Úvod > Aktuality > Ornitologové z jižních Čech zvou na letní pozorování ptáků
Ornitologové z jižních Čech zvou na letní pozorování ptáků
"> "> "> "> ">
Příroda

Ornitologové z jižních Čech zvou na letní pozorování ptáků

  • Vydáno18. července 2022
V době mezi 24. červencem a 2. srpnem 2022 je možné navštívit tábor ornitologů na rybníku Řežabinci u Ražic na Písecku, který pořádá Prácheňské muzeum již po čtyřiačtyřicáté. Jihočeští ornitologové zvou všechny zájemce o svět ptačí říše, aby se za nimi přišli podívat. Ptáky zde odchytávají do jemných sítí, aby je pak následně vážili, měřili, všestranně zkoumali a samozřejmě nakonec pustili na svobodu. Navštívit tábor ornitologů je možné denně mezi 6. a 18. hodinou.
Výzkum vede již od roku 1976 přírodovědné oddělení Prácheňského muzea v Písku, nejprve pod vedením RNDr. Karla Pecla, od roku 2002 jej organizuje RNDr. Jiří Šebestian. Cílem odchytové kroužkovací akce je dlouhodobé monitorování stavu populace ptáků v jedné z ornitologicky nejvýznamnějších Národních přírodních rezervací v České republice. Za tuto dobu bylo okroužkováno, změřeno, zváženo a všestranně vyzkoumáno přes 39 000 ptačích jedinců ze 112 ptačích druhů.

U opeřenců je šetrným způsobem zjištěn stav tukových zásob, celková kondice, pelichání či opotřebení peří. Pozorovány jsou také změny v počtech druhů během let i v jednotlivých biotopech. Důležitý je i odchyt ptáků, kteří již byli okroužkováni v minulých letech, u nich se zaznamenává například změna délky křídel a ocasů.
 

Ornitologové zkoumají pohlaví, věk i pelichání

Slavík modráčekTábor ornitologů je možné navštívit denně v časech mezi 6. až 18. hodinou, ráno je aktivita ptáků nejvyšší, proto doporučujeme včasný příjezd. Profesionálové mezi sebe zvou všechny zájemce o přírodu, samozřejmě také začínající i pokročilejší ornitology. Odchyt je prováděn na třinácti stálých stanovištích, která jsou rozdělena do 3 územně-biotopových okruhů. Na stanovištích je nataženo celkem 222 metrů nárazových sítí. Odchycení ptáci jsou odnášeni do tábora, kde je každý exemplář podrobně popsán, okroužkován, zjištěna jeho kondice, tukové zásoby, určeno pohlaví a věk, stupeň pelichání a podobně.

Nejčastěji chytanými druhy jsou rákosník obecný, rákosník zpěvný, budníček menší, rákosník proužkovaný a pěnice černohlavá. Ze zajímavějších druhů lze letos očekávat odchyt např. slavíka modráčka, slavíka obecného, rákosníka velkého, cvrčilky slavíkové, ledňáčka říčního a řadu dalších, v řežabineckých sítích skončila na jaře třeba i žluva hajní. A bude-li štěstí přát, může se do nástrah ornitologů zamotat i chřástal vodní, křepelka polní nebo dokonce některý menší dravec či sova.
Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně

Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně

Na území Národní přírodní rezervace Řežabinec a Řežabinecké tůně je na ploše 110,67 ha chráněn rozsáhlý komplex vodních, litorálních, bažinných a dalších mokřadních společenstev, vytvořených na ploše rybníka i v přilehlých tůních.

Prácheňské muzeum v Písku

Prácheňské muzeum v Písku

Písecké muzeum vzniklo již v roce 1884 v období celkového vzestupu české národní společnosti. Zprvu bylo umístěno v různých prostorách ve městě a po roce 1902, kdy objekt bývalého královského hradu opustilo vojsko, přestěhovalo své sbírky do budovy, která byla součástí královského hradu.