Úvod > Aktuality > Oslavte 120 let malebné lokálky ze Svitav do Poličky
Zážitky

Oslavte 120 let malebné lokálky ze Svitav do Poličky

  • Vydáno20. května 2016
V roce 2016 uplyne již 120 let od zahájení provozu na železniční trati ze Svitav do Poličky. Toto významné výročí si můžete připomenout v sobotu 21. května 2016 velkolepými oslavami, které se budou konat v Poličce i ve Svitavách, vypraven bude také zvláštní parní vlak z České Třebové přes Svitavy do Poličky.
LokálkaMístní trať Svitavy – Polička – Žďárec u Skutče byla postavena v letech 1896 až 1897. První úsek této trati, která protíná severní část Českomoravské vrchoviny, byl otevřen 15. září 1896. Nově postavená trať byla vyvrcholením téměř třicetiletých snah poličských zastupitelů o připojení svého města se světem železnicí a úsek ze Svitav do Poličky tedy letos oslaví 120 let. K tomuto výročí se připravují velkolepé oslavy, které vyvrcholí již sobotu 21. května 2016. Tohoto dne z České Třebové vyrazí parní vlak v čele s lokomotivou 423.009. Hlavními body oslav budou obě města Svitavy a Polička, které spolu spojila oslavenkyně.
 

Výstava a oslavy ve Svitavách

Stanice KvětnáVe Svitavách část oslav proběhne již v pátek 20. května, kdy bude na nádraží výstava lokomotiv, spolu s výstavními vozy Letohradského železničního klubu. V nich bude mimo jiné představena historie vydávání jízdních dokladů. V 17 hodin pak proběhne v Městském muzeu vernisáž výstavy, věnované výročí místní trati a součástí vernisáže bude rovněž křest knihy o historii této dráhy.
 
Druhý den, v sobotu 21. května 2016 proběhne na svitavském nádraží výstava lokomotiv, v provozu zde bude pro zájemce o svezení drezína. Mezi nádražím a Městským muzeem bude v rámci oslav kyvadlová doprava historickým autobusem, který bude převážet zájemce o zhlédnutí výstavy k místní dráze. Samotná výstava k výročí trati bude v Městském muzeu probíhat kromě pondělí každý den až do 18. září. Na svitavském náměstí proběhne v rámci oslav během celé soboty bohatý kulturní program.
 

Historické vlaky v Poličce

Region SharkV Poličce se v sobotu 21. května uskuteční také výstava lokomotiv a zde budou umístěny výstavní vozy Letohradského železničního klubu. Na nádraží budou rovněž představené drezíny a před nádražím bude probíhat kulturní program – po celý den nádraží rozezní dixieland v podání skupiny Tataband.
 
V rámci oslav bude v Květné v bývalé čekárně otevřeno malé muzeum místní dráhy sdružení Poličská lokálka, které zde zůstane jako trvalá expozice i po oslavách dráhy. Již zmíněný parní vlak z České Třebové pojede přes Svitavy do Poličky, kde bude po příjezdu v 10.05 slavnostně uvítán. V soupravě parního vlaku bude zařazen poštovní vůz, ve kterém bude ve stanicích s delším pobytem fungovat poštovní přepážka s příležitostným razítkem k oslavám trati.
 
Kromě parního vlaku, přijede do Poličky také historický osobní vlak z Pardubic, který pojede přes Žďárec u Skutče. V jeho čele bude nasazena lokomotiva T 444.162, která na jubilující trati začínala po vyrobení v roce 1965 svoji pouť na českých kolejích a dnes je muzejním exponátem. Dalším z historických vozidel, které se objeví na několika zvláštních vlacích, bude motorový vůz M 240.0112. Na několika pravidelných spojích Českých drah bude na místní dráze také mimořádně nasazena motorová jednotka 844 Regio Shark.
Poličská lokálka – místní dráha ze Svitav do Poličky

Poličská lokálka – místní dráha ze Svitav do Poličky

Místní dráha, jejíž koleje vedou ze Svitav, přes královské věnné město Poličku do Žďárce u Skutče, se vine mezi kopci a loukami od roku 1896. Trať prochází překrásnou krajinou Českomoravské vrchoviny a její malé vagonky stále vozí cestující do školy, za prací i na výlety.

Další aktuality

V Rudolfově poháru v Kladrubech se utká přes sto spřežení

Od 17. do 21. dubna 2024, se v Kladrubech nad Labem uskuteční 19. ročník Rudolfova poháru – mezinárodních závodů spřežení. Sportovní klání bude probíhat od středy do neděle a sjede se sem 117 zástupců z deseti zemí světa.
Pardubický kraj | Letní sporty

Výlet do Pardubic: na Pardubický zámek od jara do zimy

Zámek Pardubice je sázka na jistotu. Ať už se do Pardubic chystáte na výlet anebo je východočeská metropole pro vás třeba jen zastávkou na daleké cestě, představuje zdejší zámek jeden z bodů, který by rozhodně bylo škoda minout. Památka, ve které sídlí Východočeské muzeum, je otevřna po celý rok denně, kromě pondělí. Připraveny jsou zde pro vás prohlídky i výstavy.
Pardubický kraj | Kultura

Užijte si volný čas v Léčebných lázních Bohdaneč a jejich okolí

Vybíráte si, kam se vydat na léčebný pobyt, wellness víkend anebo se chystáte do Lázní Bohnadeč na komplexní lázeňskou péči? Ať tak, či tak, v Léčebných lázních Bohdaneč se vám bude líbit. Nejen, že o vás bude skvěle postaráno a užijete si unikátní slatinné procedúry, ale můžete se těšit také na krásné okolí, které láká k výletům do přírody. Milovníci zvířat zde mohou pozorovat populáční bohdanečské čápy, kteří mají své hnízdo přímo v srdci lázeňského areálu.
Pardubický kraj | Lázně a wellness

Dolní Morava láká na připravený Trail Park, trasy jsou vhodné pro začátečníky i zkušené bikery

Na Dolní Moravě najdete profesionálně připravený Trail Park. Na 30 kilometrů tras je určených pro malé i velké bikery. A pokud chcete na svých jízdních schopnostech ještě zapracovat, můžete využít některý z kurzů Bajkové školy. Mrkněte se s Kudy z nudy, co nového pro vás v letošní sezoně přichystali.
Pardubický kraj | Letní sporty

Čertoviny: tipy na výlety, kde se natáčela filmová pohádka

Filmová pohádka z roku 2017 režírovaná Zdeňkem Troškou je inspirovaná pošumavskými báchorkami a tvorbou Jana Drdy, Josefa Lady a dalších spisovatelů. Víte, kde se natáčela? Především v Hlinsku si užijete po celý rok čertů ažaž. Pekelný zábavní park Čertovina se stal kulisou pro pohádku Čertoviny.
Pardubický kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Pardubic

Pardubice jsou příjemné zelené město plné parků, provoněné sladkou vůní perníku i pivovarského chmele. Mají co nabídnout milovníkům historie, kultury, sportu i přírody. Dominantou je pardubický zámek, jedna z nejvýznamnějších renesančních památek v České republice. Významnými památkami v blízkém okolí jsou i hrad Kunětická hora a renesanční zámek v Litomyšli, který je památkou UNESCO. Zážitkem pro milovníky koní bude návštěva dostihového závodiště v Pardubicích, i hřebčínů v Kladrubech nad Labem a ve Slatiňanech. Bohdanečský rybník u Lázní Bohdaneč je vzácnou ornitologickou lokalitou a blízká CHKO Železné hory nabízí kromě přírodních krás romantický skanzen Veselý Kopec, zříceniny hradů Oheb a Lichnice i technickou památku, Berlovu vápenku v Třemošnici.
Pardubický kraj | Zážitky

Betlém na Vysočině zve k velikonočním prohlídkám

Od 19. března do 13. dubna 2024 si zájemci mohou přijít prohlédnout památkovou rezervaci Betlém na Vysočině. Výstava Velikonoce na Betlémě připomíná ve zdejších roubenkách tradiční obyčeje a zvyky vztahující se k předvelikonočnímu období i samotným Velikonocům.
Pardubický kraj | Památky

Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem zahajuje hlavní návštěvnickou sezónu

Víte, že můžete zavítat do národního hřebčína i o velikonočních svátcích? Nebaví vás už barvit plata vajíček nebo plést pomlázku? Udělejte si výlet do hřebčína v Kladrubech nad Labem nebo do hřebčína ve Slatiňanech! Od 28. března do 1. dubna 2024 se na vás těší starokladrubáci v národním hřebčíně. V Kladrubech vás čeká komentovaná prohlídka stájí a kočárovny s expozicí starokladrubského koně a zámku. Nenechte si ujít také prohlídku lesovny a výstup na rozhlednu, ze které se vám nabídne ojedinělý pohled na hřebčín a jeho okolí. Ve Slatiňanech si užijete komentovanou prohlídku stájí, jejíž součástí je mimo jiné prohlídka kočárovny, historické sedlovny rodu Auerspergů a výcvikového střediska.
Pardubický kraj | Zážitky