Úvod > Aktuality > Interaktivní výstava Orbis Pictus Play – Vikýře Play nabízí o prázdninách večerní prohlídky
Interaktivní výstava Orbis Pictus Play - Vikýře Play nabízí o prázdninách večerní prohlídky
">
Zážitky

Interaktivní výstava Orbis Pictus Play – Vikýře Play nabízí o prázdninách večerní prohlídky

  • Vydáno15. července 2013
Jedinečnou příležitost vystoupat z prostoru galerie do nejvyšší věže Malostranské besedy a obdivovat večerní panoramata Pražského hradu a chrámu sv. Mikuláše budou mít návštěvníci výstavy Vikýře Play během prázdnin třikrát. Poprvé ve čtvrtek 25. července. Druhý prázdninový měsíc se večerní prohlídky půdní galerie otevřou 15. a 29. srpna. Prohlídky probíhají mezi 21. a 23. hodinou. Jednotné vstupné činí 100 Kč na osobu. Staňte se aktivními spolutvůrci expozice. Interaktivní expozici umělecky koncipovanou Petrem Niklem, které se můžete dotýkat, hrát si s ní a dokonce ji přímo měnit.
Základem projektu, který měl svou premiéru v roce 2006 v Paříži, jsou interaktivní expozice Brána do světa tvořivé lidské fantazie, Labyrint světla, Leporelohra, Golem, Sensorium a Play inspirované dílem humanistického myslitele J. A. Komenského Labyrint světa a ráj srdce. Scénář výstav vychází ze zkušeností nabytých při interaktivních výstavách Hnízda her – Galerie Rudolfinum 2000 a Zahrada fantazie a hudby – česká expozice na EXPO 2005 v japonském Aichi.
 
Dotýkat se je nutné
V pořadí již sedmá výstava v rámci projektu Orbis Pictus Play je jedinečná v tom, že se návštěvník zapojuje do hry a oživuje tak vystavené exponáty. Vystavené objekty jsou nástroje, z nichž tvůrčí dílo vzniká teprve po zapojení aktivní fantazie diváka. Projekt tak nejenom zrcadlí sílu tvořivé touhy po poznání, ale dokazuje, že fenomén hry dokáže fungovat jako univerzální komunikační prostředek bez ohledu na národnost, náboženství či věk, a tím zhmotňuje a rozvíjí nadčasové myšlenky Jana Amose Komenského.
 
Hlavní částí expozice Vikýře Play je pět podkrovních komůrek, patřících k jednotlivým oknům půdy. Z těchto oken je magický výhled na chrám svatého Mikuláše a Malostranské náměstí. Některé nástroje podkrovní komůrky propojují, některé jsou posazeny na podlaze mezi nimi a jiné visí ze stropu jako netopýři.
 
Výstava je plánovaná jako proměnlivá a vždy nabízející nové podněty i návštěvníkům, kteří se vracejí.