Úvod > Aktuality > Odlet levharta sněžného z Jihlavy zkomplikovala dálnice D1
 V Jihlave bude nyní k videní 6 irbisu
">  V Jihlave bude nyní k videní 6 irbisu "> Irbis umí rvát, ale v dobrém rozpoložení i prede "> Odlet levharta snežného z Jihlavy zkomplikovala dálnice D1
Příroda

Odlet levharta sněžného z Jihlavy zkomplikovala dálnice D1

  • Vydáno17. dubna 2014
Tříletý samec levharta sněžného Fiči, který se narodil v Jihlavě, měl v pondělí 14. dubna odcestovat do Indie, aby tam posílil stav místní populace. Kvůli dopravním komplikacím na dálnici D1 však přijel levhart na letiště do Prahy pozdě a let už nestihl.

IrbisPrvní export levharta sněžného z jihlavské zoo do Indie proběhl v pondělí 14. dubna. Tříletý samec Fiči, který se narodil v Jihlavě 22. května 2011, se vydal na cestu v ranních hodinách. Plán cesty byl daný – z pražského letiště do Dubaje a z Dubaje do Kalkaty. Jeho cílem byla indická zoologická zahrada a záchranné centrum Padmaja Naidu Himalayan Zoological Park. V Indii tak chtějí posílit stav tamní populace tohoto druhu nepříbuzným zvířetem. Bohužel kvůli komplikacím na dálnici D1 přijel levhart do Prahy pozdě a let do Dubaje nestihl. Let byl přeložen na druhý den, a v odpoledních hodinách už Fiči odletěl podle plánu.

Desetiletý otec Fičiho jménem Makan pochází z berlínské zoo, o rok starší matka Jituša se narodila v Jihlavě. Jihlavská zoo má výsadní postavení v chovu těchto levhartů – chová je již od roku 1992 a v roce 1999 se zde narodila první trojčata v České republice. Od té doby zde bylo dochováno celkem 18 mláďat a zakladatel chovu samec Tess se zde dožil úctyhodného věku – téměř dvaceti let. Jihlava je také jedinou zoo u nás, kde se rozmnožila zvířata i v druhé generaci a v současnosti je jihlavský chov nejúspěšnějším v České republice a patří mezi významné jak v Evropě, tak i ve světě.

Bílý leopardLevhart sněžný je zapsán v seznamu Mezinárodní konvence o obchodu s ohroženými druhy světové fauny a flóry Cities I – v rámci těchto mezinárodních programů probíhá výměna zvířat mezi jednotlivými zoo a záchrannými stanicemi bezplatně. V Jihlavě bude nyní k vidění 6 irbisů – 3 dospělí jedinci a 3 mláďata z roku 2012 (Snížek, Nikko a Bella).

Irbis neboli levhart sněžný je často označován jako "malá velká kočka". Proč malá, když měří až dva metra a statný samec váží i 70 kilogramů? To proto, že velkým kočkám hlasový aparát umožňuje řvát, ne však příst. Naproti tomu malé kočky nemohou řvát a jejich hlasivky se omezují pouze na předení. Irbis umí řvát, ale v dobrém rozpoložení i přede. Jeho království je ve vysokých horách – mimo jiné i v některých oblastech Himaláje. Tři až pět mláďat, které se rodí od dubna do června, se první týdny zdržují v měkkém pelíšku ze srsti, kterou si jejich matka vytrhala předem z břicha. Aby jim nebyla zima, zahřívá je svým dlouhým huňatým ocasem. Když irbis vyroste, stává se lovcem – jeho kořistí jsou hlavně horské kozy a ovce, ale loví i menší zvířata. Levhart sněžný je o něco menší než jiné druhy levhartů. Díky své husté a dlouhé srsti ovšem vypadá daleko mohutnější, než doopravdy je. Srst ho nejen chrání před mrazem, ale bohužel láká i pytláky. Počet jedinců ve volné přírodě se v dnešní době odhaduje na 4500.

VejceO Velikonocích připravila jihlavská zoo pestrý program. V sobotu 19. dubna se mohou zájemci těšit například na komentované krmení pelikánů, výrobu tašek ve vzdělávacím centru nebo rukodělné aktivity, které připravila Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. Návštěvníci pojištění u ČPZP budou mít po předložení karty pojištěnce v tento den vstup do zoo zdarma.

V neděli 20. dubna bude připraveno vajíčkové dovádění u Australské farmy, výroba zvířátek z cukrové hmoty a velikonoční vyrábění ve vzdělávacím centru nebo vajíčkový kvíz. Zajímavou podívanou bude určitě i střihání ovcí v 10:00 hodin přímo u výběhu. Návštěvníci, kteří přinesou v tento den do zoo vysloužilý nebo nefunkční elektrospotřebič, dostanou od společnosti Elektrowin (ve stánku na parkovišti zoo) dětskou vstupenku zdarma nebo slevu 50 Kč pro dospělého. Nebudou chybět ani ukázky výcviku dravců a sov v 11:00 a v 15:00 hodin, ty se budou konat také o Velikonočním pondělí (za příznivého počasí).

Zoologická zahrada Jihlava je otevřena každý den včetně víkendů a svátků nyní v dubnu od 9:00 do 17:00 hodin. Vstupné je pro dospělé 90 Kč a pro děti, studenty a důchodce 50 Kč.

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoo Jihlava – připravte se na zážitek

Zoologická zahrada Jihlava je členěná do pěti kontinentů a ty můžete navštívit za jediný den. Rozlohou patří mezi menší, prohlídku zvládnete i s malými dětmi.

Exkurze na Letišti Praha

Exkurze na Letišti Praha

Letiště Praha je místem, kde můžete načerpat atmosféru dálek a poznání. Individuální prohlídky se konají o víkendech, skupiny se mohou domluvit na prohlídku i přes týden. Exkurze vás seznámí se současným provozem, leteckými společnostmi a s různými typy letadel.