Úvod > Aktuality > Expozici ČNB Lidé a peníze si prohlédnete v Praze i Brně
Expozici ČNB Lidé a peníze si prohlédnete v Praze i Brně
">
Zážitky

Expozici ČNB Lidé a peníze si prohlédnete v Praze i Brně

  • Vydáno5. října 2018
Unikátní výstava Lidé a peníze, která prezentuje ucelený vývoj měny a financí v Čechách, je k vidění již několik let v České národní bance v Praze a těší se stále velkému zájmu veřejnosti. Před nedávnem ČNB připravila podobnou stálou výstavu i v historických prostorách své pobočky v Brně. Ta nabízí unikátní pohled na historii vývoje peněz a prezentuje ucelený vývoj měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě.
PenízeExpozice České národní banky v Praze se od svého otevření začátkem roku 2002 stala součástí nejen školní výuky. Návštěvníci se při prohlídce seznámí s historií centrálního bankovnictví na českém území, prohlédnou si ukázky platidel nebo si mohou například ověřit pravost svých vlastních bankovek.

Expozici Lidé a peníze v Brně připravila Česká národní banka pro veřejnost ve zdařile rekonstruovaných prostorách svojí pobočky v centru Brna, na Rooseveltově ulici. Expozice nabízí historii vývoje peněz od platidel soli a hřiven až k dnes používaným korunovým bankovkám a mincím i pamětním mincím zlatým a stříbrným. Výstava prezentuje ucelený vývoj měny a financí v Čechách a na Moravě (s větším zaměřením na moravskou část peněžnictví) včetně vývoje České národní banky od jejího založení. Pro návštěvníky jsou připraveny přednášky spojené s projekcí odborných filmů v učebně pobočky, 32 panelů s obsažnou, avšak graficky přitažlivou, textovou náplní a 22 vitrín s unikátními exponáty a platidly, padělky a ukázky ochrany peněz. Výstavu je možné si prohlédnout individuálně po předchozí domluvě na emailu aneta.novotna@cnb.cz nebo telefonicky na číslech 542 137 319 nebo 731 597 136.


100 let česko-slovenské koruny

1000 KčČeská národní banka oslaví v příštím roce (2019) 100. výročí zavedení československé měny, její peněžní jednotky československé koruny a uvedení jejích platidel do peněžního oběhu. K této výjimečné příležitosti připravila ČNB soubor akcí a aktivit, které připomenou nejen vznik naší měny, ale také činnosti centrální banky a její roli.

Jednou z nich bude výstava 100 let česko-slovenské koruny, která bude otevřena od 1. února do 28. dubna 2019 v prostorách Císařské konírny Pražského hradu. Na výstavě si bude možné prohlédnout např. zlaté slitky, mince a medaile, originální návrhy československých bankovek od Alfonse Muchy, Maxe Švabinského, Karla Svolinského aj. nebo vzácné československé mince a papírové peníze. Pro návštěvníky bude také vystavena zlatá vysokohmotnostní mince nominální hodnoty 100 000 000 Kč, která bude vyrobena k tomuto významnému výročí.

Den otevřených dveří pražského ústředí ČNB se uskuteční v září 2019 a formálně oslavy uzavře.
ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze v Praze

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.

Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně

Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně

Expozice "Lidé a peníze" v Brně se nalézá v budově dřívější Hypoteční banky markrabství Moravského a dnes České národní banky. Nabízí unikátní pohled na historii vývoje peněz a prezentuje ucelený vývoj měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě.

Krása ve skle a kovu v Brně – expozice československých a českých mincí Jiřího Harcuby

Krása ve skle a kovu v Brně – expozice československých a českých mincí Jiřího Harcuby

Výstava „Krása ve skle a kovu“ představuje dílo jednoho z nejvýznamnějších tvůrců československých a českých mincí Jiřího Harcuby (1928–2013), které odkázal ČNB.

Další aktuality

24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
20.9.
2022
Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Oskorušobraní bude o víkendu opět na Travičné

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika
19.9.
2022
Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Klasická hudba oživí Lednicko-valtický areál

Jihomoravský kraj | Kultura