Úvod > Aktuality > Oskar Kokoschka se rozloučí s Prahou, vrátí se Paul Gauguin
Kultura

Oskar Kokoschka se rozloučí s Prahou, vrátí se Paul Gauguin

  • Vydáno12. června 2015
Výstava Národní galerie v Praze Oskar Kokoschka a Praha, představující československou tvorbu ikony rakouského umění, potrvá už jen do 28. června. Návštěvníkům tak zbývají necelé tři týdny na zhlédnutí zejména ojedinělého portrétu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka a Kokoschkových pražských panoramat. V tentýž den skončí i výstava Paula Gauguina v basilejské Fondation Beyeler, a do Veletržního paláce se tak po několika měsících vrátí umělcovo klíčové dílo Dobrý den, pane Gauguine (1889).
Kokoschka a Praha
 
Původně plánoval Kokoschka v Praze krátkou zastávku před cestou do Ruska a východní Asie, aby namaloval portrét prvního československého prezidenta. V důsledku Masarykova zdravotního stavu a světové politické situace však setrval nakonec mnohem déle a rezentativní podobiznu povýšil na alegorický portrét s panoramatem Prahy. Spolu s Masarykem je na malbě zpodoben filozof a pedagog Jan Ámos Komenský, mezi nimi pak umučený reformátor a teolog Jan Hus. Kokoschka později označil možnost portrétovat a trávit čas s Masarykem za jeden z největších zážitků svého života.
 
Gauguin, Bonnard a Kupka
 
Po posledním červnovém víkendu budou putovat tuzemské i zahraniční zápůjčky Kokoschkových děl zpět k zapůjčitelům – do Prahy se naopak vrátí proslulé plátno Bonjour, Monsieur Gauguin (1889). Umělec kráčející bretaňskou krajinou patří ke Gauguinovým nejvýznamnějším malbám a je stěžejním dílem Sbírky francouzského umění 19. a 20. století Národní galerie v Praze a její kurátorka Olga Uhrová připravuje na říjen významnou přednášku o Gauguinově díle. Zmíněný obraz Dobrý den, pane Gauguine zakoupil československý stát v roce 1937 z výstavy Od Maneta po současnost, pořádané spolkem Mánes, za 480 000 korun jako poslední akvizici před druhou světovou válkou.
 
Vedle Gauguina patří k aktuálním nejvýznamnějším zahraničním zápůjčkám Národní galerie v Praze díla Pierra Bonnarda a Františka Kupky. Na Bonnardově výstavě v pařížském  Musée d’Orsay je k vidění olej V zahradě – Rozhovor v Provenci (1913–14) a ve Fondation Louis Vuitton je vystavena Kupkova legendární malba Amorfa. Dvoubarevná fuga (1912), jeden z prvních obrazů abstraktního malířství. Obě francouzské výstavy skončí již v červenci, kdy se obě díla vrátí zpět do expozic moderního umění Veletržního paláce.
Národní galerie Praha dětem

Národní galerie Praha dětem

V Národní galerii se baví a vzdělává celá rodina! Nechte se unést světem umění nejen skrze vlastní tvorbu v hernách, víkendových dílnách či ateliérech, ale i v interaktivních studiích přímo ve výstavách.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Slovanská epopej na zámku Moravský Krumlov

Cyklus 20 monumentálních obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami Čechů, Moravanů a Slezanů se během let 2021-2026 vrací na zámek Moravský Krumlov. Opravené prostory zámku splňují nejpřísnější kritéria vyžadující pro vystavení pláten.

Další aktuality

Nejpálivější festival Chilli Fest přiostří pražské Výstaviště

V sobotu 7. října se na pražské, Výstavišti v Holešovicích uskuteční devátý ročník nejpálivějšího festivalu s názvem Chilli Fest. Festival vás zavede do světa více či méně pálivých pokrmů a taky tradičních směsí koření, které se používají v jednotlivých zemích či regionech. Budete žasnout, co všechno zvládnou ozvláštnit díky feferonkám, jalapeños, habaneros či anjos. Kromě známých chilli či pikantních a ještě pikantnějších omáček budete mít možnost vyzkoušet i řadu netradičních sladkostí.
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

V Praze a okolí se pořád něco děje! Hledáte kulturní akce na víkend a zajímavé výlety a novinky? Máme pro vás spousty kulturních a volnočasových akcí v Praze a okolí. Stačí si vybrat a vyrazit na výlet za zábavou i poznáním na víkend 7. a 8. října 2023.
Praha | Zážitky

České značky: mýdla, krémy, balzámy, svíčky a oleje značky Manufaktura

Manufaktura je kosmetika inspirovaná českou tradicí a přírodou, plná ruční práce a příběhů. Z lahviček s tělovými mléky, sprchovými gely, krémy, oleji, šampony a balzámy voní okvětní lístky růží, meruňky, sedmikrásky, lesní ovoce i pivo. Podobně to voní i v prodejnách Manufaktury, které lákají svou pohodovou atmosférou. I díky nim Manufaktura patří mezi nejoblíbenější české společnosti.
Praha | Zážitky

Trojská botanická zahrada připravuje oblíbenou výstavu dýní – návštěvníky zavede do Asie

Botanická zahrada hl. m. Prahy připravuje oblíbenou přehlídku dýní a dýňových aranžmá. Letošní výstava zavede návštěvníky na nezapomenutelnou cestu do Asie. Dýňové dekorace, které připraví studenti České zahradnické akademie Mělník, připomenou kulturu různých koutů tohoto kontinentu. Přehlídku plodů všech barev, velikostí a tvarů doprovodí interaktivní prvky a hry s dýněmi. Na výstavě, která se koná od 13. do 31. října, se představí i gigantická dýně.
Praha | Příroda

Zoo Praha slaví 92. narozeniny

Již 92 let uplyne ve čtvrtek 28. září od prvního otevření Zoo Praha. Zoologická zahrada zve na státní svátek své příznivce na komentovaná krmení, do Údolí slonů, Rezervace Dja, kde proběhne křest půlročního mláděte kočkodana Brazzova i na výstavu Významné odchovy Zoo Praha.
Praha | Příroda

Závod Přes tři pražské jezy nabídne atraktivní podívanou u Vyšehradu, Národního divadla i Karlova mostu

Již 80 let se každoročně na jeden jediný den otevírají vodákům hned 3 pražské jezy v rámci závodu "Napříč Prahou – přes tři jezy". Ve čtvrtek 28. 9. 2023 tak zaplní tok Vltavy v historickém centru Prahy pramice, kanoe či kajaky skautů, skautek a ostatních závodníků. Divácky atraktivní propustí Staroměstského jezu pod Karlovým mostem bude hlavní závod projíždět mezi 10:00 a 12:00 hodin. Trať závodu je dlouhá asi 6,5 říčních kilometrů se startem na Císařské louce (nad Železničním mostem) a s cílem na ostrově Štvanice. Letos se všichni vodáčtí nadšenci mohou těšit i na volné splutí.
Praha | Letní sporty

Úřad vlády ČR otevře Strakovu akademii – v zahradě si prohlédnete vládní vozy

Strakova akademie není po většinu roku přístupná veřejnosti. Prozkoumat její nejrůznější zákoutí je tak velmi vzácnou příležitostí. A právě takovou možnost budou mít návštěvníci ve čtvrtek 28. září 2023, kdy se uskuteční první letošní den otevřených dveří v sídle vlády. Ve stejný den dojde také k zahájení výstavy historických automobilů na zahradě Strakovy akademie, jimiž v minulosti jezdili ústavní činitelé.
Praha | Památky

Věda a historie není nuda: roky 1419, 1483 a 1618 a tři pražské defenestrace

Defenestrace neboli vyhození z okna: to je rychlý způsob, jak se zbavit nepohodlných osob i symbolický trest. Ve středověku a raném novověku nebyly v Evropě nijak výjimečné, přesto se překvapivě nejčastěji používaly v Praze. Pojďme si v seriálu Věda a historie není nuda udělat jasno v tom, kolik jich vlastně bylo, co bylo jejich příčinou a k čemu vedly.
Praha | Památky