Úvod > Aktuality > Ojevte krásu káštera Želiv díky netradiční prohlídce
Ojevte krásu káštera Želiv díky netradiční prohlídce
">
Zážitky

Ojevte krásu káštera Želiv díky netradiční prohlídce

  • Vydáno27. června 2018
O víkendu vstoupí návštěvníci do úchvatných prostor kláštera Želiv. Potkáte světoznámého architekta z 18. století Jana Blažeje Santiniho, biskupa Jindřicha Zdíka a zažijete spoustu dalšího dobrodružství. Kdo chce zůstat déle a užívat si klidu a překrásné přírody, má možnost ubytování ve starobylém křídle kláštera, ve kterém přebýval opat kláštera.
Několikrát během léta pořádá noční prohlídky při svíčkách premonstrátský klášter Želiv. V sobotu 30. 6. a pak ještě dvakrát během letních prázdnin vás vždy od 21 hodin čeká přibližně hodinová prohlídka konventu a galerie želivských opatů, návštěva kůru kostela s možností podívat se zblízka na Santiniho strop a závěrečné pohoštění v refektáři klášterní stravou při rozhovoru s bratry premonstráty.

Přijďte i vy na netradiční prohlídky národní kulturní památky a nechte se vtáhnout do historie kláštera. V případě zájmu o prohlídku kláštera a pivovaru mimo běžné pravidelné prohlídky a nebo v měsících říjen – duben, objednávejte minimálně s týdenním předstihem na e-mailovou adresu centrum@zeliv.eu nebo telefonicky 725 448 291.
Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášterní komplex v Želivě – klášter premonstrátů s pohnutou minulostí

Klášter Želiv byl založen už ve 12. století knížetem Soběslavem. V padesátých letech zde byl internační tábor pro kněze a řeholníky. Želiv však není jen klášter, ale je to celý komplex staveb – klášter s kostelem Narození Panny Marie, konvent, opatství, Trčkův hrad či renesanční dům s palírnou.

Želivský klášterní pivovar

Želivský klášterní pivovar

V areálu premonstrátského kláštera se pivo pravděpodobně začalo vařit už ve 13. století. Zdejší piva nesou jména dřívějších představených kláštera a mají zajímavou chuť, např. višňovou nebo medovinovou.

Kostel sv. Petra a Pavla v Želivi

Kostel sv. Petra a Pavla v Želivi

Hřbitovní kostel sv. Petra a Pavla pochází již z 12. století, přičemž vv 18. století byl přestavěn do dnešní podoby. Kostel leží v těsné blízkosti kláštera Želiv a na poslední přestavbě se údajně mohl podílet Jan Blažej Santini-Aichel.

Kostel Narození Panny Marie v Želivi

Kostel Narození Panny Marie v Želivi

Kostel Narození Panny Marie je významnou ukázkou barokní gotiky. Založen byl roku 1139, nad soutokem říček Želivky a Trnávky, spolu s klášterem. Archeologickým výzkumem bylo potvrzeno, že v místech dnešního chrámu stával původní románský konventní kostel.

Kaple Nalezení sv. Kříže v Želivi

Kaple Nalezení sv. Kříže v Želivi

Kaple Nalezení sv. Kříže byla postavena v roce 1738. Stojí na stráni s názvem Kalvárie, dříve zde stávaly dřevěné kříže a sochy. Všeobecně byla zvána kaplí umírajících.