Úvod > Aktuality > Orlickými horami provází děti princezna Kačenka
Princezna Kacenka
"> Princezna Kacenka "> "> Orlické hory "> "> Orlické hory "> ">
Zážitky

Orlickými horami provází děti princezna Kačenka

  • Vydáno30. srpna 2019
Pokud na výlet do Orlických hor vyrážíte se svými dětmi, pak je můžete zabavit a potěšit pohádkovým putování po horách. Putování po Kačenčině pohádkové říši je hra, kterou každoročně pořádají horské obce sdružené v "pohádkové říši" Orlických hor. Navíc v Deštném v Orlických horách vznikla pro děti speciální pohádková stezka, na které zažijí spolu s Kačenkou všelijaká dobrodružství.

Orlické horyKačenka, vládkyně Orlických hor, vás provede stezkou, jejíž součástí je pohádkový příběh a několik stanovišť s interaktivními prvky a úkoly související s příběhem daného stanoviště. Pro soutěživé je součástí stezky pohlednice, do které se sbírají razítka, která jsou u každé zastávky.

Kačenčinu pohádkovou stezku najdete v Deštném v Orlických horách, které je zde hlavním horským střediskem. Společně s princeznou Kačenkou, vládkyní zdejších hor, zde strávíte na okruhu dlouhém cca 5 km den plný zážitků a poznání. Na této nové interaktivní stezce vás čeká celkem 10 zastávek v krásné přírodě. Na každém stanovišti objevíte nejen pohádkový příběh a příjemné posezení, ale zaujme i soutěživé děti, neboť se zde ukrývá také úkol pro splnění soutěže. Ten najdete na ceduli s mapkou. Součástí zastávek jsou interaktivní prvky, které děti rozvíjí a vždy nějak souvisí s příběhem a lokalitou.

Kačenčina stezkaStezka začíná u Muzea zimních sportů, řemesel a turistiky, poté můžete využít lanovky zdejšího skicentra, která vás vyveze na Studený vrch, u Ateliéru zvonaře a hrnčířky vás zase permoníci seznámí se zvonkohrou. Po trase na vás čeká zasloužená zastávka s celou řadou vůní a chutí, stylová restaurace Kozí chlívek. Dalším tipem na občerstvení zejména poté pro rybáře a milovníky ryb je horská chata Jedlová na okraji Deštného. Zde si můžete chytit pstruha a nechat si jej ve zdejší smažírně připravit. Na všech stanovištích na vás dohlíží princezna Kačenka, kterou ztvárnila známá řezbářka Jarmila Haldová, takže se s Kačenkou určitě nezapomeňte vyfotit! Pro soutěžní pohlednici si můžete přijít do informačního střediska v Deštné.
 

Putování po Kačenčině říši

Děti v lesePokud vás pohádkové vandrování nadchne, pokračujte velkou hrou s názvem „Putování po Kačenčině pohádkové říši“ potřebujete zakoupit Vandrovní knížku, která je k dostání v informačních střediscích a ve sdružených obcích. Do vandrovní knížky pak společně s dětmi budete sbírat jednotlivá krásná razítka horských obcí (celkem jich je 30) a kolky z restaurací na cestě, muzeí, kulturních zařízení atd. Cestu mohou samozřejmě absolvovat i dospělí s dětskou duší, anebo vášniví sběratelé turistických razítek.

Tak získáte pohádkový list navštívené obce a za nejméně 18 razítek další pěkné odměny, jako například příkladu hrneček, průvodce nebo regionální publikace. Ceny si můžete vyzvednou v regionálních informačních centrech v Deštném, Rokytnici a v Novém Městě nad Metují, kde vám ke hře podají podrobné informace.
 

Princezna Kačenka je orlickohorským Krakonošem

Malebným koutem severovýchodních Čech jsou Orlické hory. Celý kraj je plný pohádek, které zapsali B. Němcová, J. Š. Kubín, J. Jech, A. Špinler, V. Šplíchal, J. Lukášek a další autoři. Pohádkové postavičky najdete snad v každé vsi.

Oblé vrcholy hor nevzbuzují respekt jako příkré stráně Krkonoš, ale spíše navozují příjemný pocit něžné krásy. Příroda, často i nedotčena lidskou rukou, hrady, zámky i dřevěné příbytky horalů vás naladí tak, že často čekáte, že z roubené chaloupky vyjde starý písmák z Jiráskových románů, či prostá kořenářka z pohádek Boženy Němcové. A možná, budete- li mít štěstí, potkáte i samu paní hor, princeznu Kačenku, jak se prochází se svým sousedem a přítelem Krakonošem.

Kačenčina pohádková říše v Orlických horách

Kačenčina pohádková říše v Orlických horách

Pokud na výlet do Orlických hor vyrážíte se svými dětmi, pak je můžete zabavit a potěšit pohádkovým putování po horách. Jedná se pohádkovou hru, kterou každoročně pořádají horské obce sdružené v "pohádkové říši" Orlických hor.

Kačenčina pohádková stezka v Deštném v Orlických horách

Kačenčina pohádková stezka v Deštném v Orlických horách

Kačenka, vládkyně Orlických hor, vás provede stezkou, jejíž součástí je pohádkový příběh a několik stanovišť s interaktivními prvky a úkoly související s příběhem daného stanoviště. Pro soutěživé je součástí stezky pohlednice, do které se sbírají razítka, která jsou u každé zastávky.

Přírodní park Orlice

Přírodní park Orlice

Přírodní park Orlice byl vyhlášen v roce 1996 k ochraně nivy řeky Orlice a jejích přítoků. Rozsáhlá oblast o rozloze přes 11000 ha zahrnuje údolní nivu Divoké, Tiché a po soutoku u Týniště nad Orlicí spojené Orlice mimo pramenné oblasti horních toků.

Cyklovýlety v okolí Deštného v Orlických horách

Cyklovýlety v okolí Deštného v Orlických horách

Pro všechny kdo mají rádi život v "jedné stopě" máme skvělý tip na cyklovýlet. V okolí Deštného v Orlických horách naleznete cyklotrasy jak pro rodiny s dětmi tak pro adrenalinové jezdce. Individuální trasy můžete naplánovat v příjemném prostředí Srubu Karolína.

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Tichá Orlice – nejkrásnější řeka východních Čech

Tichá Orlice – nejkrásnější řeka východních Čech

K nejkrásnějším řekám východních Čech patří řeka Tichá Orlice. Je jednou ze dvou zdrojnic řeky Orlice. Řeka si poklidně meandruje ve vysokých hlinito-písčitých březích lemována stromy. U vodáků se těší velké popularitě hlavně celoročně sjízdný dolní úsek u Ústí nad Orlicí.

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná je plochým hřbetem cca 3 km východně od Deštného v Orlických horách a zároveň je nejvyšší horou Orlických hor (1115 m n.m.), které se dříve říkalo Sedmihradská hora. V roce 2019 zde byla otevřena nová rozhledna s fantastickým výhledem.

Orlické cyklo a inline království – ráj cyklistů na Orlicku

Orlické cyklo a inline království – ráj cyklistů na Orlicku

V Orlických horách a Podorlicku navštěvují milovníci cyklistiky a inline bruslí Orlické cyklo a inline království. Je to území protkané hustou pavučinou cyklotras a cyklostezek. Tu pravou si podle náročnosti a svých sil najde opravdu každý – rekreační i trénovaný cyklista.

Královská hřebenovka – cyklotrasa po hřebeni Orlických hor

Královská hřebenovka – cyklotrasa po hřebeni Orlických hor

Oblíbená cyklotrasa o délce 23 km vede po horské cestě přímo po hřebeni a je bez velkých převýšení. Cestou narazíte na dva výborné bufety, které vás dostanou rychle do formy.