Úvod > Aktuality > Opatství Nový Dvůr v sobě propojuje staré a nové
Opatství Nový Dvur v sobe propojuje staré a nové
"> Opatství Nový Dvur v sobe propojuje staré a nové "> Interiéry jsou prosté s kamennými prvky "> Se stavebními pracemi zacali mniši v roce 2000 "> Mniši vedou prostý život zaplnený zemedelskou prací
Památky

Opatství Nový Dvůr v sobě propojuje staré a nové

  • Vydáno6. února 2013
V krásné západočeské krajině nedaleko Toužimi stojí potoruhodný areál kláštera Matky Boží, který v sobě propojuje starou architekturu s moderními prvky. Klášter stojí na místě, kde kdysi býval statek, který patřil premonstrátům z Teplé. Kouzelné místo objevili roku 1999 cisterciáčtí mniši z Francie, kteří zde vedou prostý život zaplněný modlitbami a zemědělskou manuální prací.
Areál kláštera se nacházel v žalostném stavu, proto se mniši začali s postupnou rekonstrukcí. Projektové práce svěřili britskému architektovi Johnu Pawsonovi a jeho českému kolegovi Janu Soukupovi. Opravena byla cenná západní rezidenční část statku – vlastně barokní venkovská usedlost – a přilehlé hospodářské budovy kolem čtvercového nádvoří. Nově byl postaven minimalisticky pojatý betonový kostel. Také patrová budova statku s mansardovou střechou a dvěma symetrickými křídly má bílou vápennou omítku a kamenné okenní orámování.

Interiéry jsou prosté, bez jakékoli výzdoby, s kamennými a dřevěnými prvky, ambit s valenou klenbou je velkým pásovým oknem otevřen do rajského dvora. V roce 2009 pak byla dokončena další etapa – polorozpadlá bývalá ovčí stáj, stojící poněkud stranou komplexu, byla opravena, získala novou střechu a slouží jako dům pro poutníky.

V klášteře se dnes můžete nejen ubytovat, ale také nakoupit zajímavé výrobky – především výbornou hořčici zhotovenou dle originální trapistické receptury či nejrůznější bio produkty pro snídaně, sušenky, zavařeniny, želé, přírodní multivitamíny a minerály, které také navazují na tradici produktů z mateřského kláštera Sept-Fons ve Francii.
 
Mnišský život v klášteře Nový Dvůr

Mnišský život v klášteře Nový Dvůr

V klášteře Nový Dvůr na Toužimsku žijí mniši, kteří se věnují nejen modlitbám, ale chovají i ovce, hospodaří v lese a vyrábí výbornou horčici a další výrobky, které pocházejí z mateřského kláštera Sept-Fons ve Francii, kde mniši sídlí již od 12. století.