Úvod > Aktuality > Expozici ČNB Lidé a peníze si prohlédnete v Praze i Brně
Zážitky

Expozici ČNB Lidé a peníze si prohlédnete v Praze i Brně

  • Vydáno5. října 2018
Unikátní výstava Lidé a peníze, která prezentuje ucelený vývoj měny a financí v Čechách, je k vidění již několik let v České národní bance v Praze a těší se stále velkému zájmu veřejnosti. Před nedávnem ČNB připravila podobnou stálou výstavu i v historických prostorách své pobočky v Brně. Ta nabízí unikátní pohled na historii vývoje peněz a prezentuje ucelený vývoj měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě.
PenízeExpozice České národní banky v Praze se od svého otevření začátkem roku 2002 stala součástí nejen školní výuky. Návštěvníci se při prohlídce seznámí s historií centrálního bankovnictví na českém území, prohlédnou si ukázky platidel nebo si mohou například ověřit pravost svých vlastních bankovek.

Expozici Lidé a peníze v Brně připravila Česká národní banka pro veřejnost ve zdařile rekonstruovaných prostorách svojí pobočky v centru Brna, na Rooseveltově ulici. Expozice nabízí historii vývoje peněz od platidel soli a hřiven až k dnes používaným korunovým bankovkám a mincím i pamětním mincím zlatým a stříbrným. Výstava prezentuje ucelený vývoj měny a financí v Čechách a na Moravě (s větším zaměřením na moravskou část peněžnictví) včetně vývoje České národní banky od jejího založení. Pro návštěvníky jsou připraveny přednášky spojené s projekcí odborných filmů v učebně pobočky, 32 panelů s obsažnou, avšak graficky přitažlivou, textovou náplní a 22 vitrín s unikátními exponáty a platidly, padělky a ukázky ochrany peněz. Výstavu je možné si prohlédnout individuálně po předchozí domluvě na emailu aneta.novotna@cnb.cz nebo telefonicky na číslech 542 137 319 nebo 731 597 136.


100 let česko-slovenské koruny

1000 KčČeská národní banka oslaví v příštím roce (2019) 100. výročí zavedení československé měny, její peněžní jednotky československé koruny a uvedení jejích platidel do peněžního oběhu. K této výjimečné příležitosti připravila ČNB soubor akcí a aktivit, které připomenou nejen vznik naší měny, ale také činnosti centrální banky a její roli.

Jednou z nich bude výstava 100 let česko-slovenské koruny, která bude otevřena od 1. února do 28. dubna 2019 v prostorách Císařské konírny Pražského hradu. Na výstavě si bude možné prohlédnout např. zlaté slitky, mince a medaile, originální návrhy československých bankovek od Alfonse Muchy, Maxe Švabinského, Karla Svolinského aj. nebo vzácné československé mince a papírové peníze. Pro návštěvníky bude také vystavena zlatá vysokohmotnostní mince nominální hodnoty 100 000 000 Kč, která bude vyrobena k tomuto významnému výročí.

Den otevřených dveří pražského ústředí ČNB se uskuteční v září 2019 a formálně oslavy uzavře.
ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.

Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně

Bankovní expozice Lidé a peníze v Brně

Expozice "Lidé a peníze" v Brně se nalézá v budově dřívější Hypoteční banky markrabství Moravského a dnes České národní banky. Nabízí unikátní pohled na historii vývoje peněz a prezentuje ucelený vývoj měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě.

Krása ve skle a kovu v Brně – expozice československých a českých mincí Jiřího Harcuby

Krása ve skle a kovu v Brně – expozice československých a českých mincí Jiřího Harcuby

Výstava „Krása ve skle a kovu“ představuje dílo jednoho z nejvýznamnějších tvůrců československých a českých mincí Jiřího Harcuby (1928–2013), které odkázal ČNB.

Další aktuality

Projeďte se po Brněnské přehradě lodí

Plavební sezóna na Brněnské přehradě začíná tradičně v druhé půli dubna. Letos lodě vypluly poprvé 20. dubna a na hladině Prýglu zůstanou až do 30. října 2024. I letos bude cestující po přehradě vozit pětice moderních lodí a také dvě menší historické lodě Brno a Morava. Jejich obsluhu zajišťuje 13 kapitánů a zhruba 60 lodníků.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda