Zážitkový park Zeměráj

Zážitkový park Zeměráj

Přírodní park plný zážitků pro děti i dospělé u Orlické přehrady. Více než sto různých her, hlavolamů a dobrodružných úkolů na ploše devíti hektarů je vytvořeno tak, aby se do hry a řešení mohla zapojit celé rodina. Najdete zde i několik skutečně výjimečných atrakcí.