Úvod > Aktuality > Oslavte 120 let malebné lokálky ze Svitav do Poličky
Oslavte 120 let malebné lokálky ze Svitav do Poličky
"> ">
Zážitky

Oslavte 120 let malebné lokálky ze Svitav do Poličky

  • Vydáno20. května 2016
V roce 2016 uplyne již 120 let od zahájení provozu na železniční trati ze Svitav do Poličky. Toto významné výročí si můžete připomenout v sobotu 21. května 2016 velkolepými oslavami, které se budou konat v Poličce i ve Svitavách, vypraven bude také zvláštní parní vlak z České Třebové přes Svitavy do Poličky.
LokálkaMístní trať Svitavy – Polička – Žďárec u Skutče byla postavena v letech 1896 až 1897. První úsek této trati, která protíná severní část Českomoravské vrchoviny, byl otevřen 15. září 1896. Nově postavená trať byla vyvrcholením téměř třicetiletých snah poličských zastupitelů o připojení svého města se světem železnicí a úsek ze Svitav do Poličky tedy letos oslaví 120 let. K tomuto výročí se připravují velkolepé oslavy, které vyvrcholí již sobotu 21. května 2016. Tohoto dne z České Třebové vyrazí parní vlak v čele s lokomotivou 423.009. Hlavními body oslav budou obě města Svitavy a Polička, které spolu spojila oslavenkyně.
 

Výstava a oslavy ve Svitavách

Stanice KvětnáVe Svitavách část oslav proběhne již v pátek 20. května, kdy bude na nádraží výstava lokomotiv, spolu s výstavními vozy Letohradského železničního klubu. V nich bude mimo jiné představena historie vydávání jízdních dokladů. V 17 hodin pak proběhne v Městském muzeu vernisáž výstavy, věnované výročí místní trati a součástí vernisáže bude rovněž křest knihy o historii této dráhy.
 
Druhý den, v sobotu 21. května 2016 proběhne na svitavském nádraží výstava lokomotiv, v provozu zde bude pro zájemce o svezení drezína. Mezi nádražím a Městským muzeem bude v rámci oslav kyvadlová doprava historickým autobusem, který bude převážet zájemce o zhlédnutí výstavy k místní dráze. Samotná výstava k výročí trati bude v Městském muzeu probíhat kromě pondělí každý den až do 18. září. Na svitavském náměstí proběhne v rámci oslav během celé soboty bohatý kulturní program.
 

Historické vlaky v Poličce

Region SharkV Poličce se v sobotu 21. května uskuteční také výstava lokomotiv a zde budou umístěny výstavní vozy Letohradského železničního klubu. Na nádraží budou rovněž představené drezíny a před nádražím bude probíhat kulturní program – po celý den nádraží rozezní dixieland v podání skupiny Tataband.
 
V rámci oslav bude v Květné v bývalé čekárně otevřeno malé muzeum místní dráhy sdružení Poličská lokálka, které zde zůstane jako trvalá expozice i po oslavách dráhy. Již zmíněný parní vlak z České Třebové pojede přes Svitavy do Poličky, kde bude po příjezdu v 10.05 slavnostně uvítán. V soupravě parního vlaku bude zařazen poštovní vůz, ve kterém bude ve stanicích s delším pobytem fungovat poštovní přepážka s příležitostným razítkem k oslavám trati.
 
Kromě parního vlaku, přijede do Poličky také historický osobní vlak z Pardubic, který pojede přes Žďárec u Skutče. V jeho čele bude nasazena lokomotiva T 444.162, která na jubilující trati začínala po vyrobení v roce 1965 svoji pouť na českých kolejích a dnes je muzejním exponátem. Dalším z historických vozidel, které se objeví na několika zvláštních vlacích, bude motorový vůz M 240.0112. Na několika pravidelných spojích Českých drah bude na místní dráze také mimořádně nasazena motorová jednotka 844 Regio Shark.
Poličská lokálka – místní dráha ze Svitav do Poličky

Poličská lokálka – místní dráha ze Svitav do Poličky

Místní dráha, jejíž koleje vedou ze Svitav, přes královské věnné město Poličku do Žďárce u Skutče, se vine mezi kopci a loukami od roku 1896. Trať prochází překrásnou krajinou Českomoravské vrchoviny a její malé vagonky stále vozí cestující do školy, za prací i na výlety.

Další aktuality

28.9.
2022
Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Plno bramborových jídel bude k ochutnání ve skanzenu Veselý Kopec

Pardubický kraj | Gurmánská turistika
5.8.
2022
Deset výletů na hradní rozhledny

Deset výletů na hradní rozhledny

Pardubický kraj | Památky