Úvod > Aktuality > Olympijský park: užijte si zimní olympiádu v Brně!
Zážitky

Olympijský park: užijte si zimní olympiádu v Brně!

  • Vydáno3. února 2022
Být u toho, fandit, sportovat a možná si vyzkoušet i některou z disciplín, se kterou jste se zatím nesetkali. Takovou možnost budete mít jako návštěvník Olympijského parku v Brně! Otevřen bude přesně tak dlouho, jako bude hořet olympijský oheň nad Pekingem: od 4. do 20. února 2022.
olympijský festival BrnoZimní Olympijský festival v Brně se uskuteční od 4. do 20. února 2022 v areálu Nové Zbrojovky u vlakové zastávky Brno Židenice. Nabídne více než deset zimních sportů. Nebude chybět curling, snowpark, skokanský můstek, nebo běžkařská a bruslařská dráha. Projekt, který se v Brně poprvé představil v roce 2018 v areálu brněnského výstaviště, vzniká ve spolupráci města Brna, Jihomoravského kraje, Českého olympijského výboru a jeho partnerů. V rámci první edice zakoupilo město Brno venkovní ledové plochy, které mají od té doby nejen Brňané možnost využívat jednak k tzv. Bruslení za Lužánkami a také jako tři curlingové dráhy právě v Nové Zbrojovce, kde bude letos po dohodě s městskou částí Brno-střed fungovat rovněž kluziště, které je obvykle k dispozici v lokalitě U Jošta.

olympijský parkNa pátek 4. února připadají pololetní prázdniny ve školách a všichni návštěvníci budou mít už od 9:00 vstup zdarma. Slavnostní zahájení začne v 11:00, kdy se z centra města vydá štafeta olympioniků s pochodní. Předposlední běžkyní bude tvář letní edice tenistka Lucie Šafářová, která předá pochodeň novému ambasadorovi, krasobruslaři Tomáši Vernerovi. Ten následně na pódiu zapálí oheň Olympijského festivalu.
 

Které sporty si vyberete?

olympijský parkNávštěvníci a školní výpravy si zde vyzkouší množství zimních sportů, například biatlon, boby nebo snow volejbal. Vstupné na sportoviště v areálu Nové Zbrojovky u nádraží Brno Ždenice je za 50 Kč, děti do dvanácti let, ZTP a senioři nad 65 let mají vstup zdarma. Otevřeno bude od neděle do čtvrtka: 9:00 – 18:00, v pátek a sobotu: 9:00 – 19:00 hodin. Do areálu si můžete vzít vlastní sportovní vybavení, nebo si ho půjčit ve zdejších  půjčovnách.

V Olympijském parku si vyzkoušíte hokejové bruslení i "lední hokej na suchu", což představuje např. střelbu na bránu. K dispozici bude také rychlobruslení na slightboardu, skoky na lyžích pro děti, snowboarding, akrobatické lyžování a základní lyžování, běžecké lyžování a půjčovna běžek Sporten, curling anebo střelba na terč z laserové malorážky jako součást biatlonu. Od 2. února funguje rezervační systém sportovišť a prodej vstupenek na webových stránkách olympijskyfestival.cz.
 

Za sportem se školou

olympijský parkŠkolním kolektivům doporučujeme zarezervování dopoledního programu předem. Během dopoledne (cca do 13:30) si žáci zkusí tři sporty pod odborným vedením, dostanou zdarma svačinu a užijí si olympijskou atmosféru při fandění našim sportovcům. Olympijský festival mohou samozřejmě navštíviti i učitelé s žáky bez registrace, ovšem nelze jim garantovat volná sportoviště.

Kromě sportovišť pořadatelé už podruhé připravují také Olympijskou zónu Eda, ve které se děti dozví víc o olympismu, hodnotách jako je fair play či respektu k soupeři. Olympijské vzdělávání je dlouhodobý projekt Českého olympijského výboru.
 

Jak se tam dostanete a jaká jsou pravidla vstupu?

olympijský parkAž k bráně festivalu se pohodlně dostanete speciální kyvadlovou dopravou ze zastávek Kuldova, Stará osada (Bubeníčkova) a Židenice Nádraží do zastávky Nová Zbrojovka (Olympijský festival) a zpět. Pokud nemůžete využít možnost kyvadlové dopravy, k dispozici bude návštěvníkům blízké parkoviště Nová Zbrojovka za poplatek 50 Kč/den s omezenou kapacitou.

Každý návštěvník se u vstupu prokáže certifikátem o dokončeném očkování (od 15.2. ne starším než 9 měsíců), nebo, prodělané nemoci – platí 180 dní ode dne pozitivního testu, nebo negativním RT-PCR testu ne starším než 72 hod. jde-li o stanovenou výjimku z pravidla ON. Toto pravidlo neplatí pro děti do 12 let a pro účastníky programu pro školy, pokud jde výhradně o žáky z jedné školy.
Brnem #olympijsky

Brnem #olympijsky

Vydejte se na trasu Brnem, která vám přiblíží místa spjatá s českým olympijským hnutím a představí některé naše slavné sportovce.

Další aktuality

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku: poprvé se otevírá veřejnosti v pravidelném provozu

Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevírají od 5. dubna, přijít na prohlídku je možné vždy od pátku do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Od 16. května bude otevírací doba prodloužena od úterý do neděle. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
Jihomoravský kraj | Památky

Okoštujte oskorušu ve všech jejích podobách ve Tvarožné Lhotě

Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše! To je motto již 20. ročníku Slavnosti oskeruší, která proběhne v sobotu 6. dubna 2024 tradičně v sále obecního domu ve Tvarožné Lhotě. Těšit se můžete na oskoruši v tekutém i pevném skupenství a samozřejmě také cimbálovou muziku! Dozvíte se, co je dřínka, moruše, mišpule, jak šmakuje Karpatský verbuň, Vojšická duha nebo Oskorušový sen.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Lužní lesy na jihu Moravy se naplnily vodou

Lužní lesy v Kančí oboře na Břeclavsku od 15. do 31. března 2024 záměrně zaplavila voda ze Staré Dyje. To vysychajícím luhům svědčí. Lesy ČR proto dělají podobná opatření v oblasti i několikrát ročně v rámci programu Vracíme vodu lesu. Voda ve vyprahlé půdě nemizí, naopak se zaplňují i zaniklé tůně. Nyní se již situace vrací do normálu a oblast je přístupná.
Jihomoravský kraj | Příroda

Ze sklepa do sklepa: Velké Bílovice zvou na košt přímo k vinařům

Největší ochutnávka vín čeká na návštěvníky 17. ročníku Ze sklepa do sklepa ve Velkých Bílovicích v sobotu 6. dubna 2024. Přes padesát vinařských sklepů se otevře v jediný den milovníkům vína a nabídne to nejlepší ze své úrody. Připraveny jsou pro vás koštovací skleničky, podrobná mapka všech otevřených vinařství, cimbálová muzika a bohatý večerní program plný moravského vína, jídla a hudby. Nemusíte se bát ani silniční kontroly – vypraveny budou zvláštní vinné autobusy.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Kalendář 2024: k vinařům do sklepa – tipy na místa, kde mají vinné sklepy otevřeno celé léto

Už jste někdy putovali po otevřených vinných sklepech a bylo vám líto, že taková akce trvá jen jediný den? Pak vám udělá radost zjištění, že někde mají sklepy otevřeno celou sezonu. Portál Kudy z nudy vás zve do míst, kde během letních měsíců nezůstanete stát před zavřenými dveřmi.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika