Úvod > Aktuality > Hrad Litoměřice láká na svěcení Svatomartinských vín a Adventní jarmark
Ochutnejte svatomartinská vína
Gurmánská turistika

Hrad Litoměřice láká na svěcení Svatomartinských vín a Adventní jarmark

  • Vydáno7. listopadu 2016
Mimořádná příležitost ochutnat mladá svatomartinská vína se nabízí na Hradě Litoměřice, kde se v pátek 11. listopadu uskuteční křest těchto vín. Konec listopadu bude na hradě ve znamení tradičního Adventního jarmarku. Nově je na nádvoří hradu otevřeno vinařské infocentrum, které návštěvníkům poskytuje informace o vinařstvích v nejbližším okolí, o vinařských akcích, degustacích i o samotném víně. Vína regionální i moravská je možné na místě okoštovat, zakoupit i popít při posezení v příjemném prostředí hradního nádvoří.
Svatomartinské vínoSvátek sv. Martina 11. listopadu je vinaři i milovníky vína napjatě očekávaným dnem – poprvé mohou ochutnat nové víno, posoudit letošní úrodu, výsledky celoroční práce na vinici. Symbolicky 11. 11. se budou mladá vína, charakteristická svou svěžestí a ovocnou vůní, otevírat i na Hradě Litoměřice, kde je pokřtí litoměřický biskup Monsignor Jan Baxant.
 
Degustace Svatomartinských vín se uskuteční 11. listopadu od 15 do 20 hodin v degustační místnosti hradu a na prostranství před Hradní vinárnou (vstup z ulice Na Valech). Připravena je ochutnávka mladých a Svatomartinských vín z produkce několika českých vinařství, k dispozici budou i nejrůznější delikatesy k zakousnutí. Příjemnou atmosféru zpestří živá hudba. Vstup bude volný, degustační vzorky vín a pochoutky si návštěvníci zakoupí dle vlastního výběru.

Vánoční jarmarkZačátek prosince bude ve znamení tradičního Adventního jarmarku. V sobotu 3. 12. stylový interiér hradu i jeho nádvoří zaplní stánky s ručně vyráběnými vánočními ozdobami, šperky, keramikou, výrobky z ručního papíru i vánočně laděnými květinovými vazbami, které budou vznikat přímo před očima návštěvníků, a mnoho dalšího. Vítaným zpestřením sortimentu budou vánoční čaje, koření či svařené víno.

Víno k Litoměřicím neodmyslitelně patří. Zmínku o zdejších vinicích obsahuje už zakládací listina kapituly litoměřické z roku 1057. Velkého rozmachu vinařství dosáhlo za vlády Karla IV., který na dobu 10 let osvobodil vinaře zakládající vinice od daní a poplatků. Po uplynutí této doby povinně odevzdávali každý desátý sud vína do litoměřického hradu. Dnes je kompletně zrekonstruovaný hrad důstojným místem pro společenské a vinařské akce, jejichž cílem je zvýšení prestiže a propagace práce vinařů. K dispozici je kongresový sál, stálá expozice českého vinařství, gotická kaple se salonkem, výstavní prostory, sklepení s degustačními místnostmi, archivem vín a vinárnou.
Chráněná krajinná oblast České středohoří

Chráněná krajinná oblast České středohoří

CHKO České středohoří má rozlohu 1063 km² a rozprostírá se na severu Čech, po obou březích dolního toku české části Labe. Na první pohled zdaleka upoutá dynamickým reliéfem tvořeným zvlněným pásmem kuželů a kup sopečných vyvřelin, často zakončených ruinou středověkého panského sídla.

Městské hradby a parkány v Litoměřicích

Městské hradby a parkány v Litoměřicích

Vzhledem ke svému významu musely být Litoměřice chráněny městskými hradbami. Toto původně gotické a později dostavované opevnění je místy vysoké až 10m a široké i 2m. Městské opevnění bylo také posíleno parkány a baštami.

Biskupské i veletržní Litoměřice

Biskupské i veletržní Litoměřice

Historickou slávu královských Litoměřic připomínají gotické, renesanční i barokní stavby, chráněné v městské památkové rezervaci. Téměř všechny je naleznete v historickém městském jádru, které je ohraničené z velké části dochovaným gotickým opevněním.

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu – k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.

Další aktuality

Užijte si zábavu na Řípské pouti 2024

Přijďte se pobavit na Řípskou pouť pod slavným Řípem! I letos bude plná atrakcí, stánků a skvělých programů. Pouť bude probíhat od 26. do 28. dubna na úpatí hory Říp v osadě Rovné, za obcí Krabčice.
Ústecký kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Ústecký kraj

Místa, kam jste ještě nezavítali a kde nebudete čekat v dlouhých frontách před pokladnami, najdete také v Ústeckém kraji. Rodiny s dětmi i fanoušky historie a techniky potěší výlety do Podkušnohorského technického muzea, na hrad Tolštejn i zámky Velké Březno a Stekník anebo k přehradě Fláje u Českého Jiřetína. Útrobami duté pilířové přehradní hráze se nikde jinde v Česku neprojdete, je jediná svého druhu u nás. Objevte jedinečné dosud málo navštěvované památky, například – Mederův dům v Žatci s historickou expozicí a Cisterciácký klášter Osek.
Ústecký kraj | Památky

Výlety plné popela a lávy: jak dobře znáte naše sopky?

Místa, kde bublá žhavá láva a vzduch je plný popela v Česku sice nenajdete, zato ale vyhaslých vulkánů máme celou řadu. Stačí se vypravit do Doupovských hor anebo se rozhlédnout se po typických kuželovitých vrcholcích Českého středohoří, sopky najdete také u Bruntálu a u Chebu.
Ústecký kraj | Příroda

Historickým městem roku 2023 se stal Žatec

Historickým městem roku 2023 je Žatec v Ústeckém kraji. Vítěz celostátního kola soutěže byl slavnostně vyhlášen 18. dubna 2024 v centru Pražská křižovatka u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Krásné historické město na řece Ohři určitě stojí za návštěvu. Kudy z nudy vás sem proto zve na výlet.
Ústecký kraj | Památky

Jezero Most se chystá na Olympijský festival

V roce 2020 otevřený rekreační areál u jezera Most se chystá na Olympijský festival, který se bude konat v souběhu Olympijských her v Paříži 2024, tedy od 26. července do 11. srpna. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit.
Ústecký kraj | Příroda

10 nejkrásnějších míst Národního parku České Švýcarsko

Národní park České Švýcarsko je nádherným místem skalních měst se zajímavými pískovcovými útvary. Jedná se o nejmladší národní park České republiky, který byl vyhlášen 1. ledna 2000. Krajina české křídové tabule je obohacena třetihorními vyvřelinami, mezi nimiž kraluje nejvyšší hora Národního parku České Švýcarsko – Růžovský vrch (619 m.n.m.) s pralesovitými ekosystémy. Kaňon Labe ve Hřensku naopak představuje nejnižší místo v ČR (114 m). Symbolem parku se stala monumentální Pravčická brána, největší přirozená skalní brána Evropy.
Ústecký kraj | Příroda

Lokomotiva Ušatá vyrazí do Žatce – přijďte se svézt!

V sobotu 6. dubna 2024 se uskuteční první veřejná jízda vlaku NTM v čele s parní lokomotivou 464.102 „Ušatá" z roku 1940, která v loňském roce prošla generální rekonstrukcí za podpory finančních prostředků Evropské unie. Vlak pojede po trase Ústí nad Labem–Teplice v Čechách–Bílina–Most–Chomutov–Žatec a zpět. Cílem jízdy je město Žatec, kde bude probíhat bohatý doprovodný program k zahájení turistické sezóny 2024.
Ústecký kraj | Zážitky

Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích zahajuje sezónu pro všechny zahrádkáře, chalupáře, pěstitele i kutily

Výstava Tržnice Zahrady Čech v Litoměřicích nabízí návštěvníkům oblíbený tradiční sortiment jako je sadba, květiny, cibuloviny, zahradní nářadí, zahradní technika, zahradní nábytek, hnojiva, postřiky, potraviny, přírodní léčiva a řadu dalšího. První jarní výstava je zaměřena na všechny zahrádkáře, chalupáře, kutily, zahradníky a milovníky přírody. Výstava probíhá v pěti dnech od 3. 4. do 7. 4. 2024 a otevřena je denně od 9 do 17 hodin.
Ústecký kraj | Životní styl