Úvod > Aktuality > Oprava uzavře Černohorskou cestu v Krkonoších
Oprava uzavre Cernohorskou cestu v Krkonoších
"> Oprava uzavre Cernohorskou cestu v Krkonoších "> V podemletých úsecích bude odstranen asfaltobeton "> Opravovaný úsek zacíná u srubu Správy KRNAP v Janských Lázních a koncí na odbocce k Zrcadlovkám
Příroda

Oprava uzavře Černohorskou cestu v Krkonoších

  • Vydáno4. května 2014
V souvislosti s opravou Černohorské cesty z vrcholu Černé hory do Janských Lázní bude tato velmi oblíbená turistická cesta na dva měsíce uzavřena. Oprava souvisí s likvidací následků loňských červnových povodní.

Černá Hora výhledČernohorská cesta byla jedna z nejvíce poničených. Přívalový déšť podemlel v několika místech komunikaci, která hrozí sesutím známé turistické cesty. Po nezbytném zajištění v loňském roce může Správa KRNAP letos celou cestu zrekonstruovat a opravit. V podemletých úsecích bude odstraněn asfaltobeton, doplněny podkladní vrstvy a znovu obnoven asfaltový povrch.

Budou opraveny také poničené propustky; příkopy a podélné odvodnění budou stabilizovány a zajištěny těžkým záhozem. Opravovaný úsek začíná u srubu Správy KRNAP v Janských Lázních a končí na odbočce k Zrcadlovkám.

S ohledem na charakter prací a zejména na bezpečnost ale bude na Černohorské cestě po dobu rekonstrukce úplně zakázán průjezd cyklistů a koloběžkářů. Předpokládá se, že uzávěra skončí 30. června 2014.

Rozhledna Panorama na Černé hoře

Rozhledna Panorama na Černé hoře

Rozhledna Panorama na Černé hoře (1289 m) u Jánských Lázní byla vybudována z původního sloupu bývalé lanové dráhy. Z rozhledny se nabízí kruhový výhled na okolní vrcholy Krkonoš s nejvyšší Sněžkou, dále oblast Podkrkonoší, Náchodsko, Orlické hory, Jizerské hory a další oblasti.

Černohorský Express – lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Černohorský Express – lanovka z Janských Lázní na Černou horu

Původní visutá lanová dráha z Janských Lázní na Černou horu zahájila provoz již v roce 1928. Aktuálně na Černou horu jezdí osmimístná kabinková lanovka. V zimě slouží lyžařům, v létě je oblíbeným nástupním místem pro hřebenové túry.