V nově zpřístupněném brněnském podzemí, pod palácem Padowetz, naleznete nevšední expozici mučení a útrpného práva. Rozličných mučicích nástrojů, které používala inkvizice a hrdelní soudy po celém světě. Naleznete zde přes 200 exponátů ze všech koutů světa, z nichž většina jsou dochované originály.
Expozice ve středověkém sklepení Vlašského dvora odhaluje odvrácenou tvář města v dobách stříbrné horečky. Jedná se o skutečné zločiny a neřesti, jejich potrestání, včetně útrpných výslechů, které jsou doplněny používanými nástroji na mučení a trestání.
Viděli jste někdy zblízka přístroj na trhání nehtů, nebo speciální nože, které umožňovaly vyříznutí kůže ze zad? Pokud toužíte poznat základy katovského řemesla z bezpečné vzdálenosti, vypravte se do autentických prostor Českokrumlovského radničního sklepení.
Křivoklát patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů. Letos vás zde čeká nová expozice.
Expozice je koncipována jako historická, kdy se vycházelo z autenticity místa a bohatého pramenného materiálu. Můžete navštívit nádvoří, celu, mučírnu a vězeňskou kapli.
V obnovené expozici uničovské šatlavy jsou k vidění ukázky trestního rejstříku, pracovní i modlitební knížky nebo evidenční karty prostitutek či různá pouta. Netradiční muzeum nabízí i mučicí nástroje, jejichž repliky si můžete i vyzkoušet.
Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, za tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si můžete všechno pěkně prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.
Káznice na Cejlu byla v provozu mezi lety 1784 až 1956. Až do roku 1786 v ní byl umístěn sirotčinec. Poté budovy sloužily původně zamýšlenému účelu věznice, a to až do roku 1955, kdy byla postavena věznice v Brně -Bohunicích.
Kasematy patří ke stavebním kuriozitám hradu Špilberku a představují jednu z nejnavštěvovanějších turistických atraktivit v Brně. Byly vybudovány v roce 1742 v rámci závěrečné etapy přestavby hradu na barokní pevnost, prováděné pod vedením zemského pevnostního inženýra plukovníka Rochepina.
Na konci Zlaté uličky stojí válcová dělová věž Daliborka, postavená ve svahu nad Jelením příkopem roku 1496 Benediktem Riedem. Od počátku sloužila jako vězení a po svém nejslavnějším vězni byla také pojemnovaná.
Ve zrekonstruovaných sklepních prostorách v Celetné ulici v centru Prahy se nachází ojedinělá expozice útrpného práva a mučících nástrojů. Na ploše 400 m² je vystaveno okolo 100 exponátů a desítky dobových rytin.
Děsivou expozici středověkého útrpného práva nabízí autentické prostory sklepního vězení v křídle dolní renesanční bašty na hradě Loket. Jedinečnou podívanou v podání pohyblivých figurín dokreslují mrazivé výkřiky a sténání trestanců.
Má příspěvek časově omezenou dobu trvání?