!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Od soboty bude opět jezdit parní vláček Kolešovka
Od soboty bude opět jezdit parní vláček Kolešovka
"> "> "> ">
Zážitky

Od soboty bude opět jezdit parní vláček Kolešovka

Vydáno 9. července 2020
V sobotu 11. července vyraží poprvé na svou trasu parní vlak Kolešovka, která sveze zájemce z Lužné u Rakovníka do Kolešovic malebnou krajinou chmelnic chmelařské oblasti Kněževes a Kolešovice. Ve vlaku je možné přepravit zdarma kola a kočárky.
kolešovkaPamatujete na chmelové brigády? Ruční česání chmele do věrtelů je minulostí stejně tak, jako pravidelné parní vlaky. Avšak lokálka na trase Krupá – Kolešovice, která projíždí řadou chmelnic, vás vezme zpět do minulosti. Vlak projíždí také obcí Kněževes, která bývala základnou tisíců česáčů chmele. Zde také naleznete výstavu historických drážních vozidel.

Asi 12 km dlouhá trať Kolešovky byla uvedena do provozu již v roce 1883. Sloužila především pro nákladní dopravu cukrové řepy, uhlí a chmele. V období sklizně chmele přepravovaly speciální vlaky, čítající kolem 15 velkých osobních vagonů tažených dvěma parními lokomotivami, do dvou významných center chmelařské oblasti Kněževsi a Kolešovic celé tisícovky česáčů chmele. Muzeum je otevřeno každou sobotu od 11.7.2020 do 29.8.2020 od 10:00 do 17:00 hod. (ve dnech jízd). Nachází se tu výstava historických vozidel a exponátů na bývalé vojenské vlečce a výstava fotografií z historie Kolešovky v čekárně staniční budovy Kněževes. Vstupné je 90 Kč.

kolešovkaPodél trati Kolešovky a po polních a lesních cestách se nabízí pěkná rovinatá cyklostezka značená symbolem mašinky na žlutých značkách. Cyklostezka je vhodná pro rodiny s dětmi. Jednu cestu je tak možné jet vlakem a zpátky na kole. Vlak jede od 11. července do 29. srpna 2020, vždy v sobotu. Jízdné v jednom směru je za 200 Kč, zpáteční za 300 Kč.
Kolešovka: Párou za starci na chmelu z Lužné u Rakovníka do Kolešovic

Kolešovka: Párou za starci na chmelu z Lužné u Rakovníka do Kolešovic

Pravidelný provoz parních lokomotiv na území bývalého Československa byl ukončen v roce 1980. Z našich tratí tak zmizela romantika, kterou parní vlaky bezesporu přinášely. Využijte nabídky nostalgických jízd parních vlaků na trati Lužná - Krupá - Kolešovice.

Železniční muzeum Kolešovka - vlečka Kněževes

Železniční muzeum Kolešovka - vlečka Kněževes

Expozice historických železničních vozidel ze sbírky Klubu historie kolejové dopravy KHKD. Uvidíte zde jedenáct parních a tři motorové lokomotivy a motorové osobní a nákladní vozy. Expozice je otevřena jen v době jízd historických parních a motorových vlaků.