!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Olomouc rozveselí masopust

Olomouc rozveselí masopust

Vydáno 14. února 2020 Zážitky
Olomoucký masopust přináší lidem nezapomenutelné zážitky a živé obrazy z dějin masopustního veselí. Hanáckou metropoli rozverné maškary rozveselí už v sobotu 15. února 2020. Hlavní program se bude konat na Horním náměstí od 9:00 do 16:00 hodin a k jeho vrcholům bude patřit zabíjačka nebo tanec hospodyně s medvědem.
MasopustRozvernou podobu bude mít Olomoucký masopust, který se koná v sobotu 15. února. Na Horním náměstí začne v 9:00 hodin. Pokud přijdete v masce, užijete si i masopustní průvod. První návštěvníky přivítá řezník a soubor Haná z Velké Bystřice. Bourání prasete bude trvat asi do 11:00 hodin, kdy začne pochůzka po náměstí. Průvod obejde několik restaurací, kde chasu přivítají hospodáři s hospodyněmi čtvrtkou nebo koblihami.

K masopustu patří zábava, humor a tak je také koncipován celý sobotní program. K tradičním maškarám patří medvěd na řetězu vedený medvědářem a populární masopustní kratochvílí je pak oblíbený tanec s medvědem. Tanci hospodyně s medvědem však bude v 10:30 předcházet zásadní událost, a to předání masopustního práva městskou radou. Radní slavnostně vyhlásí, že právo k masopustnímu veselí patří celé veselé chase s maškarami a chasa po zásluze "vyplatí" zástupce města buď vařechou, šavlí naplocho nebo se z výplaty radní patřičně vykoupí.

olomoucký masopustMaškarní průvod by měl v poledne dorazit k orloji, kde se masky předvedou taneční pásmo „Maškare dó“. Nebude chybět ani muzika a obří masky. K dobré atmosféře bude hrát cimbálová muzika Bukovinka, zazpívá hanácký mužský sbor Rovina a skupina Ztracené Ráj předvede hanácké bigbit. Veselou a rozpustilou atmosféru masopustu vytvoří folklórní soubory Haná Velká Bystřice, Haná Přerov a Divadlo Kvelb.

V prodeji budou kromě zabijačkových specialit i polévky a teplé nápoje, připravena je ochutnávka vína i palačinky. Pro děti je připravena tematická dílnička s výrobou masopustních masek a ukázka farmářských zvířátek.
Olomoucký orloj s figurkami proletářů

Olomoucký orloj s figurkami proletářů

Dnešní kuriózní podoba olomouckého orloje pochází z let 1947–1955, kdy svaté muže nahradili pracující, plesající a sportující Hanáci. Skleněné mozaiky s náměty Jízdy králů, Průvodu královniček, Dělníka, Chemika a alegorie dvanácti měsíců dodal národní podnik Česká mozaika v Novém Boru.

Další aktuality

23.2.
2020
Zimní exkurze přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně je zážitek

Zimní exkurze přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně je zážitek

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky
14.2.
2020
Pevnost poznání v Olomouci odhalí o víkendu lásku vědeckou

Pevnost poznání v Olomouci odhalí o víkendu lásku vědeckou

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky
21.1.
2020
Neobvyklá místa a zimní prohlídky pěšky nebo na běžkách

Neobvyklá místa a zimní prohlídky pěšky nebo na běžkách

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky