Úvod > Aktuality > Olomouc rozveselí masopust

Olomouc rozveselí masopust

Vydáno 14. února 2020 Zážitky
Olomoucký masopust přináší lidem nezapomenutelné zážitky a živé obrazy z dějin masopustního veselí. Hanáckou metropoli rozverné maškary rozveselí už v sobotu 15. února 2020. Hlavní program se bude konat na Horním náměstí od 9:00 do 16:00 hodin a k jeho vrcholům bude patřit zabíjačka nebo tanec hospodyně s medvědem.
MasopustRozvernou podobu bude mít Olomoucký masopust, který se koná v sobotu 15. února. Na Horním náměstí začne v 9:00 hodin. Pokud přijdete v masce, užijete si i masopustní průvod. První návštěvníky přivítá řezník a soubor Haná z Velké Bystřice. Bourání prasete bude trvat asi do 11:00 hodin, kdy začne pochůzka po náměstí. Průvod obejde několik restaurací, kde chasu přivítají hospodáři s hospodyněmi čtvrtkou nebo koblihami.

K masopustu patří zábava, humor a tak je také koncipován celý sobotní program. K tradičním maškarám patří medvěd na řetězu vedený medvědářem a populární masopustní kratochvílí je pak oblíbený tanec s medvědem. Tanci hospodyně s medvědem však bude v 10:30 předcházet zásadní událost, a to předání masopustního práva městskou radou. Radní slavnostně vyhlásí, že právo k masopustnímu veselí patří celé veselé chase s maškarami a chasa po zásluze "vyplatí" zástupce města buď vařechou, šavlí naplocho nebo se z výplaty radní patřičně vykoupí.

olomoucký masopustMaškarní průvod by měl v poledne dorazit k orloji, kde se masky předvedou taneční pásmo „Maškare dó“. Nebude chybět ani muzika a obří masky. K dobré atmosféře bude hrát cimbálová muzika Bukovinka, zazpívá hanácký mužský sbor Rovina a skupina Ztracené Ráj předvede hanácké bigbit. Veselou a rozpustilou atmosféru masopustu vytvoří folklórní soubory Haná Velká Bystřice, Haná Přerov a Divadlo Kvelb.

V prodeji budou kromě zabijačkových specialit i polévky a teplé nápoje, připravena je ochutnávka vína i palačinky. Pro děti je připravena tematická dílnička s výrobou masopustních masek a ukázka farmářských zvířátek.
Olomoucký orloj s figurkami proletářů

Olomoucký orloj s figurkami proletářů

Dnešní kuriózní podoba olomouckého orloje pochází z let 1947–1955, kdy svaté muže nahradili pracující, plesající a sportující Hanáci. Skleněné mozaiky s náměty Jízdy králů, Průvodu královniček, Dělníka, Chemika a alegorie dvanácti měsíců dodal národní podnik Česká mozaika v Novém Boru.

Další aktuality

27.5.
2020
#světovéČesko a Olomoucký kraj

#světovéČesko a Olomoucký kraj

Střední Morava a Jeseníky | Životní styl
23.5.
2020
Navštivte Červený domek Petra Bezruče v Kostelci na Hané

Navštivte Červený domek Petra Bezruče v Kostelci na Hané

Střední Morava a Jeseníky | Kultura
22.5.
2020
V areálu olomoucké zoologické zahrady se otevřel nový lanový park

V areálu olomoucké zoologické zahrady se otevřel nový lanový park

Střední Morava a Jeseníky | Zážitky
22.5.
2020
Hrad Helfštýn zve o víkendu na své nádvoří, od úterý i do expozic

Hrad Helfštýn zve o víkendu na své nádvoří, od úterý i do expozic

Střední Morava a Jeseníky | Památky