Úvod > Aktuality > Oslavte v sobotu Den železnice v Praze-Vršovicích
Zážitky

Oslavte v sobotu Den železnice v Praze-Vršovicích

  • Vydáno7. září 2023
V sobotu 9. září 2023 se v metropoli koná Pražský den železnice. Centrem letošních oslav se tentokrát stane nádraží Praha-Vršovice a nedaleké Depo Vršovice. Ke svezení budou lákat parní i současné moderní vlaky, historická tramvaj či autobus. Železniční nadšenci jistě ocení prohlídku zázemí provozu vlakové dopravy.
železniční denV sobotu 9. září 2023 se opět po roce uskuteční další ročník tzv. Pražského železničního dne – Regionální den železnice, a to v areálu depa ve Vršovicích a v železniční stanici Praha-Vršovice. Téměř po celý den od 9:30 do 17:00 hodin se můžete těšit nejen na oblíbené jízdy historickými vlaky, ale také na prohlídku zázemí provozu železniční dopravy. Nebude chybět zábava pro děti a občerstvení, taktéž ani nostalgické jízdy historickými autobusy nebo tramvají.

železniční denDoprovodný program Železničního dne se uskuteční jak na nádraží Praha-Vršovice, tak i ve vršovickém depu. Mezi nádražím a depem bude zajištěna bezplatná kyvadlová doprava elektrickou jednotkou CityElefant (471.060) a motorovou soupravou (dvakrát 814.0), a to zhruba každých 20 minut. Dopravu do vršovického depa bude ještě posilovat zvláštní autobusová linka PID 2, která bude odjíždět také z nádraží Praha-Vršovice. Po areálu vršovického depa se můžete bezplatně svézt historickou motorovou soupravou. Jízdy se budou konat podle zájmu návštěvníků.
 

Jízdy zvláštních vlaků a další program

den železnice všudybylkaK největším atrakcím budou patřit jízdy historickými vlaky. S parním vlakem taženým buď lokomotivou 354.195 „Všudybylkou“, nebo lokomotivou 434.2186 „Čtyřkolákem“ můžete absolvovat okružní jízdu po Praze, konkrétně z Vršovic přes Smíchov a Radotín zpět do Vršovic. Parní vlak odjíždí ze stanice Praha-Vršovice v 9:25, 11:25, 14:25 a 16:25 hod. Jízdenky na něj koupíte buď v předprodeji ve všech pokladnách Českých drah, na e-shopu ČD anebo v den akce u průvodčích ve vlaku (pokud budou ve vlacích zůstávat volná místa). Jízdenka stojí 180 Kč pro dospělé a seniory, děti či ZTP zaplatí 90 Kč. Může nastoupit či vystoupit ve stanici Praha-Smíchov nebo Praha-Radotín, cena ale bude stejná jako za celý okruh.

Další ze zvláštních vlaků – elektrická jednotka Pantograf (451.045) bude jezdit po trase Vršovice – Eden – Zahradní Město – Libeň – Holešovice – Hlavní nádraží – Vršovice. Ze stanice Praha-Vršovice odjíždí v 9:29, 10:29, 11:29, 13:29, 14:29, 15:29 a 16:29 hod., využít jej můžete zcela bezplatně.

den železniceDoprovodný program se uskuteční jak na nádraží Praha-Vršovice, tak i ve vršovickém depu. Mezi nádražím a depem bude zajištěna bezplatná kyvadlová doprava elektrickou jednotkou CityElefant a motorovou soupravou zajistí také zvláštní autobusová linka PID 2, která bude odjíždět také z nádraží Praha-Vršovice. Po areálu vršovického depa se můžete bezplatně svézt historickou motorovou soupravou. Během sobotních oslav si přijdou na své i příznivci vozidel městské hromadné dopravy. Po hlavním městě budou jezdit historické autobusy i tramvaje, a to například ze zastávek Koh-i-noor, Želivského, Kubánské náměstí, Náměstí Bratří Synků, I. P. Pavlova nebo Karlovo náměstí.

Další aktuality

Jak si užít Silvestr v Praze?

Zůstáváte na Silvestra v Praze? V našich tipech najdete řadu inspirací na silvestrovské akce v metropoli. Nabídek, co v hlavním městě podniknout je více než dost – Kudy z nudy vám přináší přehled tipů z různých soudků, stačí si jen vybrat: zábavné odpoledne s dětmi, zážitky pro milovníky romantických výhledů nebo slavit můžete přijít i do divadel a hudebních klubů. Letošní Silvestr si prostě vychutnáte!
Praha | Zážitky

Na Karlově mostě potkáte během adventu lampáře

V předvánočním čase, od 3. do 23. prosince 2023, máte jedinečnou možnost potkat na Karlově mostě lampáře v historickém obleku, který rozsvěcí plynové osvětlení pomocí dlouhé tyče. Se svou prací začíná lampář současně s rozsvícením veřejného osvětlení – tj. asi v 16:05 až 16:15, podle toho, jak se zkracuje den.
Praha | Zážitky

V Praze začíná Game Developers Session Prague, lze se setkat s tvůrcem hry Tetris

Game Developers Session Prague, jedna z největších akcí pro milovníky her a herních technologií, přiláká do Prahy zvučná jména z oboru. Koná se od pátku do soboty 8. až 9. prosince 2023 v Kongresovém Centru u stanice metra C – Vyšehrad. Na akci dorazí i Alexej Pažitnov, tvůrce legendární počítačové hry Tetris, který se ukáže svým fandům ve střední Evropě vůbec poprvé.
Praha | Zážitky

Znáte pražské pasáže? Představíme vám ty nejznámější kolem Václavského náměstí

Traduje se, že výraz pasáž poprvé použil Jan Neruda, když v novinách popisoval dojmy z Paříže. Bylo mu šestadvacet, právě se vrátil z cest a zářící chodby pařížských pasáží jej patřičně oslnily. Čeština už dávno slovo pocházející z francouzského výrazu passage, průchod, zařadila do spisovného jazyka. Schválně, jak dobře znáte pražské pasáže?
Praha | Památky

Využijte možnost navštívit Retro muzeum Praha ještě v Kotvě

Retro muzeum Praha, nyní umístěné ve 4. patře obchodního domu Kotva, se bude v lednu 2024 stěhovat do zatím nezveřejněných nových prostor. Využijte do 14. ledna 2024 příležitost navštívit expozici v jedinečné brutalistní stavbě obchodního domu, který dodává výstavě unikátnost doby. V adventním čase navíc vzpomínky na 70. a 80. léta zpestřuje dobová vánoční dekorace. Pamatujete si ještě, co jste si tehdy přáli nalézt pod stromečkem?
Praha | Kultura

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (9.12. – 10.12.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Vánoční trh na zámku Dobříš, Královský advent na hradě Křivoklát , Michael Rittstein – Nohy na stole, Vánoční jarmark na náměstí v Mnichově Hradišti 2023, Pohádkové prohlídky s komtesou na zámku v Mníšku pod Brdy. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Mláďátka, štěpánské koledování i Silvestr: kdy začínají a kdy končí Vánoce?

Betlémy, cukroví, vánoční stromeček, šupiny z kapra, zlaté prasátko, jmelí, lití olova, házení střevícem nebo krájení jablíček: to všechno jsou zvyky, které už nepatří k adventu, ale do vánoční doby. Víte ale, kdy vlastně Vánoce začínají a kdy končí?
Praha | Životní styl

Čerti na Vltavě se vyrojí v předvečer svátku svatého Mikuláše

Hledáte originální možnosti, jak letos s dětmi oslavit svátek svatého Mikuláše? Co se s nimi vypravit za čerty na Čertovku! Tradiční mikulášská akce se koná v úterý 5. prosince, čertovská loď vyplouvá z podzemního přístaviště Judita. Vyzkoušet můžete i plavbu na nejstarší osobní lodi v Praze – Salonní rychlolodi Nepomuk.
Praha | Zážitky