Úvod > Aktuality > Ohňostroje: tři místa, kde si užijete zářivou noční podívanou

Ohňostroje: tři místa, kde si užijete zářivou noční podívanou

Vydáno 22. května 2019 Zážitky
Městské slavnosti nebo silvestrovské oslavy se obvykle neobejdou bez pořádného ohňostroje. Ohňostrojná představení jsou tak populární, že mají dokonce své přehlídky a mezinárodní soutěže. Vypravit se na ně můžete do Brna a do Hlučína, navíc vás pozveme i do speciální expozice ohňostrojů.
Odkud se ale vlastně ohňostroje vzaly? Jejich domovem byla Čína před dvěma tisíci lety, i když prapůvodně šlo spíš o petardy a pořádné rány, které měly zahnat zlé duchy. Číňané ale byli velice šikovní: se střelným prachem a pomocí chemikálií postupně dokázali podobné efekty, jaké můžete na noční obloze vidět i dnes. Přes Orient a Byzanc se ohňostroje postupně „prostřílely“ do Evropy, kde jejich kouzlo a krásu objevili Italové v době renesance. Ohňostroje se záhy staly součástí svateb, korunovačních slavností nebo jiných událostí. Třeba oslav mírové smlouvy uzavřené v Cáchách; právě tu připomněl královský ohňostroj na Temži v roce 1749, k němuž zkomponoval známou Feuerwerksmusik skladatel Georg Fridrich Händel. Dnes máme lepší technologie a barevné přísady, rachejtle létají výš a jsou zářivější i bezpečnější, ale podle odborníků na ohňostroje se toho vlastně během posledních staletí zas tak moc nezměnilo. Ohňostroje nás zkrátka stále baví, takže kde si je užijete letos?
 

Květen a červen: Brno, Ignis Brunensis 2019 a Vulcanalia

První ohňostroj letošní mezinárodní soutěže ohňostrojů Ignis Brunensis rozzáří nebe nad brněnským Špilberkem v pátek 24. května v půl jedenácté večer a postará se tak o další zážitek pro návštěvníky tradiční Noci kostelů. Další ohňostrojné show se odehrají tak jako v minulých letech na hladině Brněnské přehrady, a to vždy od půl jedenácté večer. V sobotu 1. června to bude nesoutěžní ohňostroj Bůh ochraňuj královnu s hity Queen, ve středu 5. června portugalský Ohňový tanec, v sobotu 8. června filipínský ohňostroj v jazzovém rytmu a ve středu 12. června norský ohňostroj Bojuj za své sny. O tečku za letošním ročníkem se postará ohňostrojný epilog v sobotu 15. června opět nad Špilberkem; hudební doprovod zahájený neoficiální studentskou hymnou Gaudeamus igitur připomene výročí brněnských univerzit. Originální hudební doprovod synchronizovaný s ohňostroji bude vysílat Rádio Krokodýl 103 FM.

Také letos můžete sledovat ohňostroje z palub výletních lodí a užít si řízené ochutnávky vín, případně využít další festivalové akce. Například od pátku 14. do neděle 16. června připomenou dny Dopravní nostalgie 150 let Městské hromadné dopravy v Brně; chystá se výstava v centru města a jízdy historických tramvají, autobusů a trolejbusů s cestujícími včetně parní tramvaje Caroline.
Pro ty, kteří by se o ohňostrojích rádi dozvěděli ještě něco navíc, je v Muzeu města Brna na Špilberku otevřená Vulcanalia, expozice o historii a současnosti ohňostrojného umění. Uvidíte například model londýnského ohňostroje (ano, toho, k němuž skládal hudbu Georg Friedrich Händel) i současné ohňostroje.
 

Konec června: Hurá, prázdniny aneb ohňostroje v Sokolově

Třetí týden v červnu v Sokolově patří velkolepé sportovně kulturní akci Hurááá, prázdniny, jejíž součástí je například Sokolovský čtvrtmaraton, Barevný běh a pro děti pak Stezka skřítka Sokolníčka, plná her, hádanek a překvapení. Mezinárodní soutěž ohňostrojů se každý rok postará o zářivou tečku za celým seriálem koncertů, vystoupení tanečních skupin a akcí. Letos se na ni do lesoparku Bohemia můžete vypravit v sobotu 22. června, začíná se ve 22.50.

Pestrý pětidenní program kromě toho nabídne třeba setkání řezbářů, kteří budou vyrábět dřevěnou sochu s pohádkovým motivem a svá díla představí porotě i veřejnosti v sobotu 22. června, anebo soutěže nejlepších českých dřevorubců v šesti nevšedních disciplínách. Na ně přijďte podívat v neděli 23. června odpoledne na pódium v areálu Bohemia. 
 

Přelom srpna a září: Festival ohňostrojů v Hlučíně

Dalším unikátním místem, kde můžete každý rok spatřit velkolepé mezinárodní ohňostrojné show, je severomoravský Hlučín a Hlučínské jezero. Letošní Festival ohňostrojů tu od 30. srpna do 1. září chystá již počtvrté společnost TARRA pyrotechnik, která je zároveň jedním z tradičních soutěžících. Do přehlídky se letos zapojí také švýcarská ohňostrojná společnost SUGYP a francouzská Carat Pyrotechnie. Show provázené hudbou začínají vždy ve 21 hodin a probíhají za každého počasí.
 

Co možná nevíte o ohňostrojích?

  • Ohňostrojné festivaly milujeme, ale používání zábavní pyrotechniky česká města postupně zakazují. S hlukem z domácích ohňostrojů došla trpělivost Liberci nebo Znojmu, na konci dubna se připojily Doksy, město u Máchova jezera. Zákaz obvykle má jedinou výjimku, a to silvestrovskou noc, ve Znojmě pak rovněž místní vinobraní. Za odpálení petardy v jiných dnech hrozí pokuta.
  • K velkým milovníkům ohňostrojů prý patřil Rudolf II. Habsburský (1552–1612), milovník umění a alchymie. Kdyby žil přibližně o sto padesát let déle, čekala by ho ještě lepší podívaná: ve 30. letech 18. století totiž Italové dokázali ohňostroje obarvit přidáním různých přísad a ve vylepšování pokračovali i ve století následujícím.
  • Ohňostrojné show na festivalech v Brně a Hlučíně mají přesně předepsanou dobu trvání; ohňostroji, který uspořádal ruský car Petr Veliký (1672–1725) při příležitosti narození svého syna, nesahají ani po kotníky. Trval totiž pět hodin.
  • O ohňostrojné rekordy se v současnosti starají především Spojené arabské emiráty: například ohňostroj na Nový rok 2018 se odehrával 1 127 metrů nad zemí a letošní novoroční ohňostroje v emirátu Rás al-Chajma prý ozářily pobřeží v souvislé délce 13 kilometrů.