Úvod > Aktuality > Ojedinělá výstava v Loretě Rumburk zachycuje pověsti a příběhy poutních míst Šluknovska
Ojedinělá výstava v Loretě Rumburk zachycuje pověsti a příběhy poutních míst Šluknovska
">
Památky

Ojedinělá výstava v Loretě Rumburk zachycuje pověsti a příběhy poutních míst Šluknovska

  • Vydáno30. června 2015
Léto a podzim v Loretě Rumburk patří česko-německé výstavě Pověsti a příběhy poutních míst Šluknovska / Sagen und Begebenheiten in Wallfahrtsstätten im Schluckenauer Gebiet. Unikátní autorská výstava je určena rodinám s dětmi a těm, kdo mají rádi regionální pověsti. Zatímco předchozí výstavy o sakrální architektuře regionu přibližovaly historii poutních míst a křížových cest Šluknovska, nová výstava dává od 7. července 2015 prostor obrazovému ztvárnění pověstí.
Symbolické putování za sakrální architekturou regionu seznamuje s pověstmi o vzniku šesti poutních kaplích a vybraných křížových cest. Výstava v Rumburku nabízí dvanáct komiksů na 20 výstavních panelech o rozměrech 60 x 80 cm. Autorem kreseb je Petr Herold a textů Rostislav Křivánek. Dětští návštěvníci mají k dispozici výtvarný koutek, pracovní listy a čtecí lavičky.

V ambitu Lorety Rumburk je výstava k vidění do 31. října 2015. Přístupná je od úterý do soboty od 10.00 do 17.00 h. Vstupné je 50 a 25 Kč. Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 7. července 2015 od 17.00 h. Součástí slavnostního zahájení výstavy je vystoupení hudebního kvarteta Ámos, které přiblíží duchovní písně regionu.

Návštěvníci výstavy "Pověsti a příběhy poutních míst Šluknovska" se prostřednictvím obrazových příběhů seznámí s původně německými regionálními pověstmi. Ty vypráví o událostech 17. až 19. století, které předcházely založení poutních kaplí a křížových cest v regionu původně zvaném Böhmisches Niederland. Výstava přibližuje zázračné události, k nimž došlo před stovkami let na místech, kde dnes stojí loretánská kaple v Rumburku, kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Vilémově, kostel Panny Marie Sněžné ve Sněžné u Krásné Lípy, kaple sv. Anny na Annabergu u Lobendavy, poutní  bazilika minor Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově, křížová cesta u Jiřetína pod Jedlovou a křížová cesta na Křížovém vrchu ve Šluknově. Obrazového ztvárnění se dočkaly i další vybrané sakrální památky.

Výstava bude v Loretě Rumburk k vidění do 31. 10. 2015, poté se představí i na dalších místech v regionu, např. v Centru setkávání v Dolní Poustevně, v Domě Českého Švýcarska v Krásné Lípě, v Městské knihovně Varnsdorf, v Informačním středisku v Lipové a na zámku ve Šluknově. Nastálo bude od roku 2017 k vidění v Loretě Rumburk.

Dětské návštěvníky provedou výstavou pracovní listy a čtecí lavičky, na nichž si budou moci číst regionální pověsti. Dětská fantazie dostane prostor ve výtvarném koutku, kde si zájemci mohou namalovat vlastní ilustrace jednotlivých pověstí. Ty nejhezčí se stanou součástí výstavy. Výstavu doplní česko-německá brožura autorských pověstí Rostislava Křivánka "Pověsti a příběhy poutních míst Šluknovska", jež se zájemcům prvně představí v sobotu 12. září 2015 při Loretánských slavnostech 2015 v Rumburku.
Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

Loretánská kaple s ambitem v Rumburku

V areálu bývalého kapucínského kláštera v Rumburku se nachází loretánská kaple, která patří k architektonickým skvostům severních Čech. Loreta Rumburk je významným poutním místem Českého Švýcarska. V Loretě Rumburk se celoročně pořádají netradiční prohlídky, výstavy, koncerty a mše svaté.

Kaple Svatých schodů v Rumburku

Kaple Svatých schodů v Rumburku

Kaple Svatých schodů v ambitu Lorety Rumburk připomíná pašijový příběh Ježíše Krista o odsouzení, utrpení a ukřižování. V Rumburku byl Ježíšův příběh zasazen do podmanivých, divadelně pojatých kulis. Jedná se o nejmladší poutní kapli Svatých schodů v českých zemích.

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk

Expozice církevního umění v Loretě Rumburk

Prohlídka česko-německé expozice nabízí zážitek pro všechny smysly. Výstavní prostory v mariánském poutním místě Loreta Rumburk jsou zpřístupněny od roku 2013.