Úvod > Aktuality > Opravená rozhledna na Cibulce nabízí neobvyklý pohled na Prahu
Opravená rozhledna na Cibulce nabízí neobvyklý pohled na Prahu
"> Opravená rozhledna na Cibulce nabízí neobvyklý pohled na Prahu "> Ze zdejší 13,5 m vysoké kamenné rozhledny se v Praze naskýtá zcela neobvyklý pohled "> Romantické stavby poskytovaly návštevníkum rozptýlení
Příroda

Opravená rozhledna na Cibulce nabízí neobvyklý pohled na Prahu

  • Vydáno8. října 2014
Lesopark Cibulka pod stolovou horou Vidoule není možná všem Pražanům dobře známý, o to zajímavější však může být návštěva v tomto trochu zapomenutém koutě města v blížícím se podzimu. Ze zdejší 13,5 m vysoké kamenné rozhledny se v Praze naskýtá zcela neobvyklý pohled, kdy je téměř celý horizont pokryt lesem.

CibulkaRozhledna, sochy, umělé zříceniny a řada dalších objektů v lesoparku Cibulka prošly v uplynulých měsících pod dohledem památkářů rekonstrukcí.

Původní krajinný park anglického typu si nechal vystavět v blízkosti usedlosti Cibulka pasovský biskup Leopold Thun-Hohenštejn v první polovině 19. století. V parku se objevily stavby jako tzv. Čínský pavilon, studánka, poustevna, celá řada soch a také kamenná rozhledna. Tyto romantické stavby poskytovaly návštěvníkům rozptýlení a také zajímavý pohled na orientální svět, jehož kultura v té době začínala zvolna pronikat do Evropy. I dnes je možné si prohlédnout dochované sochy, které byly citlivě restaurovány – hned u vstupu sochu sv. Jana Nepomuckého, dále postavy Jupitera a boha času Chróna a na závěr procházky u jezírka Dianu, bohyni lovu.

Nejvhodnější přístup pro pěší návštěvníky lesoparku Cibulka je buď od stanice tramvaje Poštovka, případně ze stanice autobusu U Lesíka nebo též z vlakové stanice Praha – Stodůlky. Rozhledna s vyhlídkou je volně přístupná celoročně stejně jako ostatní stavby. Vlastní usedlost Cibulka a Čínský pavilon, které hlavnímu městu nepatří, zatím na rekonstrukci čekají.

Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích

Vyhlídková věž Cibulka v Praze Košířích

Romantická kamenná rozhledna Cibulka se nachází v pražské čtvrti Košíře, nad Plzeňskou ulicí ve výšce 302 m n. m. Okolo ní se rozprostírá stejnojmenný areál, jehož centrem je bývalá hospodářská usedlost, později zámeček, dnes chátrající ruina.