Úvod > Aktuality > Hrad Litoměřice láká na svěcení Svatomartinských vín a Adventní jarmark
Ochutnejte svatomartinská vína
"> Ochutnejte svatomartinská vína "> Hrad Litomerice s degustacními místnostmi "> Svatomartinské víno
Gurmánská turistika

Hrad Litoměřice láká na svěcení Svatomartinských vín a Adventní jarmark

  • Vydáno7. listopadu 2016
Mimořádná příležitost ochutnat mladá svatomartinská vína se nabízí na Hradě Litoměřice, kde se v pátek 11. listopadu uskuteční křest těchto vín. Konec listopadu bude na hradě ve znamení tradičního Adventního jarmarku. Nově je na nádvoří hradu otevřeno vinařské infocentrum, které návštěvníkům poskytuje informace o vinařstvích v nejbližším okolí, o vinařských akcích, degustacích i o samotném víně. Vína regionální i moravská je možné na místě okoštovat, zakoupit i popít při posezení v příjemném prostředí hradního nádvoří.
Svatomartinské vínoSvátek sv. Martina 11. listopadu je vinaři i milovníky vína napjatě očekávaným dnem – poprvé mohou ochutnat nové víno, posoudit letošní úrodu, výsledky celoroční práce na vinici. Symbolicky 11. 11. se budou mladá vína, charakteristická svou svěžestí a ovocnou vůní, otevírat i na Hradě Litoměřice, kde je pokřtí litoměřický biskup Monsignor Jan Baxant.
 
Degustace Svatomartinských vín se uskuteční 11. listopadu od 15 do 20 hodin v degustační místnosti hradu a na prostranství před Hradní vinárnou (vstup z ulice Na Valech). Připravena je ochutnávka mladých a Svatomartinských vín z produkce několika českých vinařství, k dispozici budou i nejrůznější delikatesy k zakousnutí. Příjemnou atmosféru zpestří živá hudba. Vstup bude volný, degustační vzorky vín a pochoutky si návštěvníci zakoupí dle vlastního výběru.

Vánoční jarmarkZačátek prosince bude ve znamení tradičního Adventního jarmarku. V sobotu 3. 12. stylový interiér hradu i jeho nádvoří zaplní stánky s ručně vyráběnými vánočními ozdobami, šperky, keramikou, výrobky z ručního papíru i vánočně laděnými květinovými vazbami, které budou vznikat přímo před očima návštěvníků, a mnoho dalšího. Vítaným zpestřením sortimentu budou vánoční čaje, koření či svařené víno.

Víno k Litoměřicím neodmyslitelně patří. Zmínku o zdejších vinicích obsahuje už zakládací listina kapituly litoměřické z roku 1057. Velkého rozmachu vinařství dosáhlo za vlády Karla IV., který na dobu 10 let osvobodil vinaře zakládající vinice od daní a poplatků. Po uplynutí této doby povinně odevzdávali každý desátý sud vína do litoměřického hradu. Dnes je kompletně zrekonstruovaný hrad důstojným místem pro společenské a vinařské akce, jejichž cílem je zvýšení prestiže a propagace práce vinařů. K dispozici je kongresový sál, stálá expozice českého vinařství, gotická kaple se salonkem, výstavní prostory, sklepení s degustačními místnostmi, archivem vín a vinárnou.
Chráněná krajinná oblast České středohoří

Chráněná krajinná oblast České středohoří

CHKO České středohoří má rozlohu 1063 km² a rozprostírá se na severu Čech, po obou březích dolního toku české části Labe. Na první pohled zdaleka upoutá dynamickým reliéfem tvořeným zvlněným pásmem kuželů a kup sopečných vyvřelin, často zakončených ruinou středověkého panského sídla.

Městské hradby a parkány v Litoměřicích

Městské hradby a parkány v Litoměřicích

Vzhledem ke svému významu musely být Litoměřice chráněny městskými hradbami. Toto původně gotické a později dostavované opevnění je místy vysoké až 10m a široké i 2m. Městské opevnění bylo také posíleno parkány a baštami.

Biskupské i veletržní Litoměřice

Biskupské i veletržní Litoměřice

Historickou slávu královských Litoměřic připomínají gotické, renesanční i barokní stavby, chráněné v městské památkové rezervaci. Téměř všechny je naleznete v historickém městském jádru, které je ohraničené z velké části dochovaným gotickým opevněním.

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu – k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.