Úvod > Aktuality > V Krásné Lípě vznikne jedinečná expozice o Českém Švýcarsku
V Krásné Lípě vznikne jedinečná expozice o Českém Švýcarsku
"> "> ">
Zážitky

V Krásné Lípě vznikne jedinečná expozice o Českém Švýcarsku

  • Vydáno12. února 2022
Dům Českého Švýcarska v Krásné Lípě se pyšní jednou z nejnavštěvovanějších expozic regionu v Česku. Během nadcházejících dvou až tří let ji má nahradit nová, která ještě působivější cestou přiblíží krásy a historii místa. Jak bude vypadat, to rozhodne vítěz soutěže, kterou vypsalo město Krásná Lípa ve spolupráci s obecně prospěšnou společností České Švýcarsko a organizací Czechdesign. Zájemci z řad designérů, architektů i dalších specialistů na tvorbu expozic se mohou hlásit do 24. února 2022.
České Švýcarsko proslulo dechberoucí přírodou a unikátním komplexem pískovcových skal. I proto sem každoročně míří více než milion návštěvníků z Česka a zahraničí. Růst turistiky jde ruku v ruce s ochranou tohoto jedinečného přírodního bohatství. Svůj podíl na tom má nejen obecně prospěšná společnost České Švýcarsko, která podporuje rozvoj regionu už 20 let, ale také Krásná Lípa. Ta na svém náměstí vybudovala v roce 2006 vzdělávací centrum Dům Českého Švýcarska s výpravnou expozicí „České Švýcarsko – život, tajemství́, inspirace“, kde se návštěvníci dozví mnohé o místní fauně, flóře, geologii a kulturní krajině. Dnes převážně formou interaktivních pomůcek a panoramatických projekcí, už brzy ale v technologicky atraktivnějším provedení. Záměrem nového konceptu je vzdělávat neotřele a bavit technologiemi, které předbíhají dobu.

Otevřená soutěž pod záštitou Czechdesignu
České Švýcarsko, o.p.s., které Dům provozuje, se rozhodlo ve spolupráci s městem Krásná Lípa a organizací Czechdesign vypsat na řešení nové expozice profesionální soutěž. Touto cestou hledá tvůrce technologicky vyspělé koncepce, která se může promítnout i do blízkého veřejného prostoru a fasády domu, a posílit tak architekturu celého objektu. Nová expozice by měla díky interaktivním prvkům dopřát výjimečný zážitek z návštěvy, kterou se budou prolínat příběhy přírody, kulturní krajiny a lidí z Českého Švýcarska.

Jméno vítěze zazní v červnu 2022
Soutěž probíhá v souladu se Soutěžním řádem České komory architektů, a to formou workshopu s parametry užší jednofázové projektové soutěže. Do otevřené výzvy se může hlásit neomezený počet uchazečů. Z nich pak postoupí tři týmy, které zpracují návrhy a následně je odprezentují před porotou. Účastníky soutěže vybere porota na základě zaslaných portfolií. Závislou část poroty tvoří Jan Kolář (starosta města Krásná Lípa) a Jan Šmíd (ředitel společnosti České Švýcarsko, o.p.s.). V nezávislé části poroty zasednou architekt Bronislav Stratil (Roháč Stratil), kurátorka a scenáristka Kateřina Knappová (Aniděti) a architekt Martin Rusina (Rusina Frei architekti).

Oznámení vítěze proběhne letos v červnu. Město Krásná Lípa začne na realizaci moderní expozice hledat vhodné dotační prostředky z národních či evropských zdrojů v průběhu let 2023–2025.
Naučná stezka Jetřichovické stěny – procházka Českým Švýcarskem

Naučná stezka Jetřichovické stěny – procházka Českým Švýcarskem

Osmikilometrová naučná stezka provádí návštěvníky přes trojici známých vyhlídek z Jetřichovic okolo skalního hrádku Šaunštejn do Vysoké Lípy. Na 16 zastaveních turisté získají vhled do kulturně-historických i aktuálních přírodních témat.

Fotografování krajiny Českého Švýcarska

Fotografování krajiny Českého Švýcarska

Toužíte si uchovat vzpomínky na České Švýcarsko v podobě kvalitních fotografií, navštívit nejkrásnější místa a ještě se něco dozvědět o historii a přírodních zajímavostech kraje? Pak se zúčastněte některé z našich fotografických dílen! Naučte se vidět svět v obrazech!

České Švýcarsko bezbariérové

České Švýcarsko bezbariérové

Projekt "České Švýcarsko bezbariérové" je zaměřen na rozvoj služeb a nabídek pro vozíčkáře jako např. vytipování a zmapování nejzajímavějších tras, ubytovacích zařízení a dalších atraktivit v regionu včetně popisu náročnosti pro vozíčkáře.

Expozice Českého Švýcarska v Krásné Lípě

Expozice Českého Švýcarska v Krásné Lípě

Expozice České Švýcarsko – život, tajemství, inspirace. Interaktivní a moderně pojatá expozice představující region České Švýcarsko jako fascinující prostoupení unikátního světa přírody a důmyslného světa člověka.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Krásná Lípa

Krásná Lípa

Při pohledu na mapu zjistíte, že národní park České Švýcarsko je skutečně maličký; na západě jej střeží Hřensko, na jihu Jetřichovice a Chřibská, na východě Krásná Lípa. Tady objevíte Dům Českého Švýcarska s interaktivní a moderně pojatou expozicí, která odhaluje tajemství zvláštní okolní krajiny.

Ohnivec v Českém Švýcarsku – jediný skalní útvar svého druhu na světě

Ohnivec v Českém Švýcarsku – jediný skalní útvar svého druhu na světě

České Švýcarsko je jediným místem na světě, kde byl nalezen raritní skalní útvar – ohnivec. Utvar ve tvaru slunce s největší pravděpodobností vznikl úderem blesku do skály. České Švýcarsko je jediné místo na světě, na kterém byl ohnivec nalezen.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1.1.2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).