Úvod > Aktuality > Od soboty bude opět jezdit parní vláček Kolešovka
Od soboty bude opět jezdit parní vláček Kolešovka
"> "> "> ">
Zážitky

Od soboty bude opět jezdit parní vláček Kolešovka

Vydáno 7. července 2021
V sobotu 10. července vyraží poprvé na svou trasu parní vlak Kolešovka, která sveze zájemce z Lužné u Rakovníka do Kolešovic malebnou krajinou chmelnic chmelařské oblasti Kněževes a Kolešovice. Ve vlaku je možné přepravit zdarma kola a kočárky.
kolešovkaPamatujete na chmelové brigády? Ruční česání chmele do věrtelů je minulostí stejně tak, jako pravidelné parní vlaky. Avšak lokálka na trase Krupá – Kolešovice, která projíždí řadou chmelnic, vás vezme zpět do minulosti. Vlak projíždí také obcí Kněževes, která bývala základnou tisíců česáčů chmele. Zde také naleznete výstavu historických drážních vozidel.

Asi 12 km dlouhá trať Kolešovky byla uvedena do provozu již v roce 1883. Sloužila především pro nákladní dopravu cukrové řepy, uhlí a chmele. V období sklizně chmele přepravovaly speciální vlaky, čítající kolem 15 velkých osobních vagonů tažených dvěma parními lokomotivami, do dvou významných center chmelařské oblasti Kněževsi a Kolešovic celé tisícovky česáčů chmele. Muzeum je otevřeno každou sobotu od 10.7.2021 do 28.8.2021 od 10:00 do 17:00 hod. (ve dnech jízd). Nachází se tu výstava historických vozidel a exponátů na bývalé vojenské vlečce a výstava fotografií z historie Kolešovky v čekárně staniční budovy Kněževes. Vstupné do muzea je 90 Kč.
 

Podél Kolešovky se projeďte na kole

kolešovkaPodél trati Kolešovky a po polních a lesních cestách se nabízí pěkná rovinatá cyklostezka značená symbolem mašinky na žlutých značkách. Cyklostezka je vhodná pro rodiny s dětmi. Jednu cestu je tak možné jet vlakem a zpátky na kole.

Vyrazit můžete z Lužné u Rakovníka po cyklostezce 8168 do Lišan a pak přes les do Chrášťan. Odtud se snadno dostanete do Kněževse (zde je možné kromě vlakového muzea nahlédnout do expozice krojů) a Krokovou ulicí pak dále pokračovat do Kolešovic. Vlak jede od 10. července do 28. srpna 2021, vždy v sobotu. Jízdné v jednom směru je za 200 Kč, zpáteční za 300 Kč.
Železniční muzeum Kolešovka – vlečka Kněževes

Železniční muzeum Kolešovka – vlečka Kněževes

Expozice historických železničních vozidel ze sbírky Klubu historie kolejové dopravy KHKD. Uvidíte zde jedenáct parních a tři motorové lokomotivy a motorové osobní a nákladní vozy. Expozice je otevřena jen v době jízd historických parních a motorových vlaků.

Kolešovka: Párou za starci na chmelu z Lužné u Rakovníka do Kolešovic

Kolešovka: Párou za starci na chmelu z Lužné u Rakovníka do Kolešovic

Pravidelný provoz parních lokomotiv na území bývalého Československa byl ukončen v roce 1980. Z našich tratí tak zmizela romantika, kterou parní vlaky bezesporu přinášely. Využijte nabídky nostalgických jízd parních vlaků na trati Lužná – Krupá – Kolešovice.

Kolešovka 2021

10.7.
28.8.
Kolešovka 2021

Nenechte si ujít prázdninovou projížďku parním vlakem po trati Lužná u Rakovníka – Kolešovice a zažijte tak pravou železniční romantiku! Vlaky vyjíždějí každou prázdninovou sobotu a svezou vás celkem 17 km úchvatnou chmelařskou krajinou.

Další aktuality