Úvod > Aktuality > Ochutnejte víno a mandlové dezerty na slavnostech v Hustopečích
Příroda

Ochutnejte víno a mandlové dezerty na slavnostech v Hustopečích

  • Vydáno19. března 2024
Mandloňové sady, mandlovice, dobré víno a skvělá zábava? To vše najdete během víkendu od 22. do 24. března v Hustopečích, kde se konají tradiční Slavnosti mandloní a vína. Vše je již připraveno, milovníky jarní květeny určitě potěší mandloňové kvítky, které by se mohly objevit právě v době pořádání slavností.
Mandloně v HustopečíchOd pátku 22. do neděle 24. března 2024 můžete přivítat jaro na Slavnostech mandloní a vína v Hustopečích. Čeká na vás bohatý program na hustopečském Dukelském náměstí, vycházku k mandloňovému sadu s průvodcem nebo jarmark s řemeslnými a mandlovými produkty. Pestrý program už osmého ročníku slavností začne na Dukelském náměstí od deváté hodiny ráno. Vína místních vinařů bude možné ochutnat v otevřených sklepích v ulici Na Hradbách a Vinařská či u staré pošty. Vinaři své sklepy otevřou už v pátek 22. 3. od 18:00 a v sobotu pak od 10:00 hodin. Právě na parkovišti u staré pošty bude vyhrávat i cimbálová muzika.

A nebude chybět ani Mandlojarmark, kde budou k dispozici pochutiny jako jsou mandlové věnečky a jiné dezerty, tradiční trdelník sypaný mandlemi, i pražené mandle na všemožné způsoby. Pány potěší mandlové pivo a dámy zaujme mandlová kosmetika či dekorační předměty, bižuterie apod. V pátek a neděli je akce bez vstupného, v sobotu se za program na náměstí platí na místě 250 Kč za osobu (děti do 12 let zdarma, studenti a důchodci 150 Kč).
 

Gastrozóny a soutěž jedlíků

MandloviceHustopečské restaurace si pro své hosty připraví mandlové speciality. Od 11:00 nabídnou návštěvníkům Slavností mandloní a vína speciální mandlová menu! Vyzkoušet je můžete například v restauraci Hotel Amande, Formanka, U Halmů, Rustikal, Vinopa a Růženy.

Dále bude k dispozici gastrozóna. Ta vyroste v sobotu 23. března na Dukelském náměstí od 10:00, kdy prostor zaplní stánky plnými skvělých chutí a úžasných vůní. Svá nejlepší jídla zde představí vybrané restaurace a bistra a opět si buďte jistí, že všechny pokrmy budou mít společného jmenovatele – mandli! Zapít je bude možné opět vínem, mandlovicí, limonádou či mandlovým pivem z Břeclavského pivovaru. Soutěž jedlíků se bude konat od 13:40, na čas budou muset sníst co nejvíc mandlového dezertu. Přihlásit se bude možné přímo u pódia po vyzvání moderátorem, který z publika vybere 8 statečných hladovců! Na programu je také sobotní koncert Anety Langerové od 16:00 hodin.
 

Vycházky k mandloním v sobotu i v neděli

Hustopeče mandloňové sadyV sobotu i v neděli bude od 9:00 do 17:00 hodin připravena vycházková trasa k mandloňovým sadům. Její délka je 4 kilometry a je vhodná i pro kočárky. V tomto časovém rozmezí se můžete cestou do mandloňových sadů setkat se stanovišti místních spolků. Zde se lze občerstvit nebo si na chvilku odpočinout. Nebudou chybět ani aktivity pro děti. Pro ty, kteří vystoupají až k rozhledně, budou připraveny
netradiční chuťovky z nakládaných hustopečských mandlí, mandlové paštiky, mandlové delikatesy, mandlovice, mandlová limonáda a spousta dalšího.
 

Hustopeče – město vína a mandloní

Mandloně v HustopečíchSlavnosti se záměrně konají v době, kdy bývají  mandloně v plném květu. Přibližně 1 200 stromů představuje přírodní raritu střední Evropy. Byly vysázeny po roce 1948 a sloužily státním čokoládovnám, ale po revoluci zájem o hustopečské mandle opadl a sady postupně chátraly. Nápad na záchranu mandloňových sadů, s nímž před několika lety přišli žáci hustopečské základní školy, postupně vzalo za své jak město, tak místní lidé. Hustopeče se tak vrátily ke své minulosti a znovu se návštěvníkům představují jako město vína a mandloní.
Slavnosti mandloní a vína 2025

21. 3.23. 3.
Slavnosti mandloní a vína 2025

Přijeďte se podívat do Hustopečí 21.– 23. 3. 2025, jak kvete největší mandloňový sad ve střední Evropě! Samozřejmostí je také bohatý kulturní program, gurmánské mandlové speciality na náměstí, otevřené sklepy a krásný výhled z Mandloňové rozhledny.

Národní přírodní památka Dunajovické kopce – pomalu ztracený svět

Národní přírodní památka Dunajovické kopce – pomalu ztracený svět

Mezi jihomoravskými obcemi Březí, Dolní Dunajovice a Brod nad Dyjí se táhne ve směru severojižním úzký pás kopců, jejichž úpatí jsou většinou pokryta vinohrady. Nadmořská výška oblasti však nepřesahuje 285 m n. m.

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

V roce 2012 vznikla v Hustopečích rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Ocelová mandloňová rozhledna dosahující do výšky 17 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.

Další aktuality

Mutěnští vinaři zvou na Den otevřených sklepů v búdách

Šestnáctý ročník Dne otevřených sklepů odzátkuje v sobotu 27. dubna láhve vinařů v Mutěnicích. Naskytne se tak možnost si projít a ochutnat vína ve více než čtyřiceti sklepích v jednom areálu. Přijeďte objevit malebné Mutěnsko, oblast, kde najdete stovky malých vinohradů, stovky búd malých vinařů i sklepů přímo pod domy ve vesnicích a stovky poctivých vinařů se skvělými víny!
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Skanzen Strážnice se otevírá návštěvíkům

Hledáte zajímavý tip na víkendový výlet? Vydejte se do Strážnice – od 28. dubna 2024 se totiž otevírá areál skanzenu ve Strážnici! Jedná se o první otevření po dlouhé zimě. Prohlídky budou probíhat pouze s průvodcem, a to každou celou hodinu. Zároveň se poslední dubnovou neděli bude stavět májka.
Jihomoravský kraj | Památky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Jihomoravský kraj

Které neobjevené cíle lákají k výletům do Jihomoravského kraje s tradicemi vinařství, památek a lidových tradic? Vyberte si! Cílem skvělého výletu může být zámeček Bohutice s poutním místem a naučnou stezkou nebo zámky Strážnice, Uherčice anebo Rosice. Zavítejte i na řadu dalších dosud neobjevených míst. Navštivte také dvě interaktivní expozice v Institutu Paměti národa Brno – expozice, které vás vtáhnou do příběhu z 2. světové války nebo 50. let 20. století.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Hitlerova dálnice a mosty odnikud nikam: poznejte kuriozity našich silnic

Dálnice a silnice nemusí spojovat města a vesnice, mohou také vést odnikud nikam. Své by o tom mohla vyprávět nedokončená stavba dálnice, která měla protnout Moravu a spojit Vídeň s Vratislaví. Dodnes ji připomíná spousta zajímavých míst: pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy.
Jihomoravský kraj | Památky

Rotunda svaté Kateřiny zve na prohlídku

Jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu ve Znojmě je rotunda sv. Kateřiny, která je jednou z mála dochovaných románských památek u nás. Unikátem této stavby jsou románské malby v jejím interiéru, zobrazující světské motivy z historie i legend rodu Přemyslovců. Malby jsou tak zcela výjimečné v rámci celého románského umění Evropy. Rotunda je otevřena v návštěvnickém režimu v závislosti na aktuálním stavu mikroklimatu v interiéru.
Jihomoravský kraj | Památky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika