Úvod > Aktuality > Olomoucká zoo otevřela africké safari, zve na oryxy a žirafy
Olomoucká zoo otevřela africké safari, zve na oryxy a žirafy
">
Příroda

Olomoucká zoo otevřela africké safari, zve na oryxy a žirafy

  • Vydáno25. července 2015
Otevření avizovaného afrického safari s majestátními oryxy jihoafrickými a velmi oblíbenými žirafami Rothschildovými je tady. Návštěvníci zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce mohou od pátku nasednout na vláček, který je proveze vedle výběhu nosálů, a vstupní branou vjedou mezi přímorožce. Jejich teritorium obkrouží po vnějším obvodu a cestou si vychutnají i pohled na žirafy pohybující se v nové travnaté části svého výběhu zabíhající mezi antilopy.
Při tvorbě návrhů bylo pro architekty nejdůležitější, aby stavba působila přirozeně a lidem se otevřel na zvířata co nejméně rušený výhled nejen z vláčku. Provozovatelé pamatovali i na pěší návštěvníky, pro které je pohled na oryxy otevřen z vyhlídky vybudované v blízkosti vyhlídkové věže. K žirafám se tak návštěvníci mohou blíže dostat už nejen z vyhlídky pavilonu žiraf, ale i u nástupiště safarivláčku.
 
Otevřením druhé z celkem pěti plánovaných částí safari udělala Zoologická zahrada Olomouc další důležitý krok na cestě k většímu propojení světa zvířat a lidí. První z pěti etap safari zaměřenou na region Euroasie zprovoznila zoo v roce 2013. Loni se vláčkem po jeho euroasijské části projelo 50 tisíc lidí. Tím, že se vyhlídkový vláček při budování safari postupně odklání od běžné obchůzkové trasy, zvyšuje zahrada komfort návštěvníků a nabízí i další atraktivní varianty, jak si zoo prohlédnout. To vše navíc ve stále přirozenějším prostředí, bližším i zvířatům.
 
Práci na první Euroasijské části Safari zahájila Zoo Olomouc v roce 2012. Od konce července 2013 díky jejímu provozu mohou návštěvníci z projíždějícího safari vláčku skutečně zblízka sledovat zubry evropské, losy evropské, jeleny sika, kozorožce kavkazské, muflony, siky vietnamské, daňky mezopotámské a kozy bezoárové. Budování na Afriku navazující Austrálie by na sebe neměla nechat dlouho čekat a konečných všech pět areálů safari respektujících zoogeografické zóny brzo poskytne ucelenější obraz přirozeného života zvířat.
 
Celý časově i rozsahově náročný projekt probíhá za provozu zoologické zahrady. Safari bude v konečné fázi zabírat téměř polovinu rozlohy celé zoo. Zvířata postupně získávají prostor přibližující se jejich přirozenému prostředí.